Przejdź do treści

Jaka grawerka laserowa na początek? Przewodnik z drzewkiem decyzyjnym [2026]

Na start najbezpieczniej wybrać zamkniętą grawerkę diodową klasy 1: nadaje się do mieszkania, bez okularów ochronnych przy zamkniętej pokrywie. Najtańsza taka maszyna w sklepie xTool 24.09.2026 to M2 Color Craft z modułem 10W, która kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a krok wyżej stoi S1 z modułem 40W do cięcia i serii.

Przy 20 deskach lub metryczkach miesięcznie po 47,50-60 zł zostaje ok. 405-630 zł zysku, więc każde 1 000 zł wydane na maszynę wraca po ok. 1,6-2,5 miesiąca (SZACUNEK z kalkulacji w tym przewodniku). Moduł 40W tnie sklejkę 3 mm trzy razy szybciej niż 10W (według presetów xTool), więc zwiększa przepustowość, nie koszty prądu.

Niżej masz drzewko decyzyjne, 7 maszyn na start i pełną kalkulację zarobku.

Zebraliśmy parametry z dokumentacji producentów, ceny z polskich sklepów i sklepu xTool EU z datą odczytu oraz doświadczenia użytkowników z recenzji i forów, zawsze z podaniem źródła.

Głowica lasera tnie arkusz sklejki, w materiale widać już wycięte kształty.zdjęcie stockowe
Głowica lasera tnie sklejkę. Tak wygląda praca, za którą klient płaci.

Odpowiedź w 60 sekund: drzewko decyzyjne

1. Budżet do 2 tys. zł → otwarta rama diodowa (Falcon A1, Ray5) albo mała zamknięta Genmitsu Kiosk. Z zastrzeżeniami: patrz sekcja o klasie lasera i o polu roboczym.

2. Budżet 3-6 tys. zł → zamknięta dioda klasy 1: xTool M2 Color Craft z modułem 10W, najtańszy laser w sklepie xTool (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026). Kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a moduł druku CMYK dokupisz osobno za 173,22 EUR, ok. 755 zł.

3. Budżet 8-12 tys. zł → xTool S1 z modułem 40W pod przepustowość, bo tnie sklejkę 3 mm w jednym przejściu. W pakiecie podstawowym kosztuje od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu).

4. Chcę grawerować metal → dioda IR albo fiber, nie zwykła dioda. W sklepie xTool to moduł podczerwieni 3W do M2 za 511,47 EUR, ok. 2 229 zł, albo przenośny F2 z modułem IR 5W w zestawie (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026). Więcej: czym grawerować metal.

5. Chcę wolumen i bezbarwną plexi → CO2 (xTool P2S): laser diodowy czy CO2 i porównanie S1 vs P2S.

Streszczenie w trzech zdaniach. Większość początkujących najlepiej obsłuży zamknięta dioda: bezpieczna w bloku i wystarczająca do drewna, sklejki i plexi barwionej. Metal wymaga osobnej technologii (IR/fiber), a bezbarwna plexi lasera CO2. Budżet powyżej 8 tys. zł kupuje głównie szybkość cięcia modułu 40W, nie nowe możliwości materiałowe, a dwie kamery i druk CMYK ma już tańszy M2.

xTool M2 Color Craft

Sprawdź cenę na xtool.eu

Link partnerski. Płacisz tyle samo.

Zanim wybierzesz: 4 pytania, które ustawiają zakup

Co chcesz robić

Produkty własne (deski, toppery, metryczki) czy usługa na powierzonych przedmiotach? Produkty wybaczają wolniejszą maszynę, bo grawerujesz, kiedy chcesz. Usługa z terminami potrzebuje przepustowości i minimum zlecenia; rynkowe stawki masz w naszym cenniku usług grawerskich. Pomysły z policzonymi marżami: co grawerować i sprzedawać.

Jaki materiał

Drewno i sklejka: każda dioda. Plexi barwiona: dioda; bezbarwna: tylko CO2. Metal: najlepiej dioda IR albo fiber; zwykła dioda 455 nm stal nierdzewną tylko słabo trawi, a gołe aluminium znakuje dopiero ze sprayem. Skrót w tabeli niżej, pełna tabela materiałowa w poradniku dioda czy CO2.

