Przejdź do treści

Opłacalność grawerowania laserowego: realne liczby i marże (stan na 27.08.2026)

Grawerowanie laserowe opłaca się przy regularnych zleceniach, a rachunek da się sprawdzić przed zakupem maszyny. Polskie pracownie liczą 2,00 do 3,30 zł netto za minutę pracy lasera, a najmniejsze zlecenie ma medianę 47,50 zł. Przy 20 zleceniach miesięcznie po 47,50-60 zł każde 1 000 zł wydane na maszynę wraca po ok. 1,1-1,7 miesiąca (SZACUNEK z tabeli zwrotu).

Niżej masz koszt wejścia, stawki rynkowe i marże rozłożone na trzy scenariusze zwrotu.

Na blacie stos gotowych wyrobów z drewna obok stosu surowych arkuszy sklejki.wizualizacja
Materiał po lewej, gotowe wyroby po prawej: cała różnica to marża.

Czy grawerowanie się opłaca? Krótka odpowiedź

Grawerowanie laserowe opłaca się przy regularnych zleceniach, nie przy okazjonalnych. Pracownie w Polsce liczą 2,00-3,30 zł za minutę pracy lasera (5 cenników ze stawką czasową, mediana 2,50 zł; liczymy po dolnej 2,00 zł z cennika SamART, odczyt 27.08.2026), a mediana minimalnej wartości zlecenia z po jednym progu z ośmiu publicznych cenników to 47,50 zł.

Przy 20 drobnych zleceniach miesięcznie po 47,50-60 zł zostaje ok. 605-930 zł, więc każde 1 000 zł wydane na maszynę wraca po ok. 1,1-1,7 miesiąca (SZACUNEK). Koszty bieżące są niskie: godzina pracy diody 40W to najwyżej ok. 0,31 zł prądu. Najtańszy laser w sklepie xTool 24.09.2026, zamknięty M2 Color Craft z modułem 10W, kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu).

Dalej rozbieramy ten rachunek na części: koszt wejścia, stawki rynkowe, koszty bieżące, marże na konkretnych produktach i czas zwrotu w trzech scenariuszach.

Ile kosztuje wejście: maszyna, wentylacja, materiały

Próg wejścia zależy od tego, co chcesz ciąć i grawerować. Sklejkę i drewno obsłuży dioda, bezbarwną plexi tnie sensownie tylko CO2, metal wymaga lasera fiber albo modułu IR. Ceny maszyn xTool podaje automat, który czyta sklep xtool.eu, dostępność wersji pochodzi z tego samego sklepu (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026), a cenę lasera fiber odczytaliśmy w polskim sklepie 27.08.2026:

Próg budżetu Przykładowa maszyna Cena i data odczytu Co potnie Dla kogo
do 5 tys. zł xTool M2 Color Craft 10W (dioda, obudowa zamknięta, klasa 1) od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) sklejka, drewno, plexi barwiona, z modułem CMYK także kolorowy nadruk; wolniej tnie niż moduł 40W start i test rynku
8-12 tys. zł xTool S1 40W (dioda, obudowa zamknięta) od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), pakiet podstawowy to samo, a sklejkę 3 mm tnie trzy razy szybciej niż moduł 10W (15 wobec 5 mm/s w presetach xTool) produkcja seryjna na sklejce
od 13 tys. zł xTool P2S 55W (CO2) od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) także plexi bezbarwna, szybkie cięcie pracownia z ofertą akrylową
od 11 tys. zł fiber 20W (np. Metallkraft P-LG 20) od 10 994 zł (FAKT: elektro-met.pl, 27.08.2026) metal: adresówki, narzędzia, kubki termiczne usługi znakowania metalu

Do maszyny dochodzi wentylacja (wyciąg za okno albo filtr z węglem aktywnym) i pierwsze materiały. Formatka sklejki 3 mm 400×300 mm kosztuje 4,24-6,09 zł netto (FAKT: sklejka-krakow.pl, etra.plus), plexi 3 mm 300×200 mm 18,45 zł (FAKT: diolut.pl). Przegląd maszyn na start z cenami: jaka grawerka na początek.

Ostatni wiersz tabeli ma tańszy wariant, którego ona nie pokazuje: zamiast osobnej maszyny fiber można dołożyć moduł podczerwieni do posiadanej diody. Zmienia to cały rachunek wejścia, bo próg spada do kilku tysięcy złotych, a zwrot liczy się z innych stawek niż przy sklejce: wejście w metal i jego zwrot.

xTool M2 Color Craft

Sprawdź cenę na xtool.eu

Link partnerski. Płacisz tyle samo.

