Grawerowanie laserowe w metalu: jaka grawerka, co potrafi i na czym się zarabia [2026]
Metal najlepiej graweruje światło 1064 nm: zwykła niebieska dioda 455 nm stal nierdzewną tylko słabo trawi, a moduł podczerwieni do M2 dokładasz za ok. 2 229 zł. Pięćdziesiąt adresówek dla zwierząt miesięcznie zostawia w kieszeni ok. 690 do 2 170 zł marży, a przy usługach na przedmiocie klienta materiał nic nie kosztuje.
Niżej masz trzy technologie znakowania, który metal wymaga czego i pięć policzonych sposobów zarabiania.
wizualizacja
Najkrócej: metal widzi 1064 nm, nie niebieską diodę
Metal najlepiej znakuje światło podczerwone o długości fali 1064 nm, czyli laser światłowodowy albo moduł IR. Niebieska dioda 455 nm, źródło w większości tanich grawerek, stal nierdzewną według xTool trawi, ale słabiej: przy słabszej diodzie potrzeba kilku przejść albo sprayu do znakowania, żeby znak był ciemny (FAKT: xtool.com, odczyt 24.09.2026).
Gołe aluminium dioda i CO2 znakują dopiero po nałożeniu sprayu, a anodowane i malowane proszkowo bez niego (FAKT: xtool.com, odczyt 24.09.2026).
Stąd trzy praktyczne drogi. Moduł podczerwieni 1064 nm dokładany do posiadanej maszyny diodowej to najtańsze wejście: do M2 za 511,47 EUR, ok. 2 229 zł, do S1 za 678,54 EUR, ok. 2 958 zł (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026, kurs NBP 4,3588 zł/EUR).
Fiber z głowicą galvo to maszyna do regularnej produkcji: F1 Ultra kosztuje w sklepie xTool od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). MOPA dokłada do fibera kolor na stali i tytanie: F2 Ultra w wersji MOPA kosztował 24.09.2026 od 4 867,73 EUR, ok. 21 217 zł.
Czwarta droga, czyli CO2 z pastą, wygląda tanio i nie jest tania. Wracamy do niej niżej z ceną preparatu.
Trzy technologie znakowania metalu i czym różnią się w praktyce
Różnica sprowadza się do trzech rzeczy: czy wiązka wchodzi w metal, jak szybko idzie po powierzchni i ile kontroli masz nad impulsem.
Moduł podczerwieni 1064 nm na maszynie diodowej
To ta sama suwnica i ta sama obudowa, tylko z wymienioną głowicą. Moc średnia modułu przekracza 2W, a moc szczytowa sięga ok. 15 kW, bo energia idzie w krótkich impulsach; na stali nierdzewnej producent podaje skuteczne 20W przy pełnej mocy (FAKT: support.xtool.com).
Głębokość znaku to ok. 0,05 mm, czyli mówimy o znakowaniu powierzchni, nie o grawerze wgłębnym.
Zaleta: koszt wejścia i jedna maszyna do drewna i metalu. Wada: prędkość. Suwnica przesuwa głowicę mechanicznie, więc tabliczka, którą galvo robi w kilkadziesiąt sekund, zajmuje tu wielokrotność tego czasu (SZACUNEK z konstrukcji obu rozwiązań). Przy dwudziestu sztukach miesięcznie to bez znaczenia, przy dwustu decyduje.
Fiber z głowicą galvo
W galvo nic nie jeździ. Wiązkę odchylają dwa lusterka na silnikach, dlatego producent podaje dla F1 Ultra prędkość do 10 000 mm/s (FAKT: dokumentacja xTool). Fiber 20W graweruje stal, aluminium i mosiądz bez chemii i bez powłok, a znak jest trwały, bo powstaje w samym metalu.
Ograniczenie galvo wynika wprost z jego zalety: pole robocze jest małe. To maszyna do breloków, tabliczek, narzędzi, biżuterii i kubków, nie do szyldów. Pełne dane: xTool F1 Ultra: fiber 20W do metalu.
MOPA, czyli fiber z regulowanym impulsem
MOPA to fiber, w którym oprócz mocy i częstotliwości ustawiasz też czas trwania impulsu, typowo w zakresie od 2 do 500 ns. Ta jedna zmienna daje kolor: sterując temperaturą powierzchni, hodujesz na stali cienką warstwę tlenków, a barwa bierze się z interferencji światła w tej warstwie, tak samo jak tęcza na plamie oleju (FAKT, opis techniczny producenta: xtool.com).
