Ile można zarobić na grawerowaniu laserowym? 5 scenariuszy policzonych z cen rynkowych
wizualizacja
Odpowiedź w 30 sekund
Ile realnie zarobisz na grawerowaniu, zależy od skali. Hobby po godzinach to zwykle do 500 zł miesięcznie, regularne dorabianie około 1 400 zł, a sezonowy szczyt nawet 3 600 zł. JDG na niepełnych obrotach przynosi 6 do 8 tysięcy zł przychodu, a pracownia na pełen etat 15 do 25 tysięcy zł miesięcznie.
Niżej masz pięć scenariuszy z pełnym rachunkiem: przychód, koszty i wynik na rękę.
| Scenariusz | Założenia miesięczne | Przychód | Główne koszty | Orientacyjny wynik | Forma prawna |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. Hobby po godzinach | 15-20 drobnych sztuk (breloki, toppery, zawieszki) | ok. 500 zł | materiał groszowy, pojedyncze wysyłki | ok. 350-420 zł | działalność nierejestrowana |
| 2. Dorabianie regularne | 25-30 zleceń i sztuk (np. 8 desek + wesele + 2 portrety) | ok. 1 400 zł | materiał ok. 210 zł, prowizje i pakowanie ok. 170 zł | ok. 950-1 000 zł | działalność nierejestrowana |
| 3. Sezon w pełni (Q4, śluby) | 3 wesela po 100 magnesów + 15 desek + produkty świąteczne | 3 000-3 600 zł | materiał, prowizje | ok. 2 000-2 500 zł | nierejestrowana na granicy limitu kwartalnego |
| 4. JDG na niepełnych obrotach | 60-80 zamówień, klienci firmowi, 2,5-3 h płatnej pracy maszyny dziennie | 6 000-8 000 zł | materiał, prowizje, zdrowotna 432,54 zł, księgowość 200-400 zł | 3 000-4 500 zł przed podatkiem | JDG (ulga na start) |
| 5. Pracownia na pełen etat | 40+ zleceń tygodniowo, serie B2B | 15 000-25 000 zł | materiał, duży ZUS 1 926,76 zł + zdrowotna, lokal | 6 000-10 000 zł przed podatkiem | JDG, docelowo z pracownikiem |
Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy. Pełne zastrzeżenie: na końcu artykułu.
Skąd są te liczby (metodologia w 5 zdaniach)
Nie prowadzimy pracowni: liczymy z danych rynkowych i cudzych doświadczeń z atrybucją, dzięki czemu każdą liczbę możesz sprawdzić u źródła. Stawka pracy lasera to 2,00-3,30 zł netto za minutę, mediana 2,50 zł z 5 cenników ze stawką czasową: SamART 2,00 zł (FAKT: samart.pl), Laserotechnika 2,50 zł (przeliczone ze 150 zł/h za cięcie) i archiwalny cennik zamkniętego Laser Kraków 3,30 zł.
Liczymy po dolnej stawce. Uczciwie o próbie: rozliczanie za minutę jest w Polsce rzadkie, więc te widełki stoją na trzech cennikach, nie na całym rynku. Minimalna wartość zlecenia to mediana 47,50 zł z po jednym progu z ośmiu publicznych cenników polskich pracowni (odczyt 27.08.2026).
Ceny produktów pochodzą z Allegro, Ceneo, Pakamery i sklepów specjalistycznych, ceny maszyn ze sklepów z datą odczytu. Wszystko, co jest wyliczeniem, a nie odczytem, oznaczamy słowem SZACUNEK.
Scenariusz 1. Hobby po godzinach (do ok. 500 zł miesięcznie)
To etap, na którym maszyna uczy się razem z Tobą. Sprzedajesz okazjonalnie 15-20 drobnych sztuk: breloki po 19-25 zł, toppery po 20-35 zł, zawieszki (ceny typowe z ofert, odczyt 27.08.2026). Materiał jest groszowy: z jednej formatki sklejki 3 mm za 4,24-6,09 zł netto wychodzi 20-30 breloków, więc po odjęciu kosztów zostaje szacunkowo 350-420 zł.
