Laser diodowy czy CO2: co wybrać do zarabiania na grawerowaniu [2026]
Do rękodzieła i personalizacji wystarczy tańszy laser diodowy: zamknięty xTool M2 Color Craft, najtańsza maszyna w sklepie xTool, kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a prąd to grosze. Przy 40 sztukach miesięcznie obie technologie dają zysk około 2000 zł, ale CO2 rośnie dalej, gdzie dioda staje się wąskim gardłem.
Niżej masz tabelę wyboru w minutę, materiały, koszty i pełne porównanie na liczbach.
Ten poradnik porównuje technologie, nie tylko jednego producenta. Parametry pochodzą z dokumentacji producentów i z ustawień publikowanych przez społeczności użytkowników, z linkami. Ceny mają datę odczytu. Wszystko, co jest naszym rachunkiem, nosi etykietę SZACUNEK.
zdjęcie stockowe
Krótka odpowiedź: kiedy dioda, kiedy CO2
Jeżeli wiesz już, co chcesz produkować, poniższa tabela rozstrzyga wybór w minutę. Jeżeli szukasz konkretnych modeli zamiast technologii, przejdź od razu do porównania maszyn: xTool S1 czy P2S: dioda i CO2 w praktyce.
| Produkt / materiał | Technologia | Dlaczego |
|---|---|---|
| Breloki, toppery, bombki ze sklejki 3 mm | dioda 20-40W | najniższy próg wejścia, sklejka 3 mm w 1 przejściu na 40W |
| Deski z grawerem, personalizacja drewna | dioda 20-40W | grawer to mocna strona diody; presety xTool podają do graweru to samo tempo na 10W i 40W |
| Lampki LED 3D, szyldy z plexi bezbarwnej | CO2 | wiązka diody przechodzi przez przezroczysty materiał |
| Pudełka, grubsza sklejka, produkcja seryjna | CO2 | prędkość cięcia i grubości poza zasięgiem diody |
| Kubki termiczne, adresówki, biżuteria stalowa | dioda IR / fiber | dioda 455 nm trawi stal słabo, ciemniej po kilku przejściach albo ze sprayem; CO2 tylko ze sprayem |
| Kubki ceramiczne w kolorze | żadna z powyższych: sublimacja | to prasa termiczna, nie laser |
Zobacz xTool S1 40W na xtool.eu
Link partnerski. Płacisz tyle samo.
Jak działają i czym się różnią w praktyce
Różnice sprowadzają się do długości fali, czyli tego, co wiązka „widzi”. Dioda pracuje na ok. 450-455 nm (światło niebieskie): dobrze wchodzi w drewno, sklejkę, skórę i materiały barwione. CO2 pracuje na 10 600 nm (daleka podczerwień): pochłania ją prawie wszystko poza metalem, także przezroczysty akryl i szkło.
Fiber i dioda IR pracują na 1064 nm: tę falę pochłania metal, dlatego to jedyna z tych technologii, która trwale graweruje stal. Laser UV 355 nm to czwarta, niszowa droga do delikatnego znakowania i grawerowania w szkle; u xTool reprezentuje ją F2 Ultra UV.
Konsekwencja praktyczna numer jeden: plexi bezbarwna jest dla diody niemal przezroczysta, więc dioda jej sensownie nie potnie. Konsekwencja numer dwa: goły metal słabo pochłania i światło 455 nm, i CO2. Dioda stal nierdzewną tylko słabo trawi, a CO2 bez sprayu nie znakuje jej wcale, więc „laser do metalu” to w praktyce fiber albo IR.
Te dwie konsekwencje rozstrzygają większość internetowych sporów o wyższości jednej technologii.