MOPA daje trzy rzeczy, które zwykły fiber robi słabiej albo wcale: żywy kolor na stali i tytanie, czysty czarny na aluminium i znakowanie cienkich blach bez odkształcenia. Sam kolor na stali nierdzewnej i tytanie robi też fiber w F1 Ultra, ale żywsze barwy xTool przypisuje MOPA (FAKT: support.xtool.com, xtool.com, odczyt 23.09.2026).
W katalogu to F2 Ultra z MOPA 60W: xTool F2 Ultra: kolor na metalu.
CO2 z pastą: rachunek przed decyzją
Laser CO2 znakuje metal wyłącznie przez preparat nakładany na powierzchnię. Sprawdziliśmy cenę: spray CerMark/Ferro LMM6000 w opakowaniu 340 g kosztuje 844,63 zł brutto (FAKT: sklep.lasery.pl, odczyt 27.08.2026). Do tego dochodzi nakładanie, suszenie i zmywanie nadmiaru po każdej sztuce.
Przy adresówce sprzedawanej za 25 do 52 zł taki preparat zjada marżę i czas. CO2 zostaw do sklejki, akrylu i drewna: xTool P2S 55W CO2, dioda czy CO2.
Który metal wymaga czego
Metale nie zachowują się tak samo. Różnicę robi to, ile światła 1064 nm pochłaniają, i to, co mają na wierzchu.
| Metal | Dioda 455 nm | Podczerwień 1064 nm (moduł, fiber, MOPA) | Efekt | Maszyna z naszego katalogu |
|---|---|---|---|---|
| Stal nierdzewna | nie, wiązka się odbija | tak, bez chemii | znak żarzeniowy: ciemny rysunek, powierzchnia zostaje gładka | F1 Ultra od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu); S1 z modułem IR w zestawach 40W 10 093-14 203 zł (24.09.2026) |
| Aluminium anodowane | tak, to jedyny metal dla samej diody | tak | jasny rysunek na barwionym tle, warstwa nie jest zdejmowana (FAKT: troteclaser.com) | S1 od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu); M2 Color Craft od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) |
| Aluminium surowe i szczotkowane | nie | tak | szary matowy rysunek; głęboka czerń dopiero z MOPA | F1 Ultra; czerń: F2 Ultra w wersji MOPA 21 217-34 353 zł (24.09.2026) |
| Mosiądz | nie | tak, przy wyższej mocy | jasny rysunek na złotym tle | F1 Ultra |
| Tytan | nie | tak | ciemny rysunek na fiberze, pełna paleta barw na MOPA | F2 Ultra |
| Srebro i złoto | nie | tak, ale z zastrzeżeniem | wysoka odbijalność dla 1064 nm; polerowana powierzchnia odbija wiązkę z powrotem w optykę, potrzebna wysoka moc szczytowa (FAKT, opis branżowy: omglaser.com) | F1 Ultra z obrotnicą RA3 za 398,52 EUR, ok. 1 737 zł |
| Stal malowana proszkowo, powlekane blanki | tak, dioda zdejmuje powłokę | tak | rysunek w kolorze metalu pod farbą | S1, M2 |
Ceny maszyn podaje automat cen ze sklepu xTool, a zestawów i obrotnicy odczyt feedu z 24.09.2026 po kursie NBP 4,3588 zł/EUR (FAKT: xtool.eu). Przy każdym modelu podawaj sobie nazwę zestawu, bo w obrębie jednego modelu rozpiętość sięga kilku tysięcy złotych.
Moduł podczerwieni 1064 nm i maszyny do metalu
Link partnerski. Płacisz tyle samo.
Czym na tym zarabiasz: pięć policzonych pozycji
Metal ma nad drewnem jedną przewagę handlową: dużą część zleceń stanowią usługi na przedmiocie klienta, więc koszt materiału wynosi zero. Poniżej pięć pozycji z cenami rynkowymi. Stawki pracowni to FAKTY z publicznych cenników, marże to SZACUNKI policzone z tych cen.