Materiał Dioda 10W Dioda 40W Dioda IR / fiber CO2
Sklejka 3 mm TAK, 1 przejście przy 5 mm/s (FAKT: presety xTool dla S1 10W, sklejka lipowa) TAK, 1 przejście przy 15 mm/s (FAKT: parametry xTool) grawer punktowo, cięcie nie TAK, najszybciej
Sklejka 6-10 mm do 6 mm jednym przejściem (S1 10W; M2 10W do 8 mm) TAK, jednym przejściem: 6 mm przy 10 mm/s, 10 mm przy 6 mm/s (FAKT: karta S1) NIE TAK
Plexi barwiona TAK TAK NIE TAK
Plexi bezbarwna NIE NIE NIE TAK
Stal, aluminium tylko słabe trawienie stali, gołe aluminium ze sprayem jw. TAK znakowanie z preparatem
Szkło grawer TAK grawer TAK zależnie od modelu grawer TAK

Gdzie będzie stać

Mieszkanie w bloku wymaga obudowy klasy 1 i wyciągu oparów za okno albo filtra węglowego. Klasa 1 według normy PN-EN 60825-1 oznacza wiązkę w pełni zamkniętą w obudowie; przy zamkniętej pokrywie pracuje się bez okularów. Otwarta rama to klasa 4: groźne jest nawet odbicie wiązki, okulary obowiązkowe, dzieci i zwierzęta poza pomieszczeniem.

Szczegóły domowej pracowni: laser w bloku: dym, hałas, bezpieczeństwo.

Ile chcesz zarabiać, a nie tylko wydać

Różnica mocy wychodzi przede wszystkim w cięciu: według presetów xTool dla S1 moduł 40W tnie sklejkę lipową 3 mm przy 15 mm/s, a 10W przy 5 mm/s, oba w jednym przejściu. Do graweru te same presety podają dla obu modułów 200 mm/s (FAKT: machinesformakers.com).

Dla skali graweru: monogram na bambusowej desce zajął na xTool M1 10W ok. 45 minut (FAKT: relacja z bloga, thatswhatchesaid.net). Przy rynkowej stawce 2,00-3,30 zł za minutę pracy lasera (5 cenników ze stawką czasową, mediana 2,50 zł; dolna 2,00 zł to FAKT: cennik SamART, 27.08.2026) różnica mocy to różnica liczby płatnych zleceń z cięciem w tym samym wieczorze.

Kupując maszynę wolniejszą, oszczędzasz raz; przepustowość traci się co tydzień.

7 maszyn na start z cenami (ranking redakcyjny)

Model Typ Obudowa i klasa Kamera Cena i data odczytu Dla kogo
xTool M2 Color Craft 10W dioda 10W, druk CMYK jako dodatek zamknięta, klasa 1 (TÜV SÜD) dwie kamery od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) bezpieczny start w bloku
xTool F2 (następca F1) dioda 15W + IR 5W przenośna, z osłoną; poprzednika F1 z samą pokrywą xTool zalicza do klasy 4 kamera 50 MP od 1 536,48 EUR, ok. 6 697 zł, zestaw Samodzielny (xtool.eu, 24.09.2026); odnowionego F1 tego dnia nie było metal drobny od ręki, targi
xTool M2 Color Craft 20W z drukiem CMYK dioda 20W + moduł CMYK zamknięta, klasa 1 (TÜV SÜD) dwie kamery zestaw 20W Color Print & Cut z modułem CMYK 1 228,98 EUR, ok. 5 357 zł; sam moduł CMYK 173,22 EUR (xtool.eu, 24.09.2026) produkty z kolorem, grubsza sklejka, nowość 2026
xTool S1 40W dioda 40W zamknięta, klasa 1 (norma IEC/EN 60825) brak od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), pakiet podstawowy przepustowość, produkcja
Genmitsu Kiosk 10W dioda 10W zamknięta brak zależnie od oferty na Allegro i Amazon.pl próby i mikroprodukty, pole 10×10 cm
Creality Falcon A1 10W / Longer Ray5 20W / Sculpfun iCube diody 5-20W przeważnie otwarte ramy (klasa 4); iCube i A1C zamknięte zależnie od modelu ok. 1-3 tys. zł (SZACUNEK z ofert sklepów, 27.08.2026) najtańsze wejście, z reżimem BHP
Mecpow X4 Pro 40W dioda 40W zamknięta, klasa 1 wg producenta TAK ok. 2 tys. zł (hotshops.pl, geekbuying, 27.08.2026) budżetowa alternatywa z kamerą