Realizm: pierwsze miesiące to nauka parametrów i pierwsze nieudane formatki, nie zysk. Wejście od strony sprzętu zaczyna się od zamkniętej diody: najtańsza sensowna droga to xTool M2 Color Craft, który w sklepie producenta zaczyna się od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) (24.09.2026 była to wersja 10W bez modułu druku).
Drugą drogą był S1 10W, który Media Expert sprzedawał 27.08.2026 za 4 599,99 zł, ale 24.09.2026 sklep producenta nie miał go ani nowego, ani odnowionego, a model S1 zaczyna się tam od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026).
Scenariusz 2. Dorabianie regularne (ok. 1 400 zł przychodu miesięcznie)
To najczęstszy realny pomysł na biznes po godzinach: stała obecność na Allegro plus zlecenia od znajomych i lokalnych firm. Plan spójny z naszym filarem o zarabianiu: 8 desek z grawerem, jedno wesele (100 magnesów-podziękowań) i 2 portrety A4, czyli równoważnie ok. 25-30 zleceń i sztuk miesięcznie.
Kotwica z rynku: pracownia i tak nie włącza lasera poniżej medianowych 47,50 zł, więc drobne zlecenia mają wbudowaną marżę.
Rachunek krok po kroku (SZACUNEK policzony z jawnych założeń):
1. Przychód: 28 zleceń x 50 zł średniej wartości = 1 400 zł.
2. Materiał: szacunkowo 15% przychodu = 210 zł (widełki materiałowe z naszych danych kosztowych).
3. Prowizje: przyjmijmy 20 zamówień przez Allegro o wartości 1 000 zł, prowizja ok. 10-11% = ok. 105 zł. Resztę oddajesz osobiście, bez prowizji.
4. Pakowanie: 25 paczek x 2,50 zł = ok. 63 zł. Wysyłkę zwykle dopłaca klient (paczkomat InPost od 16,49 zł, Orlen Paczka od 11,99 zł; cenniki 2026); jeśli oferujesz darmową dostawę, odejmij te kwoty ze swojej marży.
5. Prąd i drobne eksploatacyjne: ok. 10 zł (godzina pracy diody 40W to najwyżej ok. 0,31 zł prądu).
6. Wynik: ok. 1 000 zł na rękę przed PIT, spójnie z widełkami 950-1 000 zł z pełnej kalkulacji w filarze.
To także przykład, nie obietnica: wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.
Czas pracy: maszyna graweruje sama, ale projektowanie, pakowanie i odpisywanie klientom zajmie Ci realnie 2-3 razy więcej godzin niż samo grawerowanie. Sezonowość gra na Twoją korzyść w końcówce roku: czwarty kwartał odpowiada za 29% rocznej sprzedaży rękodzieła (raport Shopera, publikacja 05.10.2025).
xTool M2 Color Craft, typowa maszyna tego scenariusza
Link partnerski. Płacisz tyle samo.
Scenariusz 3. Sezon w pełni na działalności nierejestrowanej (3 000 do 3 600 zł miesięcznie)
Od 1.01.2026 limit działalności nierejestrowanej jest kwartalny i wynosi 10 813,50 zł przychodu na kwartał kalendarzowy, czyli 225% minimalnego wynagrodzenia 4 806 zł (FAKT: biznes.gov.pl). Średnio to 3 604,50 zł miesięcznie, ale rozliczasz kwartał, nie miesiąc: możesz zarobić 9 tysięcy w grudniu przed świętami i 1,8 tysiąca przez resztę kwartału. Ten mechanizm jest skrojony pod sezonowość rękodzieła.