Tabliczki znamionowe i opisowe
To najbardziej powtarzalny produkt na aluminium anodowanym. Arkusz 600×300 mm o grubości 0,5 mm kosztuje 49,00 zł brutto w promocji i 59,00 zł regularnie (FAKT: eurograv.pl, odczyt 23.09.2026), czyli ok. 0,027-0,033 zł brutto za centymetr kwadratowy. Cennika tabliczek aluminiowych w serii nie znaleźliśmy, więc za dolną kotwicę bierzemy stawki za tabliczki z laminatu: 0,22 zł/cm2 brutto przy dużych formatach i 0,27 zł/cm2 przy tabliczkach, nie mniej niż 15 zł za sztukę (FAKT: jand.com.pl, grawer-olsztyn.pl).
Aluminiowa tabliczka na drzwi z numerem kosztuje w Kamelocie 45 zł, a przy ponad 20 sztukach 27 zł (FAKT: cennik.kamelot.pl, odczyt 23.09.2026).
Rachunek na tabliczce 100×35 mm, czyli 35 cm2 (SZACUNEK policzony po stawkach laminatu, wszystko brutto): materiał 0,95-1,15 zł, wycena w serii 7,70 do 9,45 zł za sztukę. Zlecenie na 100 tabliczek to 770 do 945 zł przychodu przy ok. 95-115 zł materiału.
Pojedyncza sztuka kosztuje 15 do 60 zł, bo decyduje o niej nie stawka, tylko minimum zlecenia; mediana minimum z naszego badania cenników to 47,50 zł.
Popyt ma podkładkę formalną. Rozporządzenie maszynowe (UE) 2023/1230 zaczyna obowiązywać 20 stycznia 2027 roku i zastępuje dyrektywę 2006/42/WE bez okresu przejściowego, a oznaczenia mają być widoczne, czytelne i nieusuwalne (FAKT: parp.gov.pl). Każdy lokalny producent maszyn jest tu Twoim klientem: grawerowanie dla firm.
Znakowanie narzędzi i części
Tu klient przynosi przedmiot, więc koszt materiału wynosi zero, a cała stawka to praca maszyny. Pracownia z laserem do metalu bierze 7,50 zł netto za sztukę przy 1 do 20 sztuk i spada do 2,10 zł przy tysiącu, z dopłatą 0,20 zł za każdy centymetr kwadratowy powyżej dziesięciu i minimum zlecenia 60 zł netto (FAKT: morka.com.pl).
Zlecenie na 200 sztuk po ok. 3,50 zł to 700 zł przy zerowym materiale. Przy minucie na sztukę razem z zakładaniem i zdejmowaniem detalu (SZACUNEK) daje to ok. 3,3 godziny pracy maszyny. Dla porównania: rynkowa stawka pracy lasera wynosi 2,00 do 3,30 zł za minutę netto, mediana 2,50 zł z pięciu cenników ze stawką czasową, a dolne 2,00 zł to cena wprost z cennika (FAKT: samart.pl).
Grawer biżuterii i obrączek
Cennik rynkowy jest prosty i wysoki: para obrączek z imieniem, datą i symbolem 100 zł, medalik, blaszka lub bransoletka 60 zł, łyżeczka na chrzest 100 zł (FAKT: zlotnik-lombard.pl). Druga pracownia wycenia biżuterię i upominki na 25 do 50 zł za sztukę (FAKT: grawer-olsztyn.pl).
Widełki rynkowe to 25 do 150 zł za sztukę, przy czym Warszawa jest wyraźnie droższa (SZACUNEK z dwóch cenników i opisów wyników wyszukiwania).
Dwadzieścia takich zleceń miesięcznie to 1 200 do 2 000 zł przychodu prawie bez kosztów materiału. Do wnętrza obrączki potrzebny jest uchwyt obrotowy: RA3 w wersji dla serii F kosztuje 398,52 EUR, ok. 1 737 zł, a dokupowany osobno zestaw uchwytów 91,02 EUR, ok. 397 zł (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026).
Ostrzeżenie: pracujesz na cudzym złocie i srebrze, a próby na skrawku nie zrobisz.
