Laser w mieszkaniu i w bloku: dym, zapach, hałas, bezpieczeństwo i koszty
Laser w mieszkaniu jest realny, jeśli spełnisz trzy warunki: maszyna ma zamkniętą obudowę klasy 1, dym wychodzi rurą za okno albo przez oczyszczacz, a Ty jesteś przy niej przez cały czas pracy. Zamknięta grawerka diodowa xTool S1 ma według producenta klasę 1, wykrywanie płomienia z pięciu kierunków, wyłącznik awaryjny, zatrzymanie po otwarciu pokrywy i blokadę na kluczyk (FAKT: xtool.com, odczyt 23.09.2026).
Najtańsza droga dla dymu to rura za okno z przejściem okiennym za ok. 100-300 zł (SZACUNEK z cen węża 100 mm i uszczelki okiennej w OBI i Castoramie, odczyt 24.09.2026), a oczyszczacz xTool SafetyPro AP2 do pokoju bez okna kosztował 1 025,00 EUR, czyli ok. 4 468 zł (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026; przeliczenie SZACUNEK po kursie NBP 4,3588 zł/EUR z 23.09.2026).
Hałas przy pracującym S1 recenzent zmierzył na 60 dB z odległości metra (FAKT: thetechnologyman.com, odczyt 23.09.2026).
Zebraliśmy dokumentację xTool, materiały CIOP-PIB, wytyczne czterech amerykańskich uczelni, relacje użytkowników i polskie przepisy.
wizualizacja
Czy laser w bloku jest realny? Cztery konfiguracje w jednej tabeli
W bloku realna jest przede wszystkim zamknięta grawerka diodowa klasy 1 z rurą za okno albo z oczyszczaczem. Otwarta rama, laser CO2 i sprzęt do metalu wymagają osobnego pokoju, okularów, mocnego wyciągu albo warsztatu.
| Konfiguracja | Klasa lasera | Czego potrzebuje w domu | Czy realne w bloku |
|---|---|---|---|
| Otwarta rama diodowa | 4: moduł roboczy to laser klasy 4 bez osłony | okulary dobrane do długości fali, pokój bez dzieci i zwierząt, odciąg dymu, gaśnica | słabo: wiązka i dym są w pokoju razem z Tobą |
| Zamknięta dioda (xTool S1, M2 Color Craft) | 1; S1 na podstawie Riser Base: 4 | rura za okno (w zestawie S1) albo oczyszczacz, gaśnica, stały nadzór | tak, najrealniejszy wariant |
| CO2 desktop (xTool P2S, P3) | P2S ma zamkniętą obudowę; klasę sprawdź na tabliczce | wyciąg na zewnątrz, często mocniejszy wentylator, transport po schodach | rzadko: głośno i dużo dymu |
| Fiber i IR do metalu (xTool F1, F2 Ultra UV, spawarka laserowa) | F1: 4; F2 Ultra UV: 1, a w wersji na UE 4; spawarka: 4 | F1: okulary na 445 i 1064 nm; F2 Ultra UV: dym na zewnątrz albo do oczyszczacza; spawarka: warsztat | drobne znakowanie tak, spawanie nie |
Źródła tabeli: w F1 pracują według xTool „dwa lasery robocze klasy 4″, a producent każe nosić okulary na 445 nm i 1064 nm (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026); otwarta rama ma moduł tego samego rodzaju, tylko bez obudowy. S1 na podstawie Riser Base z podajnikiem „działa jako laser klasy 4″ (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026), M2 Color Craft to konstrukcja zamknięta klasy 1 (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026), a przy F2 Ultra UV „bezpośredni zrzut do pomieszczenia jest surowo zabroniony” (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026).
Ten dokument opisuje F2 Ultra UV w wersji klasy 1, a wersję na UE i Wielką Brytanię, model MXF-K007-003, producent opisuje jako urządzenie klasy 4 (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026). Ręczna spawarka światłowodowa to klasa 4 (FAKT: spawalnictwo24.pl, odczyt 27.08.2026). Cytaty z xTool podajemy w tłumaczeniu Lasernomii.
