Co się na tym robi, ile zostaje: 1 przykład z wielu
Breloki i adresówki dla zwierząt20 zł na sztucesprzedaż 25 zł
xTool F1 i F1 Ultra to grawerki laserowe galvo, kupowane głównie do zarabiania na metalu. Na adresówkach i brelokach przy 50 sztukach miesięcznie zostaje w kieszeni 1 000 do 1 750 zł. Nowy F1 Ultra kosztuje w sklepie producenta od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu).
Odnowiony F1 pojawia się tam okresowo, ale 24.09.2026 był niedostępny; dostępny był za to odnowiony F1 Ultra za 2 612,52 EUR. Niżej masz specyfikację, ceny i trzy policzone produkty z metalu.
wizualizacjaZnakowanie stali i aluminium wiązką 1064 nm.
Co zrobisz na tej maszynie i po ile się to sprzedaje
Wyroby w zasięgu tej maszyny, z cenami z polskiego rynku. ceny rynkowe sprawdzone 27.08.2026, źródło: ceny z Allegro, Ceneo i Pakamery
Wyroby wyżej to policzone
przykłady, a nie granica maszyny. W zasięgu tej maszyny leży 99 z naszych stu pomysłów. Przy każdym stoi, kto to kupuje
i z czego się to robi.
Wzór nie musi pochodzić z żadnej z nich. Opisujesz, co chcesz
zrobić, model rysuje plik, maszyna go wycina.
Zdjęcia należą do xTool i pochodzą
z materiałów producenta. Nie jesteśmy sklepem ani przedstawicielem
xTool.
Co mówią użytkownicy4
Najpierw porządek, bo bez niego cała ta sekcja wprowadzałaby w błąd. F1, F1 Lite i F1 Ultra to trzy różne maszyny. Znaczna część najostrzejszych zarzutów krążących w sieci pod hasłem „F1" dotyczy w rzeczywistości F1 Ultra, czyli maszyny z laserem światłowodowym i z zupełnie innej półki cenowej. Działa to też w drugą stronę: entuzjastyczne opinie o „F1" bywają opiniami o Ultra. Poniżej przy każdym głosie piszemy, którego modelu dotyczy. Zebraliśmy około 19 odrębnych głosów o wejściowym F1 i około 18 o F1 Ultra. Polskich opinii o żadnym z tych modeli nie ma.
4 głosy, przewijaj w bok
Uzyskał „niesamowicie drobne detale i czytelny tekst" na krążku z żółtego złota 14 karatów o grubości 0,75 do 1,00 mm, przy oględzinach pod dziesięciokrotnym powiększeniem.
W tłumaczeniu Lasernomii. Oryginał:
insanely fine details and clear legibility with text
Działa świetnie, kiedy w ogóle działa. ... Mniej więcej co miesiąc postanawia rozłączyć się z moim makiem na co najmniej dwa tygodnie.
W tłumaczeniu Lasernomii. Oryginał:
It works great/when it actually works. ... About every month it decides to disconnect from my mac for at least 2 weeks
Maszyna kosztuje13 422 złxTool F1 Ultra 20W (światłowód + dioda)
Przy 20 szt. miesięcznie zostaje400 złwariant ostrożny
Maszyna zwraca się po33,6 mies.SZACUNEK, bez Twojej pracy i prądu
Sztuk miesięcznie
Zysk po prowizji
Zwrot po
20
400 zł
33,6 mies.
50
1 000 zł
13,4 mies.
100
2 000 zł
6,7 mies.
Zwrot liczony od ceny 13 422 zł, xTool F1 Ultra 20W (światłowód + dioda).
SZACUNEK, kalkulacja Lasernomii z cen rynkowych.
Nie uwzględnia Twojego czasu pracy ani przestojów.
cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu
Najkrócej: dla kogo F1 Ultra, dla kogo refurbished F1
xTool F1 nie jest już sprzedawany jako nowy: w europejskim sklepie xTool została tylko karta wersji odnowionej (refurbished) za 901,17 EUR, przecenionej z 1 536,48 EUR, a 24.09.2026 ta wersja była niedostępna (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026). Następcą modelu jest xTool F2 z laserem IR 5W i diodą 15W, 24.09.2026 do kupienia od 1 536,48 EUR w zestawie Samodzielny F2.