xTool M2 Color Craft 10W: bezpieczny start w bloku

Zamknięta grawerka diodowa z certyfikatem klasy 1, który według producenta wydał TÜV SÜD. Ma dwie kamery i pole robocze 426 x 320 mm, więc formatka sklejki 400 x 300 mm mieści się w całości (FAKT: karta M2 na xtool.eu, odczyt 24.09.2026). Z modułem 10W to najtańszy laser, jaki 24.09.2026 dało się kupić w sklepie xTool: kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a moduł druku CMYK kupujesz osobno (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026).

Czego nie zrobi: metalu bez dokupionego modułu podczerwieni i bezbarwnej plexi. xTool poleca moduł 10W do cienkich arkuszy (FAKT: support.xtool.com, odczyt 24.09.2026). Dla porównania: w S1 moduł 10W tnie sklejkę lipową 3 mm według presetów xTool przy 5 mm/s, a moduł 40W przy 15 mm/s, oba w jednym przejściu, więc do produkcji seryjnej M2 z modułem 10W jest za wolny.

xTool F1 i następca F2: metal od ręki

Jedyna pozycja zestawienia, która graweruje metal bez dokupowania czegokolwiek: dioda plus moduł IR w jednej przenośnej obudowie. F1 (10W + IR 2W) zniknął z regularnej gamy w 2026 r., a jego wersji odnowionej 24.09.2026 w sklepie xTool nie było. Do kupienia był następca F2 (15W + IR 5W) z kamerą 50 MP, w sześciu zestawach (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026).

Uwaga na klasę lasera: F1 z samą pokrywą producent zalicza do klasy 4, więc pracujesz w okularach (FAKT: support.xtool.com, odczyt 24.09.2026). Ograniczenie: małe pole robocze konstrukcji galvo, to maszyna do breloków, biżuterii i adresówek, nie do desek. Szczegóły: xTool F1: recenzja i kalkulacja zarobku.

xTool M2 Color Craft 20W: laser i druk CMYK w jednym

Nowość 2026: dioda 20W plus atramentowy moduł CMYK, czyli grawer i kolorowy nadruk na jednej maszynie. Moduł CMYK kosztuje osobno 173,22 EUR, ok. 755 zł, a sklep xTool sprzedaje go też w zestawach Color Print & Cut z modułem 10W albo 20W (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026).

Moduł 20W wybierasz pod grubszą sklejkę, bo 10W xTool poleca do cienkich arkuszy (FAKT: ta sama ściągawka xTool). Polskich recenzji jeszcze nie ma, zagraniczne (Make:, TechRadar, lipiec-sierpień 2026) opisują ją jako maszynę pod małą produkcję z kolorem. Dla kogo: naklejki, etykiety, ozdoby z nadrukiem.

Recenzja po polsku: xTool M2 Color Craft: recenzja po polsku.

xTool S1 40W: przepustowość do produkcji

Zamknięta konstrukcja w klasie 1 według normy IEC/EN 60825: przy zamkniętej pokrywie producent dopuszcza pracę bez okularów (FAKT: xtool.com, instrukcja S1 support.xtool.com, xtool.com/pages/xtool-safety). Moduł 40W tnie sklejkę 3 mm w jednym przejściu przy 15 mm/s (FAKT: oficjalne parametry xTool), a pole robocze 498×319 mm (blat ma 608×385 mm) mieści deski i serie topperów.

Z modułem 40W w pakiecie podstawowym kosztuje od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Wersji 10W 24.09.2026 nie było w żadnym pakiecie, a najtańszą wersją S1 był moduł 20W w pakiecie obrotowym (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026). Największa wada z niezależnych recenzji: brak kamery, pozycjonowanie ręczne (FAKT, atrybucja: Creative Bloq).

To maszyna z naszego kosztorysu warsztatu za 20 tysięcy. Recenzja: xTool S1 40W: opinie i co potnie.

Genmitsu Kiosk 10W: mała zamknięta do prób

Zamknięta kostka 2,8 kg z polem roboczym 100×100 mm; producent deklaruje cięcie sklejki do 8 mm (FAKT: sainsmart.com). Uczciwie: pole 10×10 cm wyklucza deski, szyldy i większość produktów zarobkowych; to urządzenie do breloków, zawieszek i nauki. Genmitsu nie ma w programie xTool, więc kupuje się je na Allegro lub Amazon.pl, a cena zależy od sprzedawcy.