Ile produktów mieści się w limicie kwartalnym? Policzyliśmy na cenach typowych z naszego zestawienia 15 produktów (odczyt 27.08.2026):
| Produkt | Cena typowa | Sztuk w limicie 10 813,50 zł/kwartał |
|---|---|---|
| Brelok z grawerem | 22 zł | 491 |
| Topper na tort | 28 zł | 386 |
| Deska z grawerem | 70 zł | 154 |
| Portret grawerowany A4 | 199 zł | 54 |
I tu to samo zastrzeżenie, bo dotyczy każdego scenariusza: wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.
Scenariusz sezonowy: 3 wesela po 100 magnesów (po 4,50 zł/szt.), 15 desek i produkty świąteczne dają 3 000-3 600 zł przychodu i szacunkowo 2 000-2 500 zł wyniku. Po przekroczeniu limitu masz 7 dni na wpis do CEIDG (FAKT: biznes.gov.pl). Uwaga na usługi dla firm bez działalności: ZUS może potraktować taką usługę jak zlecenie i obciążyć składkami zamawiającego; sprzedaż własnych wyrobów tego problemu nie ma.
Scenariusz 4. JDG na niepełnych obrotach (6 do 8 tysięcy zł przychodu miesięcznie)
Tu rachunek zaczyna się od przepustowości, nie od marzeń. Przy 2,5-3 godzinach płatnej pracy maszyny dziennie i dolnej stawce rynkowej 2,00 zł za minutę (widełki 2,00-3,30 zł z 5 cenników) wychodzi 300-360 zł dziennie, czyli ok. 6,6-7,9 tysiąca zł przy 22 dniach roboczych (SZACUNEK policzony, założenia jawne).
W praktyce miksujesz usługi z produktami premium: portret A4 sprzedaje się za 199 zł przy ok. 10 zł materiału (FAKT: karta produktu Allegro, odczyt 27.08.2026).
Koszty stałe tego etapu w 2026: przez pierwsze 6 miesięcy ulga na start, czyli tylko składka zdrowotna od 432,54 zł miesięcznie, do tego księgowość 200-400 zł (SZACUNEK rynkowy). Po odjęciu materiałów i prowizji zostaje szacunkowo 3 000-4 500 zł przed podatkiem. Stan prawny na 27.08.2026; limity i składki zmieniają się co roku, więc przed decyzją potwierdź kwoty u księgowej albo na Biznes.gov.pl.
xTool S1 40W, przepustowość tego scenariusza: sklejkę 3 mm tnie trzy razy szybciej niż moduł 10W
Scenariusz 5. Pracownia na pełen etat: pracownik i B2B (15 do 25 tysięcy zł przychodu miesięcznie)
Na tym poziomie zarabia się seriami, nie sztukami. Cenniki B2B pokazują ekonomię wolumenu: seria długopisów z grawerem kosztuje klienta ok. 3,30 zł za sztukę (mediana z 5 cenników, widełki 2,70-3,50 zł), a hurt 3 000 sztuk sprzedaje się po 0,88 zł za sztukę netto (FAKT: publiczne cenniki pracowni, m.in. grawer-olsztyn.pl, odczyt 27.08.2026).
Bombka z logo firmy przy wolumenie kosztuje 3,49 zł (FAKT: horostudio.pl). Marża jednostkowa jest niska, ale jedno zamówienie firmowe to 100-500 sztuk z jednego pliku.