Ile bierze rynek: stawka za minutę pracy lasera

Kotwica przychodowa całego rachunku: 2,00-3,30 zł netto za minutę pracy lasera, mediana 2,50 zł z 5 cenników ze stawką czasową. Dolny punkt to żywy cennik pracowni SamART z Wieliczki (2,00 zł/min za grawerowanie standardowe; negatyw kosztuje tam 3,00 zł/min, praca na obrotnicy 5,00 zł/min).

Środkowy to Laserotechnika ze Skórzewa: cennik podaje cięcie po 150 zł/h, czyli 2,50 zł/min netto dla agencji i stałych klientów, a klient indywidualny płaci u nich +100%. Górny to archiwalny cennik Laser Kraków, 3,30 zł/min netto. Ta ostatnia pracownia została zamknięta na stałe, a domena jest na sprzedaż.

To dobra przestroga: sama stawka nie gwarantuje klientów.

Uwaga metodyczna: rozliczenie za minutę jest na polskim rynku rzadkie. W naszym benchmarku 19 pracowni (odczyt 27.08.2026) dominują ceny za centymetr kwadratowy (0,22-4,00 zł/cm2 zależnie od segmentu) i za sztukę. Najbardziej powtarzalne liczby: dopłata 0,20 zł za każdy cm2 powyżej 10 cm2 i minimalna wartość zlecenia, mediana 47,50 zł z po jednym progu z ośmiu cenników (widełki 15-60 zł).

Pracownia nie włączy lasera poniżej 47,50 zł, a to oznacza, że drobne zlecenia detaliczne są najbardziej rentowne w przeliczeniu na minutę. Pełny benchmark z cenami za obrączki, tabliczki i długopisy: ile kosztuje grawerowanie: cennik rynkowy.

Dlaczego liczymy po 2,00 zł/min, skoro mediana wynosi 2,50 zł, a rynek sięga 3,30 zł? Bo kalkulacja na dolnej krawędzi stawek jest konserwatywna. Jeśli rachunek spina się przy 2,00 zł/min, przy wyższej stawce wygląda tylko lepiej. Drugie zastrzeżenie: trzy punkty danych to mała próba, więc traktuj te widełki jako punkt startowy do własnej wyceny, a nie jako cennik całej Polski.

Koszty bieżące: prąd, materiał, prowizje

Prąd to margines

Godzina pracy diody 40W to pobór najwyżej ok. 0,3 kWh (FAKT: zasilacz S1 40W 25 V x 11 A, czyli najwyżej 275 W, support.xtool.com; SZACUNEK: z gniazdka najwyżej ok. 0,3 kW przy sprawności zasilacza ok. 0,9), czyli najwyżej ok. 0,31 zł przy średniej cenie prądu 1,04 zł/kWh brutto (FAKT: rankomat.pl, aktualizacja 12.02.2026).

CO2 100W z chłodnicą i wyciągiem bierze ok. 1,0-1,4 kWh na godzinę, czyli ok. 1,05-1,45 zł/h (SZACUNEK: Accurl podaje ok. 1,0 kW poboru dla lasera CO2 80W i ok. 1,8 kW dla 150W, accurl.com; pomiaru dla 100W z chłodnicą nie ma). Nawet na dużym CO2 prąd dodaje 10-25 groszy do produktu robionego 10 minut.

Realne koszty siedzą gdzie indziej: w materiale, prowizjach i czasie człowieka.

Materiał

Sklejka 3 mm 400×300 mm: 4,24-6,09 zł netto za formatkę (FAKT: sklejka-krakow.pl, etra.plus). Z jednej formatki wychodzi 20-30 breloków albo 12 zawieszek 8×8 cm (4 x 3 z odstępem 2 mm, SZACUNEK). Plexi 3 mm 300×200 mm: 18,45 zł (FAKT: diolut.pl); akryl jest 3-4 razy droższy od sklejki na tę samą powierzchnię, za to lampki z niego mają jedną z najlepszych marż na rynku.

Deska bambusowa jako baza produktu: 10-30 zł detalicznie (IKEA APTITLIG 9,99-29,99 zł zależnie od rozmiaru, odczyt 27.08.2026), dębowa hurtowo od producenta 27-33 zł netto (FAKT: madewood.pl).