Tabela materiałów: co tnie i graweruje dioda, a co CO2
Najważniejsza tabela tego poradnika. Źródła: dokumentacja i parametry producentów (xTool), ustawienia społeczności użytkowników z linkami w sekcji o szybkości, nasze dane materiałowe.
| Materiał | Dioda 10W | Dioda 40W | CO2 (desktop) | Dioda IR / fiber | Uwaga praktyczna |
|---|---|---|---|---|---|
| Sklejka 3 mm | tak, 1 przejście przy 5 mm/s | tak, 1 przejście przy 15 mm/s | tak, najszybciej | nie | podstawowy materiał rękodzieła, formatka 4,24-6,09 zł netto |
| Sklejka 6 mm | na granicy: S1 10W tnie według xTool jednym przejściem najwyżej 6 mm, przy 2 mm/s | tak, jednym przejściem przy 10 mm/s | tak | nie | karta S1: xtool.com |
| Drewno lite | grawer tak, cięcie cienkich | tak | tak | nie | deski do krojenia: grawer, nie cięcie |
| Plexi bezbarwna | nie | nie | tak | nie | wiązka diody przechodzi przez materiał |
| Plexi barwiona | tak, wolno | tak | tak | nie | dioda wymaga pigmentu w materiale |
| Skóra naturalna | tak | tak | tak | nie | ekoskóra to tkanina powlekana PVC albo poliuretanem: bez karty charakterystyki jej nie tniesz |
| Filc wełniany | tak | tak | tak | nie | syntetyki sprawdzaj u producenta materiału |
| Papier, karton | tak | tak | tak, najczyściej | nie | niska moc, wysokie prędkości |
| Szkło (grawer) | przezroczyste tylko przez farbę albo papier do znakowania, matowe bez powłoki | jak 10W | tak, bez powłoki, matowy grawer | nie, według xTool | grafika 7,5 x 7,5 cm na matowej szklance: 20 min na diodzie F1 (relacja z bloga); więcej: grawerowanie szkła |
| Stal, aluminium (grawer) | stal tylko słabe trawienie, gołe aluminium ze sprayem | stal tylko słabe trawienie, gołe aluminium ze sprayem | nie bez preparatu | tak | anodowane aluminium dioda zaznaczy |
| Kubek ceramiczny | nie | nie | nie | nie | to domena sublimacji, nie lasera |
| PVC, winyl | NIGDY | NIGDY | NIGDY | NIGDY | wiersz ostrzegawczy, szczegóły niżej |
Plexi bezbarwną tnie sensownie tylko laser CO2, bo wiązka diody przechodzi przez przezroczysty materiał; dioda poradzi sobie z plexi barwioną. Stal nierdzewną zwykła dioda według xTool trawi, ale słabiej niż fiber: przy słabszej diodzie potrzeba kilku przejść albo sprayu do znakowania, a CO2 bez sprayu stali nie znakuje.
Do stali jako głównego materiału bierzesz diodę IR albo fiber (FAKT: xtool.com, odczyt 24.09.2026). PVC i winylu nie wolno ciąć żadnym laserem: uwalnia się chlorowodór, który niszczy drogi oddechowe i koroduje maszynę, a wentylacja tego nie rozwiązuje (FAKT: gwklaser.com). Do listy wysokiego ryzyka należą też ABS, poliwęglan, teflon i sztuczne skóry powlekane PVC.
Wpływ szybkości na zarobek: te same zadania na diodzie i CO2
Różnica klasy maszyny to różnica przepustowości, nie kosztu prądu, i widać ją w cięciu. Według presetów xTool dla S1 sklejkę lipową 3 mm moduł 40W tnie przy 15 mm/s, a moduł 10W przy 5 mm/s, oba w jednym przejściu, więc 40W tnie trzy razy szybciej; do graweru presety podają dla obu modułów 200 mm/s (FAKT: machinesformakers.com).
Przy rynkowej stawce 2,00-3,30 zł za minutę pracy lasera (5 cenników, mediana 2,50 zł) szybsza maszyna po prostu wykonuje więcej płatnych minut dziennie.