Koszty też są już dorosłe: duży ZUS to 1 926,76 zł składek społecznych plus zdrowotna (stawki 2026), do tego lokal i czasem pracownik. Przy 40+ zleceniach tygodniowo przychód 15-25 tysięcy zł daje szacunkowo 6-10 tysięcy zł przed podatkiem. Uczciwie: to inny zawód niż scenariusze 1-3 i realne wejście na ten poziom zajmuje 2-3 lata.
wizualizacja
Co mówią ludzie, którzy naprawdę to robią (i ci, którym się nie udało)
Scenariusze wyżej policzyliśmy z cen rynkowych. Ta sekcja jest po to, żeby zestawić je z cudzymi doświadczeniami, bo liczba wyliczona i liczba osiągnięta to dwie różne rzeczy. Wszystkie wypowiedzi niżej są publiczne, każda z autorem, platformą i adresem. Przy każdej podajemy poziom wiarygodności: A to liczba widoczna publicznie i możliwa do sprawdzenia dzisiaj, B to oświadczenie własne pod nickiem na forum, C to historia opublikowana przez producenta maszyny, czyli materiał, który ma coś sprzedać.
Poziom A: liczniki, które każdy może otworzyć
Najmocniejszy materiał, jaki mamy, nie jest niczyją opinią, tylko licznikiem transakcji na Etsy, który podaje platforma, a nie sprzedawca (odczyt 28.08.2026). Amerykański sklep RevivalWoodworking: 24 200 transakcji w 7 lat. Amerykański MasterCarves: 14 200 transakcji w półtora roku. Niemiecki HolzmanufakturWema: 4 800 w 5 lat.
Holenderski InscribeYours: 68 transakcji w 8 miesięcy. Polski LoomivaHandmade: 22 transakcje w 5 miesięcy.
Ta rozpiętość jest całą prawdą o tym rynku w jednym akapicie i warto ją przeczytać dwa razy. Debiutant po pięciu miesiącach ma dwadzieścia kilka zamówień. Weteran po siedmiu latach ma ich kilkaset miesięcznie. Nikt nie przeskakuje z pierwszego stanu do drugiego w kwartał, a scenariusze 1 i 2 wyżej opisują dokładnie ten pierwszy stan.
Poziom B: rozpisana kalkulacja jednego dobrego dnia
Jedyna znaleziona relacja z rozpisaną kalkulacją pozycja po pozycji, a nie z ogólną kwotą, pochodzi od sprzedawcy podkładek z łupka, który ogłasza w sobotę, produkuje w niedzielę i dowozi we wtorek.
„Zysk 69,60 dolara minus zużycie lasera i paliwo daje 65,60 dolara, razy sześć zamówień to 393,60 dolara.”
Oryginał: „Profit, $69.60 – laser consumption – gas = $65.60 x 6 orders = $393.60″
(richfaraone, LightBurn Forum, 29.07.2021, forum.lightburnsoftware.com, w tłumaczeniu Lasernomii, poziom B)
Przy trzech godzinach pracy wychodzi mu ponad 130 dolarów na godzinę. Tak to trzeba czytać: to jest dobry dzień, nie miesiąc. W tych trzech godzinach nie ma obsługi ogłoszenia, dojazdów ani zakupów, a sam autor pisze, że ogłoszenie zdejmuje po czterech albo pięciu godzinach, bo kończy mu się materiał.
Ograniczeniem nie jest popyt, tylko zapas i czas jednej osoby. Dokładnie ten sam mechanizm ogranicza scenariusz 2 i 3 wyżej.
Poziom C: historie od producenta maszyny, czytane z etykietą
xTool publikuje historie swoich klientów i są one użyteczne, pod warunkiem że czyta się je z etykietą. Właściciel warsztatu The Woodshed z Teksasu podaje pełny łańcuch kalkulacji na szczotkach dla hodowców: półfabrykat 12 do 15 dolarów, grawer 3 do 7 minut, własna stawka warsztatu 1,50 do 2,00 dolara za minutę pracy lasera, razem około 20 dolarów wsadu, cena końcowa 35 do 45 dolarów, marża 15 do 25 dolarów na sztuce przed kosztami stałymi.
Największa pojedyncza seria: ponad 500 okrągłych desek 16 cali z logo klienta (Nicholas Bombardier, xtool.com, poziom C).