F1 Ultra pozostaje w regularnej sprzedaży: nowy kosztuje w sklepie xTool EU od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a 24.09.2026 była tam też dostępna wersja odnowiona za 2 612,52 EUR, o 461,46 EUR taniej niż nowy zestaw Standalone (SZACUNEK: 3 073,98 minus 2 612,52 EUR).
Polskie sklepy wyceniały nowy F1 Ultra 27.08.2026 na 15 699 do 17 346 zł.
Podział jest prosty: odnowiony F1, gdy jest w sklepie, to najtańsze wejście w grawer metalu (breloki, adresówki, biżuteria), a F1 Ultra z fiberem 20W to maszyna pod regularny dochód, bo graweruje stal kilkukrotnie szybciej i ma kamerę do pozycjonowania. Kolor na stali nierdzewnej i tytanie robi już F1 Ultra (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026).
xTool F1 w 2026: koniec regularnej sprzedaży, została wersja odnowiona
F1 przez trzy lata był podstawowym przenośnym laserem xTool: dioda 10W plus moduł IR 2W, prędkość do 4 000 mm/s według dokumentacji producenta. W 2026 roku model zniknął z regularnej gamy. W sklepie xTool EU została wyłącznie karta wersji refurbished: 901,17 EUR, przecena z 1 536,48 EUR, a 24.09.2026 ta wersja była niedostępna (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026). 27.08.2026 była dostępna za 886,52 EUR.
Refurbished oznacza urządzenie zwrócone lub naprawione, sprawdzone przez producenta i sprzedawane taniej. Okres gwarancji na maszynę odnowioną xTool podaje na karcie danego produktu, bo tabela gwarancji w sklepie EU dotyczy tylko maszyn nowych (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026); w UE dochodzi rękojmia konsumencka.
Zwroty, serwis i opinie kupujących o marce zebraliśmy osobno: xTool opinie i zakup w Polsce. Oferta refurbished rotuje i potrafi zniknąć ze sklepu na tygodnie.
xTool F2 zastąpił F1 w regularnej sprzedaży. Zmiana jest wyraźna: moduł IR urósł z 2W do 5W, dioda z 10W do 15W. Ceny w sklepie xTool EU 24.09.2026: 1 536,48-2 479,47 EUR zależnie od zestawu, a wszystkie sześć zestawów było dostępnych (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026).
F1: produkt klasy 4 z dwoma laserami roboczymi klasy 4 (FAKT: support.xtool.com, aktualizacja 19.06.2025, odczyt 23.09.2026); F1 Ultra: dwie wersje, klasy 1 (model MXF-K002-001) i klasy 4 (model MXF-K002-B20) (FAKT: support.xtool.com, aktualizacja 13.05.2026, odczyt 23.09.2026)
Klasa lasera to nie formalność. Przy F1 producent każe nosić okulary chroniące przed falą 445 nm i 1064 nm. Przy F1 Ultra w wersji klasy 4 okulary mają chronić przed falą 445, 655 i 1064 nm, więc przed zakupem sprawdź numer modelu i klasę na tabliczce znamionowej.
O tym, co to znaczy w domu, piszemy w poradniku laser w mieszkaniu. Do produkcji seryjnej producent oferuje taśmę Auto Streamline Conveyor za 543,24 EUR (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026).
Ceny: sklep xTool EU vs polskie sklepy
Ceny w sklepie xTool EU zawierają VAT, dostawa idzie z magazynu europejskiego w ok. 5-8 dni roboczych, a sklep ma polską wersję językową. Ceny sklepu xTool odczytaliśmy 24.09.2026, ceny polskich sklepów 27.08.2026, a kwoty w obu kanałach się zmieniają; data odczytu stoi przy każdym wierszu tabeli.
Wariant
Cena xtool.eu (EUR z VAT)
Cena w polskich sklepach
Źródło
Data odczytu
F1 refurbished
901,17 EUR (przecena z 1 536,48 EUR), niedostępny
brak oferty PL
xtool.eu/pl-pl/products.json
24.09.2026 (xtool.eu), 27.08.2026 (PL)
F1 Ultra Standalone
3 073,98 EUR
15 699 do 17 346 zł
xtool.eu; Media Expert, Ceneo
24.09.2026 (xtool.eu), 27.08.2026 (PL)
F1 Ultra + Conveyor
3 473,73 EUR
brak danych
xtool.eu/pl-pl/products.json
24.09.2026
F1 Ultra Deluxe
4 508,97 EUR
brak danych
xtool.eu/pl-pl/products.json
24.09.2026
F1 Ultra odnowiony (Standalone)
2 612,52 EUR
brak danych
xtool.eu/pl-pl/products.json
24.09.2026
Nowy F1 Ultra w zestawie Standalone kosztował 24.09.2026 w sklepie EU 3 073,98 EUR. Dolna cena polskiego retailu z 27.08.2026 była wyższa o ok. 2 300 zł (SZACUNEK: 15 699 zł minus 3 073,98 EUR po kursie NBP 4,3588 zł z 23.09.2026, tabela 185/A/NBP/2026).