| Zadanie | Dioda 10W | Dioda 40W | CO2 desktop | IR / fiber | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| Deska z grawerem | monogram na bambusowej desce, xTool M1 10W: ok. 45 min (relacja z bloga) | brak pomiaru; presety xTool dla S1 podają do graweru 200 mm/s na 10W i na 40W | brak pomiaru | nie dotyczy | relacja: thatswhatchesaid.net; parametry: machinesformakers.com |
| Cięcie 1 m linii w sklejce lipowej 3 mm (SZACUNEK z prędkości, bez przejazdów) | ok. 3,3 min (5 mm/s, 1 przejście) | ok. 1,1 min (15 mm/s, 1 przejście) | poniżej minuty (xTool P2: 30 mm/s, 1 przejście) | nie dotyczy | presety xTool dla S1: machinesformakers.com; P2: xtool.zendesk.com |
| Lampka ze sklejki (komplet elementów) | ok. 3 razy dłuższe cięcie niż na 40W (SZACUNEK z presetów: 5 wobec 15 mm/s) | ok. 3,3-6,7 min samego cięcia przy 3-6 m linii (SZACUNEK z 15 mm/s), plus przejazdy | 5-15 min według producenta OneLaser | nie dotyczy | poradnik producenta OneLaser: 1laser.com |
| Grawer na kubku metalowym | tylko na kubku malowanym proszkowo (zdejmuje powłokę); gołą stal słabo trawi | tak samo jak 10W, tylko szybciej | tylko na kubku malowanym proszkowo, gołej stali bez preparatu nie; pełny grawer dookoła kubka 40 oz: 28 min na xTool P2 | pełny grawer dookoła kubka 40 oz: ponad 1,5 h na przenośnym xTool F1 (dioda, potem IR) | silhouetteschoolblog.com |
Prosty rachunek na tej tabeli, po dolnej stawce rynkowej. Rynek płaci za minutę pracy maszyny 2,00-3,30 zł netto (5 cenników ze stawką czasową, mediana 2,50 zł); liczymy po 2,00 zł (FAKT: cennik SamART, samart.pl, odczyt 27.08.2026). Metr cięcia w sklejce 3 mm to na 10W ok. 6,70 zł samego czasu maszyny, na 40W ok. 2,20 zł (SZACUNEK: 200 i 67 sekund po 2,00 zł za minutę).
Dlatego dorabianie zaczyna się od mocniejszej diody albo od produktów grawerowanych, nie od cięcia na słabej maszynie.
Koszty: zakup, prąd, serwis
Koszt wejścia
Dioda otwarta (rama bez obudowy) kosztuje 1-3 tys. zł, ale to klasa 4: obowiązkowe okulary i pełen reżim pracy. Najtańszą zamkniętą diodą w sklepie xTool jest M2 Color Craft: kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). M2 był 24.09.2026 najtańszym laserem w całym sklepie, a nowego S1 10W nie dało się w nim kupić w żadnym pakiecie (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026).
Ma według producenta certyfikat klasy 1 wydany przez TÜV SÜD (FAKT: specyfikacja na xtool.eu, odczyt 24.09.2026) i służy do topperów, breloków, naklejek i kolorowych ozdób, nie do seryjnego cięcia grubszej sklejki.
Krok wyżej jest xTool S1 z modułem 40W. W pakiecie podstawowym kosztuje w sklepie xTool od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Laser CO2 klasy desktop to w tym sklepie xTool P2S 55W, który kosztuje od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Chiński ploter CO2 z rurą szklaną bywa tańszy, ale dolicz chłodnicę, montaż wyciągu i serwis tuby.
Fiber do metalu: od 10 994 zł (FAKT: elektro-met.pl, Metallkraft P-LG 20).
Wszystko w jednym rzucie oka, razem z kosztem godziny pracy i elementami zużywalnymi:
| Technologia | Koszt wejścia | Pobór | Koszt godziny (1,04 zł/kWh) | Elementy zużywalne |
|---|---|---|---|---|
| Dioda otwarta 5-20W | 1-3 tys. zł (SZACUNEK z ofert sklepów, 27.08.2026) | do ok. 0,1 kWh/h (DOMYSŁ, bez źródła) | do ok. 0,10 zł | moduł diodowy, soczewka |
| Dioda zamknięta 10W (M2 Color Craft) | od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) | do ok. 0,13 kWh/h (według producenta zasilacz 120 W) | najwyżej ok. 0,14 zł | moduł diodowy, soczewka |
| Dioda zamknięta 40W (S1 40W) | od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), pakiet podstawowy | do ok. 0,3 kWh/h (według producenta zasilacz 275 W) | najwyżej ok. 0,31 zł | moduł 40W: 1 201,29 EUR, ok. 5 236 zł (24.09.2026) |
| CO2 desktop 55W (P2S) | od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) | do 0,7 kWh/h (według producenta najwyżej 700 W) | najwyżej ok. 0,73 zł | tuba do P2S 605,76 EUR (24.09.2026, niedostępna), lustra, soczewka |
| CO2 100W z chłodnicą | kilkanaście tys. zł, zależnie od dostawcy | 1,0-1,4 kWh/h (SZACUNEK policzony) | 1,05-1,45 zł | tuba, chłodnica, pompa, optyka |
| Fiber 20W do metalu | od 10 994 zł (elektro-met.pl, 27.08.2026) | ok. 0,5-1,0 kWh/h (DOMYSŁ, bez źródła) | ok. 0,52-1,04 zł | źródło światłowodowe, soczewka F-theta |
Prąd
Dioda 40W (S1) bierze całością najwyżej ok. 0,3 kWh na godzinę, czyli najwyżej ok. 0,31 zł przy średniej cenie 1,04 zł/kWh dla domu (FAKT: zasilacz S1 40W 25 V x 11 A, czyli najwyżej 275 W, support.xtool.com; SZACUNEK: z gniazdka najwyżej ok. 0,3 kW przy sprawności zasilacza ok. 0,9; ceny prądu: rankomat.pl).