Drugi przypadek: około 1000 dolarów miesięcznie przy jednym albo dwóch jarmarkach w miesiącu i zwrot za maszynę z osprzętem w około cztery miesiące, przy czym bestsellerami są małe kubki termiczne i podkładki grawerowane na oczach klienta (Steven De Leon, Moonlight Custom Engravers, xtool.com, poziom C).
Dlaczego podajemy je z ostrzeżeniem. To są teksty wydawane przez producenta maszyny. Ludzie i firmy istnieją i da się je znaleźć poza tą stroną, ale liczb nikt nie audytował, a wybrano je pod sprzedaż. Publikujemy je z tą adnotacją albo nie publikujemy wcale.
Środek skali: sześć lat pracy i podsumowanie
Najlepszy głos z Unii Europejskiej w całym zebranym materiale pochodzi od Duńczyka, który sprzedaje głównie własne lampy, a resztę robi na zamówienie przez cały rok. Jego zysk nie jest duży, ale nie dokłada do interesu.
„Jest mnóstwo entuzjastów lasera marzących o dużych pieniądzach i mnóstwo ludzi na YouTube, którzy twierdzą, że tak robią. Prawda wygląda inaczej.”
Oryginał: „There are so many laser enthusiasts out there who all dream of making a lot of money and on YT there are also all those who claim to do it. But the truth is different.”
(bernd.dk, LightBurn Forum, 11.11.2025, forum.lightburnsoftware.com, w tłumaczeniu Lasernomii, poziom B)
Podaje przy tym powód specyficzny dla Europy, ważny także dla polskiego czytelnika: ludzie nie chcą płacić za coś, co taniej przyjdzie z Chin albo sąsiad zrobi za cenę materiału.
Ci, którym się nie udało
Porażki nie sprzedają maszyn, więc nikt ich nie publikuje. My publikujemy, bo czytelnik potrzebuje ich przed wydaniem kilkunastu tysięcy złotych, a nie po.
Pół roku i jedna albo dwie sprzedane sztuki. Użytkownik prowadzący sklep na Etsy z produktami fizycznymi podsumowuje sześć miesięcy pracy jedną albo dwiema sprzedanymi sztukami. Przestawił się na sprzedaż plików do pobrania i ma z tego 100 do 200 dolarów miesięcznie, bez wysyłki i bez produkcji (defcon888, LightBurn Forum, forum.lightburnsoftware.com, poziom B).
Trzy tygodnie na Etsy i koniec.
„Byłem na Etsy dokładnie trzy tygodnie i zdjąłem wszystko z powrotem. Za dużo w tym roboty, a niewiele z tego wychodzi.”
Oryginał: „Ich war genau 3 Wochen auf Etsy und dann hab ich alles wieder runtergenommen. Da steckt einfach zuviel Arbeit drin und man holt nicht wirklich was raus.”
(Burger / Jörg, deinlaserforum.de, 04.01.2024, deinlaserforum.de, w tłumaczeniu Lasernomii, poziom B)
Pełne wycofanie się po miesiącach prób. Cztery drogi naraz: pliki cyfrowe, Etsy, platforma kursowa i nagrywanie szkoleń. Poszły na to godziny i pieniądze: nauka oprogramowania, testy materiałów, publikacja produktów.
„Nie udało mi się zdobyć stałych klientów ani sprzedaży. Zamiast ekscytacji przyszło zniechęcenie i zaczęłam kojarzyć laser z presją i porażką.”
Oryginał: „I couldn’t get consistent customers or sales. Instead of feeling excited, I slowly became discouraged and started to associate the laser with pressure and failure.”
(carolnitra, LightBurn Forum, listopad 2025, forum.lightburnsoftware.com, w tłumaczeniu Lasernomii, poziom B)
Jarmarki: dwie próby, dwie porażki. To jest kanał, który w polskich poradnikach wygląda najłatwiej, a w cudzych relacjach wypada najgorzej.
