Grawerowanie kubków laserem: obrotnica xTool RA3 i policzone marże
obrotnica do kubkow
Obrotnica xTool RA3 / RA3 Lite
od 1 160 zł
cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.euLink partnerski. Płacisz tyle samo.
- F1 Ultra
- tak SZACUNEK
- F2
- tak SZACUNEK
- F2 Ultra / F2 Ultra UV
- tak SZACUNEK
- P2S
- tak, wersja RA3 do P2/P2S SZACUNEK
Kubek jest walcem, a laser graweruje w płaszczyźnie, więc do pełnego graweru po obwodzie potrzebna jest obrotnica RA3 MagSwap, w sklepie producenta od 1 160 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) za najtańszy dostępny wariant. Kubek termiczny z grawerem sprzedajesz za 45 do 70 zł, a w kieszeni zostaje 15 do 35 zł marży na materiale.
Niżej masz pełny rachunek, jak dobrać wariant obrotnicy i gdzie sprzedawać.
wizualizacja
Lista jest otwarta
Co jeszcze można na tym wykonać
Nasza policzona lista wyrobów obejmuje grawer i cięcie laserem, więc przy tej maszynie jej nie pokazujemy. Zebraliśmy sto pomysłów w dziesięciu grupach, razem z tym, kto to kupuje i na czym się to robi. Wzór nie musi pochodzić z żadnej z nich. Opisujesz, co chcesz zrobić, model rysuje plik, maszyna go wycina.
Co mówią użytkownicy
Nie znaleźliśmy publicznych opinii o tej maszynie, które dałoby się sprawdzić co do autora, platformy i daty. Kiedy takie się pojawią, wpiszemy je tutaj razem z adresem źródła. Cytatów nie składamy z fragmentów i nie tłumaczymy bez pokazania oryginału.
Czy na kubkach da się zarobić? Odpowiedź w liczbach
Kubek termiczny z grawerem sprzedaje się w Polsce typowo za 45-70 zł, a segment premium (Contigo) za 129,90-139,99 zł (ceny z Ceneo, 433 produkty w kategorii, stan na 27.08.2026). Pełny grawer dookoła dużego kubka trwa od 28 minut na laserze CO2 do ponad półtorej godziny na przenośnym xTool F1, a małe logo to ułamek tej powierzchni.
Po odjęciu kosztu bazy kubka i prowizji platformy na sztuce zostaje szacunkowo 15-35 zł marży na materiale, przed kosztem pracy i wysyłki.
To nie jest produkt sezonowy: kubek kupuje się nauczycielowi w czerwcu i 14 października, babci w styczniu, mamie w maju, kontrahentom na święta. Rękodzieło robi 29% rocznej sprzedaży w czwartym kwartale (FAKT: raport Shopera, dlahandlu.pl). Szerszy obraz: jak zarobić na grawerowaniu: pełny przewodnik.
Czym jest obrotnica i po co Ci RA3 MagSwap
Laser prowadzi wiązkę w dwóch osiach nad płaskim stołem. Gdy pod głowicę trafia walec, ostrość zgadza się tylko na szczycie krzywizny, a kilka milimetrów dalej grawer robi się rozmyty. Obrotnica rozwiązuje to mechanicznie: obraca kubkiem w rytmie pracy lasera, więc wiązka zawsze trafia w ten sam, najwyższy punkt obwodu.
RA3 to obecna generacja obrotnicy xTool. Ma cztery wymienne moduły mocowane magnetycznie, bez narzędzi: uchwyt szczękowy na przedmioty o średnicy 0-130 mm, rolki na walce 3-198 mm, moduł kulowy 25-100 mm i pierścieniowy na obrączki 11-70 mm (FAKT: specyfikacja producenta, za przewodnikiem laserengravingtips.com, odczyt 27.08.2026).
Mapowanie LiDAR skanuje przedmiot i pokazuje model 3D przed grawerem, a uchwyt z regulacją kąta obsługuje kubki stożkowe typu tumbler.