Tanie diody 1-3 tys. zł: Falcon A1, Ray5, iCube

Creality Falcon A1 10W, Longer Ray5 20W i Sculpfun iCube to popularne tanie diody. Potną sklejkę i wygrawerują deskę, ale przeważnie jako otwarte ramy klasy 4: okulary obowiązkowe, osobne pomieszczenie, dym bez obudowy trudniej odprowadzić. Wyjątki zamknięte w tej półce istnieją (iCube, Falcon A1C).

Ceny ok. 1-3 tys. zł (SZACUNEK z ofert sklepów, 27.08.2026). Rozsądny wybór, gdy budżet jest twardy, a masz warsztat lub garaż.

Mecpow X4 Pro 40W: budżetowa alternatywa z kamerą

Około 2 tys. zł (FAKT: oferty hotshops.pl i geekbuying, 27.08.2026) za zamkniętą diodę 40W z kamerą, czyli zestaw cech, za który u większych marek płaci się kilkukrotnie więcej. Marka jest młoda, sieć serwisowa i społeczność mniejsze, dokumentację warto przeczytać przed zakupem szczególnie uważnie.

Punkt odniesienia w rankingu: pokazuje, ile kosztuje sama funkcja, a ile marka i wsparcie.

Czego NIE kupować na start

Grawerki za 200-400 zł z Temu i najtańsze otwarte ramy to zwykle diody klasy 4 bez pełnej dokumentacji: wiązka nie jest osłonięta, praca wymaga certyfikowanych okularów, a moc realna bywa niższa od deklarowanej. Do domu i na start bezpieczniejsza jest maszyna zamknięta z oznaczoną klasą lasera i deklaracją CE.

Różnica w cenie to często 2-3 tys. zł, ale kupujesz obudowę, filtrację i serwis, nie tylko diodę.

Druga skrajność też jest pułapką: nie zaczynaj od CO2 100W z chłodnicą, jeśli nie masz garażu. Taki zestaw pobiera ok. 1,0-1,4 kWh na godzinę, wymaga wyciągu na zewnątrz i stałego stanowiska; to maszyna dla działającej pracowni, nie do nauki. Analiza ofert z Temu liczbami: grawerka z Temu: co naprawdę kupujesz.

Używana grawerka: kiedy ma sens

Rynek wtórny ma sens przy diodach z niskim przebiegiem i rabacie co najmniej 30-40% od ceny nowej. Sprawdź godziny pracy modułu (dioda traci moc z czasem), stan optyki i czy model nie został wycofany. Przykład: xTool D1 Pro, popularna otwarta rama, zakończył serię w lipcu 2026 i kupisz go już tylko używanego; części i moduły będą coraz trudniejsze.

Podobnie trudno dziś o xTool S1 10W: 24.09.2026 sklep producenta nie miał go ani nowego, ani odnowionego (FAKT: feed xtool.eu). W sierpniu 2026 r. Media Expert sprzedawał nowy S1 10W za 4 599,99 zł (FAKT: odczyt 27.08.2026), więc używany ma sens za ok. 2 760-3 220 zł (SZACUNEK: rabat 30-40%).

Taką ofertę porównaj z nowym M2 z modułem 10W, który w sklepie xTool kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Odnowione maszyny od producenta to pośrednia droga: taniej niż nowe, z gwarancją sklepu. Oferta rotuje: 24.09.2026 nie było odnowionego F1, był odnowiony S1 20W i 40W (FAKT: feed xtool.eu).

Kamera, obudowa, obrotnica: za co warto dopłacić

Kamera

Przy produkcji seryjnej kamera skraca pozycjonowanie detali i ogranicza odpad materiału: układasz 20 breloków na stole, widzisz je na podglądzie i tniesz bez prób. Modele z kamerą w tym przewodniku: xTool F2 (50 MP), M2 (dwie kamery), P2S oraz budżetowy Mecpow X4 Pro; S1 kamery nie ma. Przy pojedynczych sztukach kamera to wygoda, nie konieczność.