„Zastosowałem 95 procent tych rad, pojechałem na dwa jarmarki i na obu poległem. Na jednym byłem za drogi, na drugim za nijaki.”
Oryginał: „I followed 95% of it, did two markets and failed miserably at both. I was too upscale for one (Flea market) and too vanilla (Craft market) for the other.”
(MikeyH, LightBurn Forum, 12.01.2026, forum.lightburnsoftware.com, w tłumaczeniu Lasernomii, poziom B)
W tym samym wątku inny weteran policzył konkurencję na własne oczy: w 2023 roku widział na jarmarku jednego sprzedawcę z towarem z lasera, a w listopadzie 2025 na trzech jarmarkach naliczył szesnaście takich stoisk, z czego tylko jedno miało autorskie wzory (RonSa, ten sam adres, poziom B).
Cztery lata do pierwszego zysku. Użytkownik podsumowuje, że dojście do zysku zajęło mu około czterech lat, a pieniądze z lasera wystarczają na utrzymanie lasera (James / TILER02, Sawmill Creek, poziom B). W odpowiedzi doświadczony przedsiębiorca uznaje cztery lata za wynik nie do przyjęcia i podaje najprostszy test opłacalności w całym zebranym materiale: podziel cenę maszyny przez liczbę dni roboczych w okresie, w którym ma się zwrócić, i sprawdź, czy widzisz, skąd weźmiesz tę kwotę każdego dnia. Jeśli nie widzisz, nie masz jeszcze biznesu, masz zakup.
Polska: sześciokrotny rozstrzał ceny za tę samą pracę
Jedyne znalezione miejsce, gdzie polscy praktycy podają stawki wprost, to wątek o kalkulacji ceny usługi grawerowania na cnc.info.pl. Materiał jest z 2014 roku, ale mechanizm jest dokładnie ten sam, co widać dziś na Allegro. Konkretne zlecenie: logo 80 na 80 mm na 300 kalendarzach.
Wyceny trzech różnych warsztatów: 1 do 2 zł netto za sztukę (Słupsk), 2 zł netto (Ełk), 11,34 zł przy 300 sztukach i 12,60 zł przy 100 sztukach (Gdańsk). Za tę samą pracę rozstrzał jest sześciokrotny.
Jak się skończyło: klient zamówił 100 sztuk zamiast 300, a wyceniający zainkasował 200 zł za ponad cztery godziny pracy i podsumował to zdaniem, że na takich usługach nie idzie godnie zarobić (dasza77, cnc.info.pl, cnc.info.pl, poziom B). Inny uczestnik wątku, właściciel maszyn Trotec z Elbląga, policzył to od strony godziny: przy stawce 2 zł za sztukę stoisz przy maszynie trzy godziny i masz z tego około 60 zł.
To jest kontekst, w którym trzeba czytać scenariusze 4 i 5 wyżej. Nie liczyliśmy ich po najniższej stawce z rynku, tylko po dolnej stawce z żywych cenników, i właśnie dlatego kanał sprzedaży okazuje się ważniejszy od maszyny.
Osiem powodów, dla których ludzie zamykają grawernię
Zebrane z ponad dwudziestu relacji, w kolejności częstotliwości występowania w źródłach. Najczęstsza przyczyna wraca u dziewięciu różnych osób w wątkach z lat 2005, 2011, 2013, 2017 i 2024 i brzmi tak: budowanie firmy na laserze zamiast dokładania lasera do firmy, która już ma klientów. Ujmuje to jedno zdanie: „łatwiej dołożyć laser do firmy niż zbudować firmę z lasera” (oryginał: „It’s easier to add a laser to a business than to make a business from the laser”, Bill Cunningham, Sawmill Creek, 23.08.2013, w tłumaczeniu Lasernomii).