Typowego poboru nikt wiarygodny nie zmierzył; swój sprawdzisz watomierzem. M2 Color Craft ma według producenta zasilacz 120 W z modułem 10W i 150 W z modułem 20W, więc jego godzina kosztuje najwyżej ok. 0,14 zł albo 0,17 zł (FAKT: support.xtool.com; SZACUNEK: moc zasilacza przez sprawność ok. 0,9, razy 1,04 zł).
CO2 100W z chłodnicą, pompą i wyciągiem bierze ok. 1,0-1,4 kWh na godzinę, czyli 1,05-1,45 zł (SZACUNEK: Accurl podaje ok. 1,0 kW poboru dla lasera CO2 80W i ok. 1,8 kW dla 150W, accurl.com; pomiaru dla 100W z chłodnicą nie ma). Teza z tego rachunku: nawet na CO2 prąd dodaje 10-25 groszy do produktu robionego 10 minut.
Prąd jest marginesem; o zwrocie decyduje przepustowość i sprzedaż.
Serwis i eksploatacja
Tuba CO2 jest elementem zużywalnym: zamienna tuba do xTool P2S kosztowała 24.09.2026 605,76 EUR, ok. 2 640 zł, i była tego dnia niedostępna, a do starszego P2 230,43 EUR; komplet luster do P2S 72,88 EUR, soczewka do serii P 62,52 EUR (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026).
Dioda ma resurs godzinowy modułu; wymienny moduł 40W do S1 kosztował tego dnia 1 201,29 EUR, ok. 5 236 zł (FAKT: feed xtool.eu). Żywotności w godzinach nie podajemy, bo zależą od mocy roboczej i nie mamy dla nich twardego źródła; jakościowo: CO2 wymaga więcej obsługi (chłodzenie, optyka do czyszczenia i kalibracji), dioda jest konstrukcyjnie prostsza.
A metal? Trzecia droga: dioda IR i fiber
CO2 nie graweruje stali bez preparatu, na przykład ceramicznego typu CerMark, a zwykła dioda trawi ją słabo i ciemny znak daje dopiero po kilku przejściach albo z takim preparatem (FAKT: xtool.com, odczyt 24.09.2026). Ciekawostka kosztowa: zamknięta już pracownia Laser Kraków liczyła w archiwalnym cenniku 7 zł za minutę pracy z CerMark, wobec 3,3 zł za minutę standardową (FAKT: laserkrakow.pl, cennik archiwalny, pracownia zamknięta na stałe).
Trwały grawer w metalu robi dioda IR 1064 nm albo laser fiber. Dioda IR to moduł do maszyn hobbystycznych: moduł IR do xTool S1 kosztuje 678,54 EUR, ok. 2 958 zł (FAKT: feed xtool.eu, 24.09.2026, kurs NBP 4,3588), a przenośny xTool F2 łączy diodę 15W z modułem IR 5W i 24.09.2026 był w sklepie xTool do kupienia we wszystkich sześciu konfiguracjach (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026).