Personalizacja noży i zegarków
Sklep z nożami sprzedaje grawer jednej strony ostrza za 36,10 zł brutto z realizacją w 1 do 2 dni roboczych (FAKT: centrumnozy.pl, odczyt 27.08.2026). Zegarek z dedykacją to 100 zł w cenniku pracowni z Legnicy (FAKT: zlotnik-lombard.pl).
W tej niszy klienci szukają najpierw pomysłu na tekst, na przykład „na zegarku dla męża”, „na 40 urodziny” albo „na komunię”, dopiero potem wykonawcy: pomysły na tekst graweru.
Adresówki i identyfikatory dla zwierząt
Najtańszy powtarzalny produkt metalowy. Adresówka z grawerem sprzedaje się za 25 do 52 zł (FAKT: Ceneo i Allegro Lokalnie, 144 ogłoszenia, odczyt 27.08.2026), a metalowy blank kosztuje 2 do 5 zł (SZACUNEK z cen hurtowni grawerskich). Po prowizji platformy 10 do 11 procent i pakowaniu za 1,50 do 3,50 zł zostaje 13,75 do 43,30 zł na sztuce (SZACUNEK policzony z tych widełek).
Popyt jest całoroczny i nie zależy od świąt, inaczej niż przy dekoracjach ze sklejki. Pięćdziesiąt sztuk miesięcznie to ok. 690 do 2 170 zł marży przed Twoją pracą i podatkiem.
| Pozycja | Materiał | Cena rynkowa | Marża na sztuce (SZACUNEK) |
|---|---|---|---|
| Tabliczka 100×35 mm w serii 100 szt. | 0,95-1,15 zł | 7,70-9,45 zł | 6,55-8,50 zł |
| Tabliczka pojedyncza | 0,95-1,15 zł | 15-60 zł | ok. 14-59 zł |
| Znakowanie narzędzia klienta | 0 zł | 2,10-7,50 zł netto | cała stawka minus czas |
| Para obrączek | 0 zł | 100 zł | cała stawka minus czas |
| Grawer noża | 0 zł | 36,10 zł | cała stawka minus czas |
| Adresówka dla psa | 2-5 zł | 25-52 zł | 13,75-43,30 zł |
Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.
xTool F1 Ultra z fiberem 20W
Ile kosztuje wejście w metal i kiedy się zwraca
Wejść można za niecałe trzy tysiące złotych albo za ponad trzydzieści. Różnica to nie jakość znaku, tylko przepustowość i to, czy dostajesz kolor.
| Droga | Co dostajesz | Cena xtool.eu | W złotych |
|---|---|---|---|
| Moduł podczerwieni 1064 nm do posiadanego S1 | znakowanie stali, aluminium, mosiądzu | 678,54 EUR | ok. 2 958 zł |
| Moduł podczerwieni 3W do posiadanego M2 | jak wyżej, mniejsze pole | 511,47 EUR | ok. 2 229 zł |
| F1 odnowiony fabrycznie | najtańsza kompletna maszyna galvo do metalu, 24.09.2026 niedostępna | 901,17 EUR | ok. 3 928 zł |
| F2 | podczerwień 5W plus dioda 15W, przenośna | 1 536,48-2 479,47 EUR | 6 697-10 808 zł |
| S1 z zestawem IR | metal plus cięcie sklejki w jednej obudowie | 2 315,48-3 258,48 EUR (zestawy 40W) | 10 093-14 203 zł |
| F1 Ultra | fiber 20W plus dioda 20W, kamera | 3 073,98-4 508,97 EUR | 13 399-19 654 zł |
| F2 Ultra | MOPA 60W, kolor na stali i tytanie | 4 867,73-7 881,23 EUR | 21 217-34 353 zł |
Kwoty w tabeli to FAKT z xtool.eu (odczyt 24.09.2026), przeliczone po kursie NBP 4,3588 zł/EUR z 23.09.2026 (SZACUNEK). Ceny w sklepie EU zawierają VAT, a zakup w Unii daje dwuletnią rękojmię konsumencką obok gwarancji producenta.