Tańsza droga do tej samej maszyny to odnowiony F1 Ultra: 24.09.2026 kosztował w sklepie EU 2 612,52 EUR i był dostępny. Neutralne porównanie polskich cen znajdziesz na Ceneo.
Fiber i moduł IR grawerują metal, na którym zwykła dioda zostawia co najwyżej słaby znak. To otwiera trzy powtarzalne modele zarobku. Ceny sprzedaży to FAKTY z polskich platform, koszty to SZACUNKI z cen hurtowych, wszystko z 27.08.2026.
Zanim wybierzesz maszynę, sprawdź, na czym będziesz pracował. Stal nierdzewna, aluminium anodowane, mosiądz i srebro zachowują się pod wiązką 1064 nm zupełnie inaczej, a przy srebrze i mosiądzu decyduje odbijalność, nie sama moc: poradnik materiałowy: metale i technologie.
Breloki i adresówki dla zwierząt (metal, moduł IR/fiber)
Zwykła dioda laserowa stal tylko słabo trawi, więc do metalu na sprzedaż potrzebny jest laser IR 1064 nm albo fiber. Adresówka dla psa z grawerem sprzedaje się w Polsce za 25 do 52 zł przy koszcie metalowego blanku rzędu 2 do 5 zł, a popyt jest całoroczny: 144 ogłoszenia na samym Allegro Lokalnie i ok. 162 produkty na Ceneo (FAKT: allegrolokalnie.pl, ceneo.pl, odczyt 27.08.2026).
To najtańszy powtarzalny produkt metalowy dla właściciela lasera IR lub fiber.
Czas grawerowania to pojedyncze minuty na sztukę (SZACUNEK z czasów maszyn serii F). Przy 50 sztukach miesięcznie i marży 20-35 zł na sztuce zostaje szacunkowo 1 000-1 750 zł. Wysyłkę paczkomatem (InPost gabaryt A: 16,49 zł, FAKT: cennik od 1.03.2026) zwykle dopłaca klient.
Biżuteria i obrączki (usługa premium)
Tu nie ma kosztu materiału, bo przedmiot przynosi klient. Cennik z rynku: grawer pary obrączek 100 zł, medalik lub bransoletka 60 zł (FAKT: RAJ Jubiler z Legnicy, zlotnik-lombard.pl, odczyt 24.09.2026). Widełki rynkowe dla biżuterii to szacunkowo 25-150 zł za sztukę (SZACUNEK z 2 cenników pracowni, Warszawa wyraźnie droższa).
Grawer trwa kilka minut, a punkt odniesienia dla wyceny to 2,00-3,30 zł netto za minutę pracy lasera, mediana 2,50 zł z 5 cenników ze stawką czasową (dolna 2,00 zł to FAKT: samart.pl, odczyt 27.08.2026). Przy zleceniu za 60-100 zł i kilku minutach pracy maszyny efektywna stawka jest wielokrotnie wyższa.
Dwadzieścia takich zleceń miesięcznie to 1 200-2 000 zł przychodu prawie bez kosztów materiałowych. Uwaga: stała obsługa firm bez działalności gospodarczej rodzi ryzyko oskładkowania po stronie zamawiającego; szczegóły formalne: podatki przy sprzedaży rękodzieła.
Kubki i tumblery (z obrotnicą RA3)
Pełny grawer dookoła kubka 40 oz zajął na przenośnym xTool F1 z obrotnicą ponad 1,5 godziny, a na laserze CO2 xTool P2 28 minut (FAKT, relacja z bloga: silhouetteschoolblog.com, odczyt 24.09.2026). Małe logo to ułamek tej powierzchni, ale jego czasu ta relacja nie podaje.