Fiber przemysłowy zaczyna się od 10 994 zł (FAKT: elektro-met.pl). Na metalu żyją produkty o najstabilniejszym popycie: adresówki dla psów 25-52 zł, kubki termiczne 45-70 zł, tabliczki B2B. Pełny przewodnik: znakowanie metalu: osobny poradnik.
xTool F1 Ultra. Laser fiber do trwałego graweru w stali
Co wybrać do zarabiania: trzy profile
Profil A: rękodzieło ze sklejki i personalizacja. Toppery (sprzedaż 20-35 zł), bombki z imieniem (12-15 zł), breloki (19-25 zł), deski z grawerem (45-90 zł); ceny z naszego benchmarku rynkowego z 27.08.2026. Wybór: dioda 20-40W w zamkniętej obudowie. Materiał kosztuje grosze (formatka sklejki 4,24-6,09 zł netto), a grawer jest mocną stroną diody.
Pełna lista produktów: co da się na tym zarobić: 30 wyrobów z marżami.
Profil B: wolumen, plexi bezbarwna, grubsze płyty. Lampki LED 3D sprzedają się u lidera rynku po 99,90 zł przy koszcie materiału ok. 30-40 zł (FAKT: plexido.pl; koszt: SZACUNEK z cen plexi i podstawek). Plexi bezbarwną tnie sensownie tylko CO2, a przy seriach liczy się prędkość. Wybór: CO2 desktop, u xTool P2S.
Profil C: metal. Adresówki, kubki termiczne, biżuteria, tabliczki. Wybór: dioda IR na start (moduł do S1 albo F2), fiber przy produkcji seryjnej. Stali nie obiecuj klientom, dopóki nie masz źródła 1064 nm.
A co się szybciej zwraca? Policzyliśmy dwa scenariusze (kalkulacja Lasernomii, SZACUNEK; przyjęta marża po prowizjach ok. 50 zł na produkcie typu lampka/deska premium, ceny wyrobów z 27.08.2026). Zwrot podajemy w miesiącach na każde 1 000 zł ceny maszyny, bo ceny maszyn w sklepie zmieniają się co kilka dni:
| Scenariusz | Dioda 40W (xTool S1) | CO2 55W (xTool P2S) |
|---|---|---|
| Sprzedaż 40 szt./mies. (2 h pracy dziennie z zapasem) | zysk ok. 2 000 zł/mies., ok. 0,5 mies. na każde 1 000 zł | zysk ok. 2 000 zł/mies., ok. 0,5 mies. na każde 1 000 zł |
| Sprzedaż 80 szt./mies. (przepustowość diody na styku przy dużych projektach) | dioda zaczyna być wąskim gardłem | zysk ok. 4 000 zł/mies., ok. 0,25 mies. na każde 1 000 zł |
Swój zwrot liczysz tak: cenę wybranego pakietu z karty sklepu dzielisz przez 1 000 i mnożysz przez liczbę z tabeli (SZACUNEK: 1 000 zł przez 2 000 zł albo przez 4 000 zł zysku). S1 z modułem 40W kosztuje w sklepie xTool od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) w pakiecie podstawowym, a P2S od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu).
Wniosek: przy sprzedaży do ok. 40 sztuk miesięcznie szybciej zwraca się tańsza dioda, bo przy tym samym zysku o zwrocie decyduje tylko cena maszyny. CO2 wygrywa dopiero wtedy, gdy popyt przerasta przepustowość diody albo gdy produkt wymaga plexi bezbarwnej. Kolejność jest więc taka: najpierw kanał sprzedaży, potem droższa maszyna. Pełny rachunek: opłacalność grawerowania: realne liczby.
Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.
Dioda czy CO2 w wydaniu xTool: S1 czy P2S
Przy produkcji wybór w katalogu xTool sprowadza się do dwóch maszyn. S1 to zamknięta dioda klasy 1: z modułem 40W kosztuje w sklepie xTool od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) w pakiecie podstawowym, a 24.09.2026 do kupienia były wersje 20W i 40W, bez 10W (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026).