Przy CO2 dochodzi logistyka: „Trzech nas musiało się nieźle napracować, żeby wnieść to po schodach” (mman360 o xTool P3, Reddit r/xToolOfficial, old.reddit.com, 30.06.2026, w tłumaczeniu Lasernomii). Technologię pod swoje materiały wybierzesz z porównania laser diodowy czy CO2, maszyny z cenami z poradnika jaka grawerka laserowa na początek, a sprzęt do metalu z tekstu czym grawerować metal.
Klasa 1 a klasa 4: co znaczy „bezpieczny laser” w mieszkaniu
Klasa 1 oznacza laser bezpieczny w normalnej pracy, a klasa 4 najwyższe ryzyko, także od odbić wiązki i od ognia. Norma PN-EN 60825-1 dzieli lasery na siedem klas: 1, 1M, 2, 2M, 3R, 3B i 4, a klasę ustala i oznacza producent, nie użytkownik (FAKT: m.ciop.pl, odczyt 23.09.2026).
CIOP-PIB opisuje klasę 1 jako lasery „bezpieczne w racjonalnych warunkach pracy”, a klasę 4 jako lasery, które „wytwarzają niebezpieczne odbicia rozproszone. Mogą one powodować uszkodzenie skóry oraz stwarzają zagrożenie pożarem” (FAKT: m.ciop.pl, odczyt 23.09.2026).
Klasa 1 opisuje całą maszynę, nie źródło w środku: systemy klasy 1 „mogą zawierać lasery wyższej klasy”, a przy wyłączonych blokadach stwarzać zagrożenie (FAKT: University of Cincinnati, ehs.uc.edu, odczyt 23.09.2026, w tłumaczeniu Lasernomii). W S1 w warunkach klasy 1 okulary według xTool „zwykle nie są wymagane”.
Na podstawie Riser Base potrzebne są okulary o gęstości optycznej co najmniej OD 3,67 (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026).
- Nie obchodź blokad. Carnegie Mellon University każe nigdy nie wyłączać zabezpieczeń lasera (FAKT: cmu.edu, rewizja 11 z 11.09.2024, odczyt 23.09.2026). W domu: żadnej taśmy na czujniku pokrywy.
- Klasa 1 chroni oczy, nie płuca. Ten sam dokument xTool o S1 wymaga, żeby opary były oczyszczone albo odprowadzone na zewnątrz.
Co się uwalnia przy cięciu laserem: drewno, MDF, akryl, skóra i PVC
Skład oparów zależy od materiału: z drewna i MDF uwalniają się m.in. formaldehyd i benzen, z akrylu metakrylan metylu, z PVC chlorowodór (FAKT: tabela emisji w wytycznych Carnegie Mellon University, cmu.edu, odczyt 23.09.2026).
| Materiał | Co się uwalnia | W mieszkaniu |
|---|---|---|
| Drewno, sklejka, MDF | sadza, benzen, formaldehyd, akroleina, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne; kleje w sklejce i MDF mogą wydzielać formaldehyd | tak, z rurą za okno albo oczyszczaczem |
| Akryl (PMMA, plexi) | metakrylan metylu, akrylan etylu, aceton, formaldehyd, fenol | tak; xTool radzi zmniejszyć obroty oczyszczacza, żeby węgiel zdążył zneutralizować zapach |
| Skóra naturalna | dopuszczona w wytycznych uczelni | tak, z wyciągiem |
| Ekoskóra, tkaniny syntetyczne | PVC daje chlorowodór, poliuretan cyjanowodór | tylko z kartą charakterystyki bez PVC i poliuretanu |
| PVC, winyl | chlorowodór, możliwy fosgen, benzen, śladowe dioksyny | nigdy |
| Poliwęglan, ABS | poliwęglan: benzen, toluen, ksylen; ABS: styren, cyjanowodór | nie |
| Papier, karton | tnie się łatwo, łatwo też o płomień | tak, pod stałym okiem |
Wiersze o sklejce, skórze, ekoskórze, ABS i papierze opieramy na liście materiałów University of Florida (FAKT: ehs.ufl.edu, odczyt 23.09.2026), radę o akrylu na bazie wiedzy xTool (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026).
- Nie tniesz niczego, czego składu nie znasz. Ekoskóra to nazwa handlowa, nie skład: poproś sprzedawcę o kartę charakterystyki (SDS).