Zwrot liczymy na dwóch scenariuszach: własne produkty przy marży 20 do 35 zł na sztuce oraz usługi na przedmiocie klienta przy 60 do 100 zł za zlecenie. Wszystko poniżej to SZACUNEK policzony z liczb z tego artykułu.
| Skala miesięczna | Zysk miesięczny | Zwrot modułu IR do S1 (2 958 zł, 24.09.2026) | Zwrot F1 Ultra (13 399 zł, 24.09.2026) |
|---|---|---|---|
| 20 sztuk własnych | 400-700 zł | ok. 4-7 mies. | ok. 19-34 mies. |
| 50 sztuk własnych | 1 000-1 750 zł | ok. 2-3 mies. | ok. 8-13 mies. |
| 20 zleceń usługowych | 1 200-2 000 zł | ok. 1,5-2,5 mies. | ok. 7-11 mies. |
| 100 sztuk własnych | 2 000-3 500 zł | poniżej 2 mies. | ok. 4-7 mies. |
Wniosek jest jeden. Moduł podczerwieni zwraca się przy każdej skali, więc jeśli masz już maszynę diodową, jest to decyzja na dwa miesiące, nie na dwa lata. Fiber ma sens przy planie na pięćdziesiąt sztuk miesięcznie albo na regularne zlecenia usługowe. Do progu 10 813,50 zł przychodu na kwartał sprzedajesz bez zakładania firmy (FAKT: biznes.gov.pl), a formalności opisujemy osobno: podatki przy sprzedaży rękodzieła. Własne liczby policzysz w kalkulatorze opłacalności.
Czego dioda nie zrobi w metalu
Ta sekcja istnieje po to, żebyś nie kupił maszyny do zadania, którego ona nie wykonuje.
Po pierwsze: na gołej stali nierdzewnej dioda 455 nm daje znak słabszy niż fiber, a gołego aluminium bez sprayu nie znakuje. Metal powlekany, malowany proszkowo i anodowany znakuje bez sprayu, bo światło pochłania warstwa na wierzchu. Opis „do stali nierdzewnej” przy grawerce diodowej znaczy więc trawienie, często w kilku przejściach albo ze sprayem, a nie głęboki grawer.
Po drugie: żadna z tych maszyn nie tnie blachy. Moduł podczerwieni przecina aluminium 0,05 mm, czyli folię (FAKT: support.xtool.com). Blacha na tabliczki ma 0,5 mm, dziesięć razy więcej, więc blanki kupuje się przycięte albo tnie mechanicznie. Pytania o cenę wycinania laserem w metalu dotyczą maszyn przemysłowych o mocy kilku kilowatów, nie sprzętu z tego artykułu.
Jest za to kategoria pośrednia, która w tym artykule się nie mieści, a odpowiada na tę samą potrzebę. Kiedy znakowanie przestaje wystarczać i w zleceniach pojawia się łączenie oraz cięcie metalu, wchodzi ręczna spawarka laserowa: karta produktu podaje spawanie od 0,2 mm i cięcie do 5 mm.
To już nie jest grawerka, tylko sprzęt ślusarski, więc opisujemy go osobno razem z wymaganiami BHP dla lasera klasy 4: xTool MetalFab: co potrafi spawarka laserowa.
Po trzecie: znak z modułu podczerwieni ma ok. 0,05 mm głębokości. To znakowanie, nie grawer wgłębny pod matrycę czy formę.
Po czwarte: koloru nie da dioda. Kolor na stali nierdzewnej i tytanie robi już fiber w F1 Ultra, a żywsze barwy daje MOPA z regulacją czasu impulsu (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026).
Po piąte, i to jest kwestia bezpieczeństwa: okulary do 455 nm nie chronią przed 1064 nm. To inna długość fali i inny filtr. Przy pracy z podczerwienią w konstrukcji otwartej producent wymaga okularów z oznaczeniem OD 5+ dla 1064 nm dla wszystkich osób w pomieszczeniu (FAKT: support.xtool.com).
Maszyny w zamkniętej obudowie z blokadą pokrywy rozwiązują to za Ciebie, dopóki obudowa jest zamknięta.
Jak grawerować w metalu: kolejność, która oszczędza materiał
Odtłuść powierzchnię izopropanolem. Ustaw ogniskową dokładnie, bo przy podczerwieni błąd o dwa milimetry kasuje cały efekt. Zrób siatkę prób z różną mocą, prędkością i częstotliwością na skrawku tego samego materiału, nie na przedmiocie klienta.