Kubek termiczny z grawerem sprzedaje się w Polsce za 45 do 70 zł (FAKT: Ceneo, 433 produkty w kategorii, odczyt 27.08.2026), a baza kosztuje w hurcie 20 do 40 zł (DOMYSŁ z cen gadżetów reklamowych, oznaczamy wprost). Zostaje 15 do 35 zł na sztuce przed prowizją platformy; po prowizji Allegro i pakowaniu szacunkowo 10-28 zł.
Warunkiem jest obrotnica, a przy niej łatwo pomylić się o kilkaset euro. Do serii F właściwy wariant to RA3 dla serii P3/F za 398,52 EUR (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026). Pozycje po 91,02 EUR w tej samej karcie produktu to zestaw uchwytów i przedłużacz rolkowy, czyli dokupywane dodatki, nie obrotnica.
RA3 Lite za 265,47 EUR jest przeznaczona do M2. Do starszego F1 właściwa jest RA2 Pro, która 24.09.2026 kosztowała 281,87 EUR, a w wersji RA2 Pro Plus 334,14 EUR (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026). Szczegóły akcesorium: obrotnica RA3 do kubków i pierścionków.
Rachunek na marży 20-35 zł na sztuce (środek widełek z kalkulacji wyżej). Tabela podaje, po ilu miesiącach wraca każde 1 000 zł wydane na maszynę, więc nie starzeje się razem z jej ceną. Zwrot samej maszyny od jej dzisiejszej ceny ze sklepu pokazuje tabela zwrotu przy cenie maszyny. Wszystko poniżej to SZACUNEK policzony, nie obietnica.
Sprzedaż miesięczna
Zysk na marży 20-35 zł
Zwrot: miesięcy na każde 1 000 zł
20 szt.
400-700 zł
1,4-2,5
50 szt.
1 000-1 750 zł
0,6-1,0
100 szt.
2 000-3 500 zł
0,3-0,5
Przykład z cenami z 24.09.2026: nowy F1 Ultra w zestawie Standalone za 3 073,98 EUR to ok. 13 399 zł po kursie NBP 4,3588 zł, więc przy 50 sztukach miesięcznie zwraca się po ok. 7,7-13,4 miesiąca (SZACUNEK: 13 399 zł przez 1 750 zł i przez 1 000 zł).
Odnowiony F1 Ultra za 2 612,52 EUR, czyli ok. 11 387 zł, zwraca się przy tej samej sprzedaży po ok. 6,5-11,4 miesiąca (SZACUNEK: 11 387 zł przez 1 750 zł i przez 1 000 zł).
Wniosek z tabeli i przykładu: F1 Ultra ma sens przy realnym planie na 50 i więcej sztuk miesięcznie albo przy usługach, gdzie szybkość fibera 20W skraca czas sztuki. Do limitu 10 813,50 zł przychodu na kwartał można sprzedawać bez zakładania firmy (FAKT: biznes.gov.pl, stan prawny 2026). Pełny rachunek z progiem rentowności: pełny rachunek opłacalności grawerowania.
Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.
Czego F1 i F1 Ultra nie zrobią
Uczciwie o granicach, bo dealer ich nie opisze. Po pierwsze: pole robocze głowicy galvo jest małe. To maszyny do breloków, biżuterii, tabliczek i kubków, nie do desek ani szyldów wielkoformatowych. Po drugie: F1 Ultra nie zastąpi CO2 ani mocnej diody przy cięciu sklejki w dużych formatach; do tego służą S1 40W albo P2S.
Po trzecie: pełny grawer dookoła kubka 40 oz to ponad 1,5 godziny maszyny (FAKT: relacja Silhouette School wyżej), więc seryjnie opłaca się logo i monogram, nie tapeta na całym obwodzie. Po czwarte: moduł IR 2W w starym F1 to znakowanie metalu, nie szybka praca na stali; to wprost wniosek porównania laserbuying.com (FAKT, atrybucja: laserbuying.com).
Po piąte: kolor na stali nierdzewnej i tytanie robi już F1 Ultra, a żywsze barwy daje MOPA w F2 Ultra (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026). Po szóste: żadna z nich nie spawa i nie tnie blachy. Ślusarnia, która do znakowania dokłada łączenie i cięcie metalu, patrzy na osobną kategorię sprzętu: xTool MetalFab dla warsztatu metalowego.