- PVC i winylu nie tniesz nigdy. Chlorowodór niszczy optykę i elektronikę, a „wentylacja nie czyni PVC bezpiecznym dla lasera” (FAKT: gwklaser.com, odczyt 23.09.2026, w tłumaczeniu Lasernomii).
Wyciąg nie usuwa zapachu do zera. Recenzent S1 z rurą do okna i wentylatorem kanałowym pisze: „Nawet z mocnym wentylatorem wyciągowym i zamkniętą konstrukcją przy cięciu nadal są opary, więc jest co poprawiać” (Gidon, The Technology Man, thetechnologyman.com, 29.01.2024, w tłumaczeniu Lasernomii; oryginał: „Even with a powerful extraction fan and the enclosed design, there are still fumes when cutting so there is still room for improvement.”).
Osoba podpisana Dora_DIYOne po około pięciu miesiącach z laserem OneLaser XRF relacjonowała, że laser działa dobrze, ale grawerowanie dymiło w mieszkaniu mimo wentylacji przez okno (Reddit r/lasercutting, old.reddit.com, wątek z 16.12.2025, streszczenie Lasernomii).
wizualizacja
Rura za okno czy oczyszczacz powietrza: jak odprowadzić dym z mieszkania
Pierwszym wyborem jest rura za oknem, a oczyszczacz ma sens tam, gdzie okna nie ma w zasięgu. Instrukcja S1 wymienia tylko te dwie drogi, kratki wentylacyjnej wśród nich nie ma (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026). University of Wisconsin wymaga odprowadzenia lasera kanałem na zewnątrz budynku (FAKT: ehs.wisc.edu, odczyt 23.09.2026).
Carnegie Mellon dopuszcza lasery tylko w pomieszczeniach z co najmniej 15 wymianami powietrza na godzinę (FAKT: wytyczne CMU, odczyt 23.09.2026).
Rura za okno: tańsza, ale okno musi być blisko
Maksymalnej długości rury xTool nie podaje w instrukcjach, które przeczytaliśmy; w poradniku do P2 pisze tylko, że rura nie może być zgnieciona, zagięta ani „nadmiernie długa” (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026). Recenzent S1 prowadzi ok. 3 m rury do okna z wentylatorem kanałowym, a o wbudowanym wentylatorze pisze, że „radzi sobie przyzwoicie, jeśli masz okno blisko” (FAKT: The Technology Man, odczyt 23.09.2026, w tłumaczeniu Lasernomii).
Na dłuższą trasę xTool ma wentylator kanałowy SafetyPro IF2 2.0, zgodny z S1 (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026), za 204,18 EUR, ok. 890 zł (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026; przeliczenie SZACUNEK po kursie NBP 4,3588 zł/EUR z 23.09.2026).
Jak przeprowadzić rurę przez okno, producent nie mówi. Recenzent xTool P3, który dostał maszynę bezpłatnie, pisze: „Dają wąż i wentylator, ale nic o tym, jak wyprowadzić dym z warsztatu” (Scott, Saws on Skates, sawsonskates.com, 05.08.2026, w tłumaczeniu Lasernomii). Przy CO2 fabryczny wentylator bywa za słaby: właściciel P2 uznał go za „niewystarczający” i dołożył mocniejszy (pruckelshaus, Reddit r/lasercutting, old.reddit.com, ok. 2023, w tłumaczeniu Lasernomii).
Oczyszczacz: gdy okna nie ma w zasięgu
Na liście zgodności S1 xTool wymienia oczyszczacz SafetyPro AP2: sześć stopni filtracji od cyklonu po filtr wysokiej wydajności, przepływ 150 m³/h i hałas 55 dB (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026). Warstwy węglowe pochłaniają gazy i zapachy, a wkład wytrzymuje od 100 do 600 godzin (FAKT: xtool.com, odczyt 23.09.2026).
AP2 Max ma osobny filtr formaldehydowy i przepływ 700 m³/h (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026).
AP2 kosztuje 1 025,00 EUR, ok. 4 468 zł, a AP2 Max 2 562,09 EUR, ok. 11 168 zł (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026; przeliczenie SZACUNEK po kursie NBP 4,3588 zł/EUR z 23.09.2026). Pięć wkładów kosztuje od 21,51 do 53,30 EUR za sztukę, komplet 190,62 EUR, ok. 831 zł (FAKT: ten sam feed; suma i przeliczenie SZACUNEK).