P2S to zamknięte CO2 55W, które w tym sklepie kosztuje od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Tańszym wejściem w zamkniętą diodę jest M2 Color Craft, który zaczyna się od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), ale nadaje się do cienkich materiałów, nie do serii.
| Kryterium | xTool S1 40W | xTool P2S 55W |
|---|---|---|
| Sklejka, drewno, personalizacja | tak, 1 przejście w 3 mm | tak, szybciej |
| Plexi bezbarwna | nie | tak |
| Metal | z modułem IR 1064 nm | nie |
| Prąd | najwyżej ok. 0,31 zł/h | wyższy, wciąż margines kosztów |
| Serwis | moduł diodowy | tuba (do P2S 605,76 EUR, ok. 2 640 zł, 24.09.2026), lustra, chłodzenie |
Szczegółowe porównanie obu maszyn, z polem roboczym, kamerami i wariantami zestawów, prowadzimy osobno: pełne porównanie S1 i P2S. Tu tylko zasada: profil A kupuje S1 z modułem 40W, a przy cienkich materiałach i małym budżecie M2 Color Craft; profil B kupuje P2S; profil C dokłada moduł IR albo patrzy na F2/F1 Ultra.
Metodologia. Parametry pochodzą z dokumentacji producentów (m.in. oficjalne tabele parametrów xTool) i z ustawień publikowanych przez użytkowników, z linkami w treści. Ceny maszyn xTool podaje automat, który co dwa dni czyta sklep producenta, a data odczytu stoi przy kwocie; dostępność wersji sprawdziliśmy 24.09.2026.
Ceny części i osprzętu xTool odczytaliśmy 27.08.2026 w sklepie xtool.eu, a ceny innych maszyn i wyrobów w sklepach wymienionych przy każdej kwocie.
Aktualizacja: 24.09.2026 · Dostępność wersji maszyn w sklepie xTool: odczyt 24.09.2026, ceny maszyn z automatu z datą przy kwocie; ceny części i osprzętu, parametry i ceny wyrobów: odczyt 27.08.2026
Maszyny wymienione w tym tekście
- fot. xTool xTool F2 Ultra UV 5W od 19 240 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool F1 Ultra 20W od 13 422 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool M2 Color Craft od 2 457 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool P2S 55W CO2 od 13 422 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
Częste pytania 6
Czy laser diodowy potnie plexi?
Barwioną tak, bezbarwną nie: wiązka 455 nm przechodzi przez przezroczysty materiał zamiast go grzać. Do plexi bezbarwnej, czyli m.in. do lampek LED 3D, potrzebny jest CO2.
Czy laser CO2 graweruje metal?
Nie bez preparatu ceramicznego (np. CerMark), który jest drogi w użyciu: archiwalny cennik Laser Kraków liczył za taką pracę 7 zł/min wobec 3,3 zł/min standardu. Trwały grawer w stali robi dioda IR 1064 nm albo fiber.
Ile prądu bierze grawerka laserowa?
Dioda 40W najwyżej ok. 0,3 kWh na godzinę, czyli najwyżej ok. 0,31 zł przy cenie 1,04 zł/kWh (stan 2026; górna granica z zasilacza S1 40W). CO2 100W z chłodnicą i wyciągiem ok. 1,0-1,4 kWh, czyli 1,05-1,45 zł. Prąd to margines kosztów; realne pieniądze siedzą w materiale, prowizjach i czasie pracy.
Jaka grubość sklejki dla diody?
Według xTool moduł 10W w S1 tnie jednym przejściem sklejkę lipową do 6 mm, 20W do 10 mm, a 40W do 15 mm, przy czym 3 mm idzie na 40W z prędkością 15 mm/s (FAKT: karta S1). Szybkie serie to domena CO2: P2S tnie 3 mm przy 35 mm/s, ale sklejki grubszej niż 12 mm producent ciąć nim nie zaleca. Szczegóły: jaki laser do cięcia sklejki.
Czy mogę ciąć PVC albo winyl?
Nie, żadnym laserem. Powstaje chlorowodór: żrący dla dróg oddechowych i oczu, korodujący optykę oraz elektronikę maszyny. Wentylacja tego nie rozwiązuje.
Laser diodowy czy CO2 do domu?
W bloku łatwiej o diodę zamkniętą klasy 1: jest mniejsza, cichsza i nie potrzebuje chłodnicy. CO2 wymaga miejsca, porządnego wyciągu i najlepiej osobnego pomieszczenia. Praktyczne zasady pracy w mieszkaniu: laser w bloku: wentylacja i bezpieczeństwo.