Szukasz RA2 Pro? Co się zmieniło
RA2 Pro to starsza obrotnica xTool i wciąż jest w sprzedaży: 281,87-334,14 EUR, czyli ok. 1 229-1 456 zł (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026). Podział jest prosty: RA3 współpracuje z nowszymi maszynami (seria P, F2, F2 Ultra, F1 Ultra), a RA2 Pro pozostaje obrotnicą do S1, F1, D1 i M1 Ultra (FAKT: strony produktowe xTool, odczyt 27.08.2026).
Jeżeli masz S1 albo F1, kupujesz RA2 Pro i to jest właściwe dopasowanie, nie kompromis.
Z jaką maszyną działa RA3 (tabela kompatybilności)
Obrotnica bez maszyny nie działa, więc zanim klikniesz „kup”, sprawdź swoją kolumnę. Dane kompatybilności ze stron produktowych xTool i listingów producenta, odczyt 27.08.2026. Ceny maszyn z katalogu podaje automat cen, a pozostałe z feedu xtool.eu z 24.09.2026, po kursie NBP 4,3588 zł/EUR.
| Maszyna xTool | Czy działa z RA3 | Jaki kubek obsłuży | Uwagi |
|---|---|---|---|
| F1 Ultra (fiber 20W + dioda 20W) | tak | stal, aluminium, szkło | maszyna od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) |
| F2 (dioda 15W + IR 5W) | tak | stal (moduł IR), szkło | w sklepie xTool od 1 536,48 EUR, ok. 6 697 zł (24.09.2026); na Allegro 5 499 zł (FAKT: karta produktu, 27.08.2026) |
| F2 Ultra / F2 Ultra UV | tak | stal, szkło, także grawer w szkle (UV) | maszyna od 19 240 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) |
| P2S (CO2 55W) | tak, wersja RA3 do P2/P2S | szkło, drewno; stal tylko ze sprayem do znakowania | maszyna od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) |
| M2 Color Craft | RA3 Lite (wersja dla M2) | szkło; stal z modułem IR 3W | maszyna od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu); RA3 Lite 265,47 EUR, ok. 1 157 zł (24.09.2026) |
| S1 (dioda 10-40W) | nie; właściwa jest RA2 Pro | szkło; stal z modułem IR 1064 nm | RA2 Pro 281,87-334,14 EUR (24.09.2026) |
| F1 (dioda 10W + IR 2W) | nie; właściwa jest RA2 Pro | stal (IR), szkło | z tej maszyny pochodzą relacje czasowe niżej |
Jaki kubek czym grawerować: stal, szkło, ceramika
Początkujący najczęściej myli jedną rzecz: kubek ceramiczny personalizuje się sublimacją, nie laserem. Laser obsługuje kubki metalowe i szkło (FAKT: zestawienie metod w naszych danych kosztowych). Poniżej tabela, która porządkuje materiał, metodę i czas na sztukę.
| Materiał kubka | Metoda | Czas na sztukę | Źródło |
|---|---|---|---|
| Stal (kubek termiczny 40 oz), pełny grawer dookoła | xTool F1 z obrotnicą RA2 Pro: dioda, potem IR 1064 nm | ponad 1,5 h | relacja z bloga: silhouetteschoolblog.com |
| Ten sam kubek, pełny grawer dookoła | laser CO2 xTool P2 | 28 min | ta sama relacja |
| Szkło (matowa szklanka) | dioda xTool F1 | grafika ok. 7,5 x 7,5 cm: 20 min | silhouetteschoolblog.com |
| Szkło | CO2 | szybciej niż dioda, matowy grawer | dokumentacja parametrów producentów |
| Ceramika | sublimacja (prasa termiczna) | wygrzewanie wg parametrów prasy, typowo kilka minut | instrukcje pras; parametry zawsze z instrukcji konkretnego urządzenia |
| Aluminium anodowane (bidon) | dioda lub fiber | pojedyncze minuty na logo | dokumentacja producentów |
Wniosek praktyczny: proste logo to model biznesowy, full wrap to produkt premium albo pułapka czasowa. Parametry pod szkło rozkładamy w poradniku grawerowanie szkła: parametry i produkty.
Ile trwa grawer jednego kubka (czasy z relacji użytkowników, z atrybucją)
Czasy podajemy z relacji ludzi, którzy je zmierzyli u siebie. Blog Silhouette School opisał pełny grawer dookoła stalowego kubka 40 oz: na przenośnym xTool F1 z obrotnicą RA2 Pro, najpierw diodą, potem laserem IR, zajął ponad półtorej godziny, a na laserze CO2 xTool P2 28 minut.