Pozostałe siedem: sprzedaż na jarmarkach i bazarach jako główny kanał; robienie produktu, na który nikt nie czeka; wojna cenowa, w której zwycięzca generuje obrót i nie ma z niego dochodu; nieliczenie czasu projektowego, który u jednej z cytowanych osób wyszedł poniżej dolara za godzinę; klienci firmowi kupujący własne tanie maszyny; prowizje platform zjadające marżę przy tanich produktach; oraz zbyt szeroka oferta na starcie, czyli milion drobiazgów z zyskiem ledwie ponad materiał.
Jest jeszcze ósmy, o którym mało kto pamięta przy liczeniu zwrotu: laser nie pracuje bez nadzoru, bo przy cięciu trzeba pilnować ognia, więc to nie jest czas, w którym robisz coś innego.
Kto zarabia na poradnikach wideo o grawerowaniu
Trzy najpopularniejsze anglojęzyczne filmy o zakładaniu biznesu grawerskiego mają łącznie ponad milion wyświetleń, a w opisach każdego z nich stoją linki afiliacyjne do laserów na kilku rynkach albo płatne konsultacje (odczyt 28.08.2026). To nie znaczy, że kłamią. To znaczy, że ich autor zarabia także wtedy, gdy widz nie zarobi nic.
To samo musimy powiedzieć o sobie. Lasernomia dostaje prowizję od koszyka w sklepie xTool. Jeśli piszemy zdanie o cudzym konflikcie interesów, obok musi stać zdanie o naszym, inaczej zrobi to za nas pierwszy komentujący. Dlatego wszystkie scenariusze wyżej liczymy z cen rynkowych ze źródłem i datą, a nie z cudzych obietnic, a historie porażek publikujemy tak samo chętnie jak historie sukcesu.
A ile zarabia grawer na etacie
Grawer zatrudniony na etacie zarabia według ankiet polskich portali płacowych od około 2 000 do 6 000 zł miesięcznie (dane ankietowe portali wynagrodzenia.pl i dobrapensja.com, cytowane jako ich pomiar, nie nasz). Etat daje pewność, własna maszyna daje dźwignię: Twój wynik zależy od liczby zleceń i sezonu, nie od stawki godzinowej pracodawcy.
| Kryterium | Etat grawera | Własna maszyna |
|---|---|---|
| Miesięczny wynik | 2 000-6 000 zł (ankiety portali płacowych) | od ok. 350 zł do 10 000 zł (nasze scenariusze, SZACUNEK) |
| Inwestycja na start | 0 zł | M2 od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu); rozbudowany warsztat ok. 20 000 zł |
| Ryzyko | niskie, stała pensja | średnie: sezonowość i brak gwarancji zleceń |
| Skalowalność | ograniczona stawką | rośnie z liczbą zleceń, serii i maszyn |
Co najmocniej zmienia wynik: 4 dźwignie
Te same godziny przy maszynie potrafią dać trzykrotnie różny wynik. Z naszych danych wynika, że różnicę robią cztery rzeczy.
| Dźwignia | Efekt liczbowy | Źródło |
|---|---|---|
| Personalizacja | bombka bez imienia 3,50 zł, z imieniem 12-15 zł; w każdej z 15 badanych kategorii wersja z imieniem kosztuje 2-3x więcej | horostudio.pl + nasze zestawienie 15 produktów, odczyt 27.08.2026 |
| Sezon | Q4 = 29% rocznej sprzedaży rękodzieła | raport Shopera, 05.10.2025 |
| Przepustowość maszyny | cięcie sklejki 3 mm: 15 mm/s na module 40W wobec 5 mm/s na 10W, czyli trzy razy szybciej; do graweru oba 200 mm/s | presety xTool dla S1: machinesformakers.com |
| Kanał sprzedaży | prowizje od 0% (zwykłe ogłoszenie OLX) przez 10-11% (Allegro) i 15-17% (Etsy) do 20-25% (Pakamera, SZACUNEK) | cenniki platform, odczyt 27.08.2026 |
Każdą dźwignię rozwijamy osobno: co grawerować i sprzedawać: 15 produktów z marżami, ile kosztuje grawerowanie: cennik rynkowy oraz jak sprzedawać na Etsy z Polski.