Prowizje platform

Prowizja potrafi zjeść więcej niż materiał. Stawki z odczytu 27.08.2026:

Platforma Prowizja Opłata za wystawienie Uwagi
Allegro ok. 10-11% + prowizja od dostawy (SZACUNEK z poradników cennika; stawkę podkategorii potwierdź w kalkulatorze Allegro) 0 zł (Kup Teraz) minimalna prowizja 0,30 zł/szt.
Etsy efektywnie ok. 15-17% (6,5% transakcja + 4% i 0,30 EUR payment + VAT od opłat; SZACUNEK policzony z cennika Etsy) 0,20 USD za listing (4 mies.) z Offsite Ads potrafi przekroczyć 30%
Pakamera 20-25% (SZACUNEK; ostatnia publiczna stawka 24,5% z 2019, obecnie ustalana indywidualnie) 0 zł model czysto prowizyjny
OLX / Allegro Lokalnie 0% przy zwykłym ogłoszeniu, ok. 5-12% z Przesyłką OLX 0 zł w limitach darmowych ogłoszeń stawki OLX zmieniają się często

Do tego wysyłka: paczkomat InPost od 16,49 zł, Orlen Paczka od 11,99 zł (FAKT: znajdzkuriera.pl, cenniki 2026); zwykle dopłaca ją kupujący. Pakowanie paczki (karton, wypełniacz, taśma) to 1,50-3,50 zł (SZACUNEK z cen hurtowych).

Marża na konkretnym produkcie: 5 przykładów

Marża zależy od produktu, nie od maszyny. Magnes ślubny sprzedaje się po ok. 4,50 zł przy koszcie materiału ok. 1 zł, lampka LED 3D po 80-120 zł przy koszcie ok. 30-40 zł, a portret grawerowany A4 po 195-270 zł przy ok. 10 zł materiału (ceny rynkowe z 27.08.2026: Allegro, Pakamera, sklepy pracowni).

Od tych kwot trzeba jeszcze odjąć prowizję platformy: Allegro ok. 10-11%, Etsy efektywnie ok. 15-17%.

Produkt Cena sprzedaży Koszt materiału Marża na materiale Marża po prowizji Allegro 10% Czas maszyny (dioda 40W)
Magnes ślubny (seria 100 szt.) 4,50 zł/szt. (FAKT: Studio MAYA) ok. 1,20 zł/szt. (SZACUNEK z cen hurtowych) 3,30 zł/szt. ok. 2,85 zł/szt. (zwykle sprzedaż bezpośrednia, bez prowizji: 3,30 zł) ok. 2 min/szt.
Brelok z grawerem 19-25 zł (FAKT: snippety Allegro) poniżej 1 zł (sklejka + kółko) 18-24 zł ok. 16-22 zł 2-4 min
Deska do krojenia z grawerem 45-90 zł (FAKT: grawer-ostrow.pl 59 zł) baza bambusowa 10-30 zł, liczymy ok. 20 zł (IKEA APTITLIG 9,99-29,99 zł zależnie od rozmiaru, odczyt 27.08.2026) 30-60 zł ok. 25-51 zł brak pomiaru; monogram na bambusowej desce na xTool M1 10W ok. 45 min (relacja z bloga)
Lampka LED 3D z plexi 80-120 zł (lider rynku: 99,90 zł, FAKT: plexido.pl) plexi + podstawka LED: 30-40 zł (SZACUNEK) 45-85 zł ok. 35-73 zł bez pomiaru
Portret grawerowany A4 195-270 zł (FAKT: drewnianamagia.pl, Allegro) sklejka 5-10 zł, z opcjonalną ramą 20-40 zł 140-250 zł ok. 130-225 zł kilka godzin (SZACUNEK z proporcji powierzchni i dwóch relacji użytkowników)

Wspólny mianownik: personalizacja. Bombka ze sklejki bez personalizacji kosztuje 3-7 zł, z imieniem 12-15 zł (FAKT: horostudio.pl i oferty Allegro, odczyt 27.08.2026). Imię i data potrajają cenę, a masówka z importu nie umie ich dodać. Pełna lista 15 produktów z marżami: co grawerować i sprzedawać.

Kiedy maszyna się zwraca: trzy scenariusze

Trzy scenariusze policzone z tych samych kotwic: zlecenia po 47,50-60 zł (od mediany minimum zlecenia 47,50 zł, drobne produkty własne), materiał 5-10 zł na zlecenie, prowizja Allegro 10%, pakowanie 2,50 zł, prąd groszowy, wysyłkę dopłaca kupujący. Dolna granica zysku to zlecenie za 47,50 zł z materiałem za 10 zł, górna to zlecenie za 60 zł z materiałem za 5 zł.