Grafika ok. 7,5 x 7,5 cm na matowej szklance zajęła na diodzie F1 20 minut (FAKT: oba wpisy podlinkowane w tabeli wyżej, odczyt 24.09.2026). Czasu graweru małego logo te relacje nie podają.
Te liczby wyznaczają ekonomię produktu. Full wrap blokuje maszynę od pół godziny do półtorej, więc wyceniaj go jak produkt premium albo odmawiaj. Małe logo zajmuje ułamek tej powierzchni, a więc i czasu, ale zanim policzysz serię, zmierz jedną sztukę na swojej maszynie: wynik zależy od grafiki, mocy i liczby przejść.
Kalkulacja: koszt sztuki, cena sprzedaży, marża
Pracownie grawerskie wyceniają pracę lasera na obrotnicy wyżej niż grawer płaski: 5,00 zł za minutę wobec 2,00 zł za minutę pracy standardowej (cennik SamART, Wieliczka, odczyt 27.08.2026). Rynkowe widełki dla pracy standardowej to 2,00-3,30 zł/min, mediana 2,50 zł z 5 cenników ze stawką czasową.
Minimalna wartość zlecenia w polskich pracowniach to mediana 47,50 zł z po jednym progu z ośmiu publicznych cenników. To znaczy, że pojedynczy kubek z grawerem na zamówienie jest wyceniany jak minimum zlecenia, nawet gdy małe logo zajmuje ułamek czasu pełnego obwodu.
A jak wygląda rachunek przy sprzedaży własnych kubków? Policzyliśmy sztukę kubka termicznego z grawerem, ceny z 27.08.2026.
| Pozycja | Kwota | Status | Źródło |
|---|---|---|---|
| Baza: kubek termiczny w hurcie | 20-40 zł | SZACUNEK | widełki z cen gadżetów reklamowych; do domknięcia zapytaniem hurtowym |
| Grawer logo | czas, nie gotówka; zmierz jedną sztukę na swojej maszynie | brak pomiaru | relacje Silhouette School podają tylko pełny obwód i grafikę 7,5 x 7,5 cm |
| Prąd | najwyżej ok. 0,31 zł za godzinę pracy, czyli najwyżej ok. pół grosza za minutę | SZACUNEK policzony | pobór maszyny diodowej najwyżej ok. 0,3 kWh/h (górna granica z zasilacza S1 40W, FAKT: support.xtool.com) przy 1,04 zł/kWh |
| Cena sprzedaży | 45-70 zł | FAKT | Ceneo, kategoria kubków z grawerem |
| Prowizja Allegro (kubki termiczne 10%, kubki 11%) | 4,50-7,70 zł | FAKT (stawki) | komunikaty zmian Allegro, m.in. allegro.pl |
| Pakowanie (karton, wypełniacz, taśma) | 1,50-3,50 zł | SZACUNEK | ceny hurtowe kartonów i wypełniacza |
| Wysyłka (zwykle dopłaca klient) | InPost paczkomat 16,49 zł / Orlen Paczka 11,99 zł | FAKT | znajdzkuriera.pl |
| Wynik na sztuce (przed pracą i wysyłką) | szacunkowo 15-35 zł | SZACUNEK policzony | rachunek z pozycji wyżej |
Przy serii firmowej rachunek wygląda inaczej: hurtowa baza tanieje, prowizji platformy nie ma, ale cena za sztukę spada. Pełne zestawienie 15 produktów z marżami: 15 produktów z marżami.
Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.
Grawer czy sublimacja kubków: porównanie kosztów startu i sztuki
Kubek ceramiczny do sublimacji kosztuje w hurcie 4-7 zł brutto przy kartonie 36 sztuk, a przy zakupie paletowym 1,60-3,20 zł netto za sztukę (cenniki API.pl i hurtowni, 27.08.2026). Sublimacja obsługuje ceramikę i pełny kolor, laser obsługuje stal, aluminium i szkło oraz daje trwały, jednobarwny grawer.