Policz swój wariant: kosztorysy startu
Wiesz już, które widełki są Twoje. Następny krok to kosztorys wejścia dopasowany do budżetu: biznes za 10 tysięcy: warsztat laserowy z kosztorysem albo biznes za 20 tysięcy: kompletny warsztat laserowy. Kontekst całości, od pierwszego zlecenia po formalności, opisujemy w filarach: jak zarobić na grawerowaniu laserowym oraz rękodzieło jako źródło dochodu: filar klastra.
Policz swój kosztorys startu: biznes za 10 tysięcy albo biznes za 20 tysięcy.
Ten artykuł ma charakter informacyjny i nie jest poradą prawną ani podatkową. Kwoty limitów i składek zmieniają się co roku. Przed decyzją potwierdź swoją sytuację u księgowej, doradcy podatkowego albo w bezpłatnym Centrum Pomocy Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl.
Data publikacji: wrzesień 2026 · Aktualizacja: 24.09.2026 · Ceny maszyn u producenta: sprawdzane co dwa dni, dostępność S1 i moduł CMYK: odczyt 24.09.2026 · Pozostałe ceny i stawki: odczyt z 27.08.2026
Maszyny wymienione w tym tekście
- fot. xTool xTool M2 Color Craft od 2 457 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool S1 od 8 052 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
Częste pytania 6
Czy grawerowanie się opłaca?
Opłaca się, gdy sprzedajesz personalizację, a nie samą pracę maszyny: portret A4 sprzedaje się za 195-270 zł przy ok. 10 zł materiału, a personalizowana bombka kosztuje 12-15 zł wobec 3,50 zł bez imienia (ceny z 27.08.2026). Pełny rachunek: opłacalność grawerowania: realne liczby i marże.
Ile zarabia grawer na etacie?
Według ankiet portali płacowych 2 000-6 000 zł miesięcznie. To dane ankietowe portali, nie nasz pomiar; własna działalność wychodzi inaczej i rozpisujemy ją na tej stronie w pięciu policzonych scenariuszach.
Ile można zarobić bez zakładania firmy?
Do 10 813,50 zł przychodu na kwartał w 2026 roku (FAKT: biznes.gov.pl). Po przekroczeniu limitu masz 7 dni na wpis do CEIDG.
Ile kosztuje start?
Najtańszy sensowny start to zamknięty xTool M2 Color Craft, który zaczyna się od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu); 24.09.2026 była to wersja 10W bez modułu druku, a moduł CMYK kosztował osobno 173,22 EUR, ok. 755 zł (sklep xTool). Zestaw M2 20W z modułem CMYK i obrotnicą RA3 Lite kosztował 24.09.2026 6 290 zł w sklep.educarium.pl i ok. 6 429 zł (1 474,98 EUR) w sklepie xTool, a rozbudowana konfiguracja z S1 40W albo P2S z akcesoriami to ok. 20 tysięcy zł. Kosztorysy: biznes za 10 tysięcy: warsztat laserowy z kosztorysem oraz biznes za 20 tysięcy: kompletny warsztat laserowy.
Ile zarabia się na Etsy?
Twardych średnich nie ma, są dane jednostkowe: sklep WoodenshopPL z Lubska zebrał 19,3 tysiąca sprzedaży w 6 lat (dane publiczne Etsy, odczyt 27.08.2026). Licz się z efektywną prowizją ok. 15-17% od zamówienia. Szczegóły: jak sprzedawać na Etsy z Polski.
Czy grawerowanie jest trudne?
Obsługa zamkniętej maszyny to godziny nauki, nie tygodnie; realną pracą jest projektowanie i sprzedaż. Na start: darmowe pliki SVG do lasera oraz jaka grawerka laserowa na początek.