Kalkulacja Lasernomii z cen rynkowych z dnia 27.08.2026, formuły jak w naszym kalkulatorze opłacalności. Cenę maszyny dodajesz sam, z karty sklepu, bo zmienia się częściej niż stawki pracowni.

Scenariusz Przychód mies. Koszty zmienne mies. Zysk mies. Miesięcy na każde 1 000 zł wydane na maszynę
10 zleceń / mies. 475-600 zł ok. 135-173 zł ok. 303-465 zł 2,2-3,3
20 zleceń / mies. 950-1 200 zł ok. 270-345 zł ok. 605-930 zł 1,1-1,7
40 zleceń / mies. 1 900-2 400 zł ok. 540-690 zł ok. 1 210-1 860 zł 0,5-0,8

Swój zwrot liczysz tak: cenę maszyny razem z osprzętem podziel przez 1 000 i pomnóż przez liczbę z ostatniej kolumny. Przykład: 5 000 zł wydane na start przy 20 zleceniach miesięcznie wraca po ok. 5,4-8,3 miesiąca (SZACUNEK: 5 000 zł przez 930 zł i przez 605 zł).

Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.

Wniosek o klasie maszyny: różnica między 10W a 40W to różnica przepustowości w cięciu, nie kosztu prądu. Według presetów xTool dla S1 moduł 40W tnie sklejkę 3 mm trzy razy szybciej, a do graweru oba moduły mają 200 mm/s (FAKT: machinesformakers.com). Tabela liczy zwrot od każdego 1 000 zł, więc droższa maszyna zwraca się proporcjonalnie dłużej: przy 10 zleceniach miesięcznie tańsza maszyna wygrywa, a 40W zaczyna mieć sens, gdy wolumen rośnie i czas maszyny staje się wąskim gardłem.

Co zjada zysk: pułapki rachunku

Cztery pozycje, które w kalkulacjach psują się najczęściej:

  • Czas człowiekaProjektowanie, obróbka zdjęć, pakowanie i odpisywanie klientom zajmują więcej godzin niż samo grawerowanie. Maszyna w scenariuszu z 20 zleceniami pracuje kilkanaście godzin miesięcznie, Twój realny czas to 2-3 razy tyle.
  • Prowizje i wysyłkaAllegro ok. 10-11%, Etsy efektywnie ok. 15-17%, Pakamera 20-25%. Wysyłka to 11,99-20,49 zł za paczkę (FAKT: cenniki Orlen Paczka i InPost 2026), pakowanie 1,50-3,50 zł. Przy produkcie za 25 zł te pozycje potrafią zjeść połowę marży.
  • SezonowośćSzczyt przychodu to czwarty kwartał i sezon ślubny od kwietnia do października. Lipiec i luty bywają puste. Rachunek roczny wygląda inaczej niż rachunek grudniowy.
  • Rynek nie wybaczaPracownia Laser Kraków miała stawkę 3,30 zł/min i została zamknięta na stałe (FAKT: laserkrakow.pl, odczyt 27.08.2026). Cennik to nie klienci.

Limit bez firmy: działalność nierejestrowana 2026

Od 1 stycznia 2026 r. działalność nierejestrowana ma limit kwartalny 10 813,50 zł przychodu (225% minimalnego wynagrodzenia 4 806 zł), zamiast dawnego limitu miesięcznego. Można więc zarobić np. 9 000 zł w grudniu przed świętami i zmieścić się w limicie, co pasuje do sezonowości rękodzieła.

Po przekroczeniu limitu jest 7 dni na wpis do CEIDG (źródło: Biznes.gov.pl).

Limit liczy się od przychodu należnego, czyli od kwot ze sprzedaży, nie od zysku. Obowiązuje uproszczona ewidencja sprzedaży i rozliczenie raz w roku w PIT-36. Jak przejść przez formalności krok po kroku i kiedy opłaca się firma: grawerowanie laserowe jako biznes. Pełny klaster podatkowy rękodzielnika: działalność nierejestrowana a rękodzieło.

Stan prawny na 27.08.2026. Ten artykuł ma charakter informacyjny i nie jest poradą prawną ani podatkową. Kwoty limitów i składek zmieniają się co roku. Przed decyzją potwierdź swoją sytuację u księgowej, doradcy podatkowego albo w bezpłatnym Centrum Pomocy Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl.