Do kubków ceramicznych w wolumenie tańsza jest sublimacja, do kubków termicznych i szklanek premium laser z obrotnicą.
| Pozycja | Ścieżka laser (maszyna + obrotnica) | Ścieżka sublimacja (drukarka + prasa) | Źródło |
|---|---|---|---|
| Sprzęt na start | F2 od 1 536,48 EUR, ok. 6 697 zł, albo F1 Ultra od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), do tego RA3 za 398,52 EUR, ok. 1 737 zł | drukarka Epson L1210 A4 z tuszami sublimacyjnymi 1 158,20 zł + prasa do kubków od 490 zł | F2 i RA3: feed xtool.eu, 24.09.2026; drukarka: ploterowo.pl; prasa: tusze.info (odczyt 24.09.2026, prasa w promocji) |
| Razem wejście | szacunkowo 8 400-15 200 zł | szacunkowo 1 650-1 900 zł | rachunek z pozycji wyżej |
| Baza kubka | termiczny 20-40 zł (SZACUNEK) | ceramiczny 4-7 zł brutto (FAKT: API.pl) | jw. |
| Cena sprzedaży | 45-70 zł, premium 129,90-139,99 zł | ceramiczny z nadrukiem od ok. 30 zł, z imieniem od 49,99 zł | Ceneo i snippety Allegro, 27.08.2026 |
| Trwałość | grawer w stali i szkle trwały mechanicznie | nadruk może się ścierać w zmywarce | dokumentacja metod |
| Kolor | jednobarwny grawer | pełny kolor, zdjęcia | charakter technologii |
Uczciwa konkluzja: to dwa różne rynki, nie pojedynek. Ceramika masowo i w kolorze to sublimacja, z progiem wejścia poniżej 2 000 zł. Metal i szkło premium to laser: próg od ok. 8 400 zł, ale produkt, którego prasa nie podrobi. Część pracowni prowadzi obie ścieżki równolegle.
Z drukiem UV jako trzecią drogą liczymy to w porównaniu laser, sublimacja czy druk UV.
Ile pracownie biorą za grawer na obrotnicy (benchmark)
Rynek usług już wycenił pracę na obrotnicy i zrobił to wyraźnie powyżej graweru płaskiego. Stawki z publicznych cenników, odczyt 27.08.2026.
| Pracownia | Stawka standard | Stawka na obrotnicy | Źródło |
|---|---|---|---|
| SamART (Wieliczka) | 2,00 zł/min netto | 5,00 zł/min netto | samart.pl |
| Laser Kraków (pracownia zamknięta na stałe, cennik archiwalny) | 3,30 zł/min netto | 4,50 zł/min netto | laserkrakow.pl |
U SamART minuta na obrotnicy kosztuje 2,5 raza więcej niż standardowa; w archiwalnym cenniku Laser Kraków różnica wynosiła ok. 36%. Rynek traktuje grawer na walcu jako pracę specjalistyczną. Przystawka za ok. 1 200-1 700 zł otwiera więc cennik z wyższą stawką za tę samą minutę maszyny.
Gdzie sprzedawać kubki i za ile (kanały, prowizje)
Ceny rynkowe z 27.08.2026: typowy kubek termiczny z grawerem 45-70 zł (Ceneo, 433 produkty), oferty Allegro 56,99-69,90 zł, Contigo ze słomką 129,90 zł, ceramiczny z imieniem od 49,99 zł (snippety Allegro). Prowizje Allegro: kubki 11%, termosy i kubki termiczne 10% (FAKT: komunikaty Allegro). Wysyłka: InPost od 16,49 zł, Orlen Paczka od 11,99 zł.
Osobny kanał to serie firmowe z logo: bez prowizji platformy, a jeden klient potrafi zamówić 50-200 sztuk. Pełne porównanie kanałów, z Etsy i OLX włącznie: kanały sprzedaży i prowizje.
Częste pytania 6
Czy grawer na kubku jest trwały i można go myć w zmywarce?
Tak. Grawer laserowy zdejmuje albo przetapia wierzchnią warstwę stali lub szkła, więc jest zmianą w samym materiale, nie powłoką. Nadruk może się ścierać, grawer nie ma czego się ścierać. To główny argument sprzedażowy kubka grawerowanego wobec drukowanego.