Obudowa klasy 1

Praca w mieszkaniu bez okularów przy zamkniętej pokrywie: to daje certyfikowana obudowa (M2 ma według producenta certyfikat klasy 1 od TÜV SÜD, FAKT: karta M2 w xtool.eu, odczyt 24.09.2026; S1 jest według instrukcji laserem klasy 1 z certyfikacją według normy IEC/EN 60825, FAKT: support.xtool.com).

Otwarta rama to klasa 4 i pełny reżim ochronny. Nadal potrzebujesz wyciągu oparów za okno albo filtra węglowego: obudowa zamyka wiązkę, nie dym. Więcej: laser w bloku.

Obrotnica do kubków

Kubki, termosy i szklanki to stabilny całoroczny popyt (433 produkty z grawerem na Ceneo, odczyt 27.08.2026), ale walec wymaga obrotnicy. Do M2 sklep xTool sprzedaje wariant RA3 Lite dla M2 za 265,47 EUR, ok. 1 157 zł, a wersje RA3 dla serii P3/F i dla P2S po 398,52 EUR, ok. 1 737 zł; zestaw Chuck to osobno 91,02 EUR, ok. 397 zł (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026).

Do S1 pasuje RA2 Pro: S1 jest na jej liście zgodności, M2 nie (FAKT: opis RA2 Pro w tym samym feedzie). Szczegóły i kalkulacja kubków: grawerowanie kubków: obrotnica RA3.

Ile zarobisz na maszynie na start: szybka kalkulacja

Pracownie w Polsce wyceniają pracę lasera na 2,00-3,30 zł za minutę (5 cenników, mediana 2,50 zł; liczymy po dolnej 2,00 zł), a mediana minimalnej wartości zlecenia to 47,50 zł (osiem cenników z progiem minimum, po jednym progu na pracownię, z benchmarku 19 pracowni z 27.08.2026).

Przy 20 zleceniach miesięcznie po 47,50-60 zł każde 1 000 zł wydane na maszynę wraca po ok. 1,6-2,5 miesiąca (SZACUNEK, tabela niżej). Szybsza maszyna skraca czas sztuki tam, gdzie tnie: według presetów xTool moduł 40W tnie sklejkę 3 mm trzy razy szybciej niż 10W, a grawer ma na obu to samo tempo, więc droższy model zwiększa przepustowość, nie koszty prądu (godzina pracy diody 40W to najwyżej ok. 0,31 zł).

Kalkulacja Lasernomii z cen rynkowych z 27.08.2026, wszystko SZACUNEK. Założenia: zlecenie to produkt typu deska lub metryczka sprzedany po 47,50-60 zł, czyli od mediany minimum zlecenia; koszty na sztukę: materiał ok. 20 zł, prowizja platformy ok. 10%, pakowanie 2,50 zł; zysk ok. 20-32 zł na sztuce (47,50 zł minus 27,25 zł kosztów i 60 zł minus 28,50 zł). Wysyłkę zwykle dopłaca klient.

Uwaga do porównania z naszym rachunkiem opłacalności: tam liczymy drobne produkty z materiałem 5-10 zł na sztuce, więc zysk wychodzi wyższy, a zwrot krótszy. Tu materiał kosztuje ok. 20 zł, bo deska i metryczka wymagają kupionego blanku. Ta jedna pozycja przesuwa cały wynik, dlatego przy własnym rachunku zacznij od kosztu materiału, nie od ceny maszyny.

Sztuk miesięcznie Zysk miesięczny Miesięcy na każde 1 000 zł wydane na maszynę Czas maszyny na deskach przy ok. 45 min na sztukę (SZACUNEK z relacji o monogramie na xTool M1 10W)
10 ok. 203-315 zł 3,2-4,9 ok. 7,5 h
20 ok. 405-630 zł 1,6-2,5 ok. 15 h
40 ok. 810-1 260 zł 0,8-1,2 ok. 30 h

Swój zwrot liczysz tak: cenę maszyny razem z osprzętem podziel przez 1 000 i pomnóż przez liczbę z trzeciej kolumny. Przykład: 5 000 zł wydane na start przy 20 deskach miesięcznie wraca po ok. 7,9-12,3 miesiąca (SZACUNEK: 5 000 zł przez 630 zł i przez 405 zł).

Przy 10 sztukach czas maszyny nie jest wąskim gardłem, więc moduł 40W nie ma uzasadnienia; przy 40 deskach po ok. 45 minut maszyna pracuje ok. 30 godzin miesięcznie, a przy grawerze presety xTool podają dla 10W i 40W to samo tempo, więc przewagą 40W jest cięcie.

Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy. Pełny rachunek z progiem rentowności: opłacalność grawerowania: realne liczby. Scenariusze od hobby po pracownię: ile realnie zostaje przy różnej skali.

Koszt prądu dla porządku, bo pytanie wraca w każdej dyskusji:

Maszyna Pobór Koszt godziny (1,04 zł/kWh, taryfa domowa 2026)
Dioda 40W (S1 40W) najwyżej ok. 0,3 kWh/h (FAKT: zasilacz 25 V x 11 A, najwyżej 275 W, support.xtool.com; SZACUNEK: przez sprawność ok. 0,9) najwyżej ok. 0,31 zł
Zestaw CO2 100W z chłodnicą i wyciągiem 1,0-1,4 kWh/h (SZACUNEK policzony) 1,05-1,45 zł

Nota metodyczna. Parametry maszyn pochodzą z dokumentacji producentów, a ceny maszyn xTool z automatu, który czyta sklep xtool.eu (data stoi przy kwocie). Dostępność wersji i ceny osprzętu odczytaliśmy 24.09.2026 w euro z VAT i przeliczyliśmy po kursie NBP 4,3588 zł z 23.09.2026 (tabela 185/A/NBP/2026).

Ceny innych marek i stawki pracowni pochodzą z odczytu 27.08.2026, a oceny użytkowe z recenzji zagranicznych i relacji użytkowników z atrybucją w tekście. Kolejność w rankingu wynika z dopasowania do startu, nie z płatnych miejsc.

Aktualizacja: 24.09.2026 · Ceny i dostępność maszyn oraz osprzętu xTool: sklep xtool.eu, odczyt 24.09.2026, kurs euro NBP z 23.09.2026; ceny innych marek i stawki pracowni: odczyt 27.08.2026

Maszyny wymienione w tym tekście

Częste pytania 6

Ile kosztuje grawerka laserowa na początek?

Najtańsza zamknięta dioda klasy 1 w sklepie xTool 24.09.2026, M2 Color Craft z modułem 10W, kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). S1 z modułem 40W do cięcia i serii kosztuje w pakiecie podstawowym od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Za mniej niż 1 tys. zł kupujesz kompromis z bezpieczeństwem: otwartą ramę klasy 4 bez pewnej dokumentacji.

Czy grawerka laserowa w obudowie jest bezpieczna w mieszkaniu?

Tak, konstrukcje klasy 1 przy zamkniętej pokrywie nie wymagają okularów; wiązka jest w całości zamknięta w obudowie. Nadal potrzebny jest wyciąg oparów na zewnątrz albo filtr węglowy, bo obudowa nie usuwa dymu.

Czy warto kupić grawerkę z kamerą?

Przy produkcji seryjnej tak: kamera skraca pozycjonowanie wielu detali i ogranicza odpad materiału, czyli podnosi liczbę sztuk na godzinę. Przy pojedynczych sztukach to wygoda, nie konieczność.

Czy tania grawerka z Temu wystarczy na start?

Do prób na sklejce może, do zarabiania nie: brak certyfikatów, otwarta konstrukcja klasy 4 i loteria mocy realnej. Policzyliśmy to w osobnym artykule o grawerce z Temu.

Czy kupować używaną grawerkę?

Tak, przy diodach z niskim przebiegiem i rabacie min. 30-40%. Sprawdź godziny pracy modułu i czy model nie jest wycofany: xTool D1 Pro zakończył serię w 2026 r. i nowego już nie kupisz.

Jaka grawerka do metalu na początek?

Zwykła dioda stal nierdzewną tylko słabo trawi, a ciemny znak daje po kilku przejściach albo ze sprayem (FAKT: xTool Academy, xtool.com , odczyt 24.09.2026). Do grawerowania metalu na sprzedaż potrzebna jest dioda IR albo fiber. W sklepie xTool dioda IR to moduł podczerwieni 3W do M2 za 511,47 EUR albo przenośny F2 z modułem 5W w zestawie (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026), a fiber w Polsce od ok. 10 994 zł (FAKT: elektro-met.pl, Metallkraft P-LG 20, 27.08.2026). Szczegóły: czym grawerować metal.

Maszyny, na których to robisz

Cały katalog z filtrami

fot. xTool