Grawerowanie w domu czy w lokalu

Do rachunku opłacalności lokal nie jest potrzebny: zamknięta maszyna z certyfikatem klasy 1 (np. konstrukcje typu xTool S1) pozwala pracować w mieszkaniu bez okularów ochronnych przy zamkniętej pokrywie (FAKT: xtool.com/pages/xtool-safety). Otwarta rama to klasa 4: obowiązkowe okulary i pełen reżim. Każda praca laserem wytwarza dym, więc wyciąg za okno albo filtr z węglem aktywnym to standard, a PVC jest zakazane zawsze: uwalnia związki chloru i niszczy maszynę.

Lokal zaczyna się opłacać dopiero przy modelu usługowym, gdy klient ma gdzie przynieść przedmiot. Szczegóły pracy w bloku: laser w bloku: dym i bezpieczeństwo.

Od czego zacząć, jeśli liczby Ci pasują

Kolejność, która minimalizuje ryzyko, ma trzy kroki. Najpierw wybierz maszynę pod produkty, które chcesz robić: wybór pierwszej grawerki: modele i ceny. Potem zrób trzy produkty testowe z tabeli marż: 15 produktów z marżami. Na końcu wystaw oferty tam, gdzie nie płacisz za wejście: gdzie sprzedawać rękodzieło.

Formalności i pierwsza sprzedaż bez firmy: grawerowanie laserowe biznes krok po kroku. Sprzedaż za granicę: jak sprzedawać na Etsy z Polski. Pełne widełki zarobków w pięciu wariantach: pięć scenariuszy miesięcznego zarobku.

Aktualizacja: 24.09.2026 · Ceny i dostępność maszyn xTool: sklep xtool.eu, odczyt 24.09.2026; stawki pracowni, ceny materiałów i wyrobów, prowizje: odczyt 27.08.2026

Maszyny wymienione w tym tekście

Częste pytania 6

Czy grawerowanie jest trudne?

Obsługa zamkniętej maszyny to dni, nie miesiące; trudniejsza jest sprzedaż i wycena. Projekty rysuje się w darmowych programach (xTool Creative Space, LightBurn) albo kupuje gotowe pliki SVG. Najwięcej czasu na starcie zjada dobór parametrów pod materiał, dlatego zaczyna się od taniej sklejki.

Grawerowanie: czy to się opłaca?

Tak, przy regularnych zleceniach. Przy 20 zleceniach miesięcznie po 47,50-60 zł zysk to ok. 605-930 zł, więc każde 1 000 zł wydane na maszynę wraca po ok. 1,1-1,7 miesiąca (SZACUNEK z cen rynkowych z 27.08.2026: materiał 5-10 zł, prowizja Allegro 10%, pakowanie 2,50 zł). Przy zleceniach okazjonalnych maszyna zwraca się latami.

Czy rękodzieło się opłaca?

Wersja z maszyną liczy się inaczej niż szydełko: czas sztuki spada z godzin do minut, więc ta sama cena daje kilkukrotnie wyższą stawkę godzinową. Rachunek dla rękodzieła: rękodzieło z laserem: pełny model zarobku.

Ile trwa grawer?

Pełny grawer dookoła kubka termicznego 40 oz 28 minut na laserze CO2 xTool P2 i ponad półtorej godziny na przenośnym xTool F1 (relacja z bloga), monogram na bambusowej desce ok. 45 minut na xTool M1 10W (relacja z bloga), portret A4 kilka godzin na diodzie i 1-2 godziny na hobbystycznym laserze CO2 (SZACUNEK z proporcji powierzchni i dwóch relacji użytkowników).

Ile kosztuje grawerka laserowa?

Najtańszy laser w sklepie xTool 24.09.2026, zamknięta dioda M2 Color Craft z modułem 10W, kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a laser CO2 xTool P2S od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). S1 z modułem 40W do seryjnego cięcia kosztuje w pakiecie podstawowym od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Fiber do metalu, np. Metallkraft P-LG 20, kosztował od 10 994 zł (elektro-met.pl, odczyt 27.08.2026). Przegląd modeli: jaka grawerka na początek.

Ile można zarobić na grawerowaniu miesięcznie?

Od ok. 300-500 zł przy hobby po godzinach do kilku tysięcy przy regularnej produkcji; szczegółowe widełki z założeniami w pięciu scenariuszach: ile można zarobić na grawerowaniu. To szacunki, nie obietnica.

Maszyny, na których to robisz

Cały katalog z filtrami

fot. xTool