F1 vs F1 Ultra vs F2 vs F2 Ultra: które wybrać
Skrót drabinki serii F (parametry z dokumentacji producenta, odczyt 27.08.2026; ceny ze sklepu xTool EU z VAT, FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026):
Model
Lasery
Prędkość
Cena EU z VAT
Dla kogo
F1 (refurbished)
dioda 10W + IR 2W
do 4 000 mm/s
901,17 EUR, 24.09.2026 niedostępny
najtańsze wejście w metal
F2
dioda 15W + IR 5W
do 6 000 mm/s
1 536,48-2 479,47 EUR
nowy odpowiednik F1, targi i jarmarki
F1 Ultra
fiber 20W + dioda 20W
do 10 000 mm/s
3 073,98-4 508,97 EUR, odnowiony 2 612,52 EUR
regularna produkcja na metalu
F2 Ultra (sam MOPA)
MOPA 60W, bez diody
do 15 000 mm/s
4 867,73-6 794,73 EUR
żywy kolor na metalu
F2 Ultra (dwa lasery)
MOPA 60W + dioda 40W
do 15 000 mm/s
5 964,48-7 881,23 EUR
żywy kolor na metalu plus drewno i akryl
Według porównania themakerschest.com dla większości użytkowników przejście z F1 Ultra na F2 Ultra się nie opłaca; wyjątki to kolorowy grawer MOPA, relief 3D i grubszy metal (FAKT, atrybucja: themakerschest.com). Parametry i ceny obu serii obok siebie: xTool F1 czy F2.
Nowego F1 xTool już nie sprzedaje. W sklepie xTool EU została karta wersji odnowionej za 901,17 EUR, ale 24.09.2026 ta wersja była niedostępna. Nowym odpowiednikiem w gamie jest xTool F2, 24.09.2026 do kupienia od 1 536,48 EUR w zestawie Samodzielny F2.
02Czym różni się F1 od F1 Ultra?
F1: dioda 10W + IR 2W, do 4 000 mm/s. F1 Ultra: fiber 20W + dioda 20W, do 10 000 mm/s, kamera 16 MP. F1 Ultra graweruje i tnie metal znacznie szybciej i jest maszyną do regularnej produkcji, nie do prób.
03Czy F1 Ultra graweruje metal?
Tak. Moduł fiber 20W graweruje stal, aluminium i mosiądz; to główny powód zakupu tej maszyny. Dioda 20W obsługuje drewno, sklejkę, skórę i akryl barwiony.
04Co to jest xTool F1 Lite?
Tańsza odmiana F1 z okresu regularnej sprzedaży serii. Dziś ma znaczenie tylko na rynku wtórnym; nowym punktem wejścia jest F2.
05Ile kosztuje F1 Ultra w Polsce?
Nowy F1 Ultra kosztuje w sklepie xTool EU od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu); 24.09.2026 była to wersja Standalone za 3 073,98 EUR z VAT, a odnowiony F1 Ultra kosztował tego dnia 2 612,52 EUR. Polski retail (Media Expert, Ceneo) wyceniał nowy F1 Ultra 27.08.2026 na 15 699 do 17 346 zł.
06F1 Ultra czy F2 Ultra?
Dla większości zastosowań wystarczy F1 Ultra. F2 Ultra (MOPA 60W) wybiera się dla koloru na metalu i produkcji seryjnej. Porównanie: pełne porównanie serii F.
07Czy to ta sama firma co XTOOL od diagnostyki aut?
Nie. XTOOL to chiński producent testerów diagnostycznych do samochodów, zupełnie inna firma o podobnej nazwie: model D5S czy tester OBD to diagnostyka aut, nie lasery. Ten katalog opisuje wyłącznie grawerki i wycinarki laserowe marki xTool (xtool.com, xtool.eu).
Refurb na próbę, Ultra na stałe
Głowica galvo bierze breloki, adresówki, biżuterię i kubki na obrotnicy, nie deski ani szyldy, bo pole robocze jest małe. Odnowiony F1 bywa najtańszym wejściem, ale 24.09.2026 sklep xTool go nie miał; do regularnego dochodu z metalu potrzebny jest F1 Ultra, który kosztuje w sklepie producenta od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Przy 50 sztukach miesięcznie zostaje 1 000 do 1 750 zł marży na materiale. Sprawdź cenę F1 Ultra w sklepie xTool.