Sublimacja kubków: co to jest?
To termiczne wprasowanie barwnika w powłokę kubka ceramicznego: wydruk owija się wokół kubka i wygrzewa w prasie. Daje pełny kolor, działa tylko na ceramice z powłoką, baza kosztuje 4-7 zł brutto (FAKT: API.pl, 27.08.2026). Do stali się nie nadaje.
Jakim laserem grawerować kubki stalowe?
Laserem fiber albo diodą IR 1064 nm, na przykład modułem IR w xTool F1, F2 lub S1. Zwykła dioda 455 nm stal tylko słabo trawi, a ciemny znak daje dopiero po kilku przejściach albo ze sprayem do znakowania metalu. Szczegóły tego rozróżnienia opisujemy w porównaniu technologii: dioda, CO2 i fiber: co graweruje kubki.
Czy da się grawerować kubek bez obrotnicy?
Tylko płasko, na jednej ściance, z ryzykiem rozogniskowania na krzywiźnie: im szerszy grawer na walcu, tym bardziej rozmyte brzegi. Pełny obwód wymaga obrotnicy (odczyt stron produktowych xTool, 27.08.2026).
Ile kosztuje grawerowanie kubka w pracowni?
Pojedyncza sztuka jest wyceniana jak minimum zlecenia: mediana 47,50 zł z po jednym progu z ośmiu publicznych cenników polskich pracowni (odczyt 27.08.2026). Sama praca maszyny trwa kilka minut, resztę zjada przygotowanie i obsługa zlecenia.
Czy RA3 pasuje do butelek i kieliszków?
Tak, w zakresach modułów: rolki obsługują walce o średnicy 3-198 mm, uchwyt szczękowy 0-130 mm z regulacją kąta pod stożki, moduł kulowy 25-100 mm, pierścieniowy 11-70 mm (FAKT: specyfikacja producenta, za laserengravingtips.com , odczyt 27.08.2026). Butelka i kieliszek na nóżce wchodzą w tryb uchwytowy; przy kieliszkach uchwyt jest pewniejszy od rolek, bo szkło nie ślizga się podczas obrotu.
Zanim kupisz, sprawdź swoją maszynę
Kubek jest walcem, a laser pracuje w płaszczyźnie, więc na pełen obwód potrzeba osprzętu, nie nowej maszyny: RA3 pasuje do serii P, F2, F2 Ultra i F1 Ultra, a do S1, F1, D1 i M1 Ultra kupujesz RA2 Pro. Kubek z grawerem sprzedaje się za 45 do 70 zł, na materiale zostaje 15 do 35 zł, więc przystawka zwraca się dopiero przy regularnych zamówieniach. Cenę RA3 sprawdzisz w sklepie xTool.
Inne maszyny z katalogu
Najbliższe ceną: jedna tańsza, jedna droższa. Przy każdej stoi, do czego służy, na czym zarabia i po ilu miesiącach się zwraca.
drewno i sklejka
xTool M2 Color Craft
laser diodowy z drukiem kolorowym
od 2 457 zł
najdroższy zestaw 5 724 zł
cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.euCo się na tym robi: Personalizacja na start: toppery, breloki, naklejki i kolorowe ozdoby.
Pełne liczby
drewno i sklejka
xTool S1
laser diodowy w obudowie
od 8 052 zł
najdroższy zestaw 11 990 zł
cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.euCo się na tym robi: Deska z grawerem: baza z IKEA 9,99 do 29,99 zł, sprzedaż 45 do 90 zł; moduł 40W tnie sklejkę 3 mm trzy razy szybciej niż 10W.
Pełne liczby
drewno i sklejka metal
xTool O1 Omni Printer
drukarka 4 w 1
od 10 737 zł
najdroższy zestaw 20 000 zł
cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.euCo się na tym robi: Pełny kolor na gotowych przedmiotach: kubki, etui i gadżety firmowe.
Pełne liczby
Cały katalog · Porównaj dwie maszyny · Nie wiesz, którą wybrać? Zacznij tutaj
Obrotnica xTool RA3 / RA3 Lite od 1 160 zł
Sprawdź cenęOdświeżone 08.09.2026