Zapisz parametry, które zadziałały, razem z nazwą i grubością materiału. Ta sama stal od innego dostawcy potrafi wymagać innych ustawień, a na cudzej biżuterii nie ma drugiego podejścia. Kolejność zawsze ta sama: skrawek, potem przedmiot.
Maszyny xTool do metalu: moduł IR, F1 Ultra, F2 Ultra
Data publikacji: wrzesień 2026 · Aktualizacja: 24.09.2026 · Ceny i stawki: odczyt z 27.08.2026, jeśli przy kwocie nie stoi inna data
Maszyny wymienione w tym tekście
- fot. xTool xTool MetalFab od 23 625 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool F2 Ultra UV 5W od 19 240 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool F1 Ultra 20W od 13 422 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool M2 Color Craft od 2 457 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
Częste pytania 10
Jaka grawerka laserowa do metalu na start?
Jeśli masz już maszynę diodową, dokup moduł podczerwieni 1064 nm: do M2 za ok. 2 229 zł, do S1 za ok. 2 958 zł. Jeśli kupujesz od zera i metal jest głównym planem, najtańszą kompletną maszyną galvo w sklepie xTool był 24.09.2026 przenośny F2 od ok. 6 697 zł, bo odnowiony F1 był niedostępny; do regularnej produkcji służy F1 Ultra od ok. 13 399 zł (ceny z xtool.eu, 24.09.2026).
Czy zwykła grawerka diodowa zrobi grawer w stali nierdzewnej?
Tak, ale słabo. Według xTool dioda 455 nm trawi stal nierdzewną, tylko słabiej niż laser światłowodowy, a przy słabszej diodzie ciemny znak wymaga kilku przejść albo sprayu do znakowania. Z pastą typu CerMark, której opakowanie 340 g kosztuje 844,63 zł brutto, znakuje też laser CO2. Głęboki i trwały grawer w stali robi fiber albo moduł IR 1064 nm.
Jaki laser do grawerowania aluminium?
Do aluminium anodowanego wystarczy dioda, bo warstwa anodowa pochłania niebieskie światło. Do aluminium surowego potrzebna jest podczerwień 1064 nm, a do głębokiej czerni na aluminium MOPA.
Ile kosztuje grawerowanie na metalu w pracowni?
Tabliczki po 0,22 do 0,27 zł za cm2, drobne przedmioty po 2,10 do 7,50 zł netto za sztukę zależnie od nakładu, stawka czasowa 2,00 do 3,30 zł za minutę pracy lasera. Pojedyncza sztuka kosztuje zwykle tyle, co minimum zlecenia, czyli 47,50 zł. Pełne zestawienie: ile kosztuje grawerowanie.
Czy taki laser wytnie blachę?
Nie. Moduł podczerwieni przecina aluminium 0,05 mm. Cięcie blachy to maszyny przemysłowe o mocy kilku kilowatów, nie sprzęt biurkowy.
Czy istnieje ręczna grawerka laserowa do metalu?
Znakowarki trzymane w ręku istnieją w segmencie przemysłowym. Maszyny z tego artykułu są przenośne, ale pracują na blacie: głowica musi stać nieruchomo względem przedmiotu.
Czy da się wygrawerować zdjęcie na metalu?
Tak. Na stali robi to znak żarzeniowy z rastrem, a MOPA daje więcej odcieni pośrednich. Przygotowanie pliku waży tu więcej niż sama maszyna.
Laser do grawerowania srebra: co wybrać?
Srebro i złoto bardzo mocno odbijają 1064 nm, a polerowana powierzchnia potrafi odbić wiązkę z powrotem w optykę. Potrzebna jest wysoka moc szczytowa i ostrożność; to zadanie dla fibera lub MOPA, nie dla modułu wejściowego.
Czy do grawerowania metalu potrzebna jest firma?
Do 10 813,50 zł przychodu na kwartał sprzedajesz w ramach działalności nierejestrowanej. Przy stałej obsłudze firm sprawdź formę współpracy, bo regularne zlecenia od jednego zamawiającego zmieniają obraz podatkowy.
Grawerowanie w mosiądzu: da się?
Tak, podczerwienią 1064 nm. Mosiądz odbija więcej niż stal, więc wymaga wyższej mocy i wolniejszego przejścia. Efekt to jasny rysunek na złotym tle, typowy dla tabliczek pamiątkowych.