Przy 20 godzinach pracy w miesiącu wkład 100-godzinny starczy na ok. 5 miesięcy, 600-godzinny na ok. 30 (SZACUNEK: żywotność podzielona przez 20 h). Kto ma okno w zasięgu rury, oczyszczacza nie potrzebuje; kto nie ma, dolicza go do budżetu od razu.
Tańszy Desktop Air Purifier za 417,17 EUR, ok. 1 818 zł (FAKT: feed xtool.eu, 24.09.2026) według karty w sklepie EU pasuje do M2, F2, F1, F1 Lite i M1 Ultra, a dla S1 odsyła do innego urządzenia (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026). Do pokoju bez okna rozważ więc xTool M2 Color Craft, jeśli kolorowy nadruk pasuje do Twoich produktów.
Przejściówka do oczyszczacza kosztuje 19,47 EUR (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026).
Czy grawerka laserowa jest głośna i kiedy można jej używać w bloku
Zamknięta grawerka diodowa xTool S1 daje ok. 60 dB z metra, a pracę planuje się w dzień, bo policja opisuje spoczynek nocny jako czas od 22:00 do 6:00. Recenzent zmierzył przy S1 60 dB z nadmuchem na maksimum i wbudowanym wentylatorem oraz 62 dB z wentylatorem kanałowym (FAKT: thetechnologyman.com, odczyt 23.09.2026).
AP2 ma 55 dB (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026), a Desktop Air Purifier najwyżej 55 dB (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026).
Przy CO2 hałasuje sama maszyna albo jej wentylator. Właściciel P2 pisze: „Jest GŁOŚNA. Naprawdę głośna” (pruckelshaus, Reddit r/lasercutting, old.reddit.com, ok. 2023, w tłumaczeniu Lasernomii). Recenzent P3 ocenia samą maszynę jako „stosunkowo cichą”, ale przy wentylatorze kanałowym zakłada ochronniki słuchu (Scott, Saws on Skates, sawsonskates.com, 05.08.2026, odczyt 23.09.2026, w tłumaczeniu Lasernomii).
Art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń przewiduje areszt, ograniczenie wolności albo grzywnę za zakłócanie hałasem spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego, a grzywna wynosi od 20 do 5000 zł (FAKT: art. 51 § 1 i art. 24 § 1, tekst jednolity Dz.U. 2025 poz. 734, api.sejm.gov.pl, odczyt 23.09.2026).
Policja podaje godziny 22:00-6:00, ale zaznacza, że zakłócenie spokoju może wystąpić „o każdej porze dnia i nocy” (FAKT: wolomin.policja.gov.pl, komunikat z 01.10.2018, odczyt 23.09.2026). Kodeks cywilny każe właścicielowi nieruchomości powstrzymywać się od zakłócania korzystania z nieruchomości sąsiednich „ponad przeciętną miarę” (FAKT: art. 144, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 795, api.sejm.gov.pl, odczyt 23.09.2026).
Żaden z tych przepisów nie wymienia lasera; to informacja, nie porada prawna.
Ogień: czujniki płomienia, gaśnica i stały nadzór
Przed pożarem chronią Cię trzy rzeczy, w tej kolejności: obecność przy maszynie, gaśnica w zasięgu ręki i czujniki w obudowie. University of Wisconsin każe nigdy nie zostawiać lasera bez nadzoru i trzymać w pobliżu sprawną gaśnicę (FAKT: ehs.wisc.edu, odczyt 23.09.2026). Carnegie Mellon wymaga gaśnicy proszkowej albo śniegowej (CO2) i pauzy zadania, gdy odchodzisz (FAKT: cmu.edu, odczyt 23.09.2026).
S1 ma pięć czujników płomienia: cztery pod listwami świetlnymi i jeden z pomiarem temperatury na module. Przy iskrach S1 włącza alarm, przy otwartym płomieniu alarm i wyrzut gazu CO2 (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026), o ile podłączysz zestaw Fire Safety Set; z modułem IR wykrywanie płomienia jest domyślnie wyłączone (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026).
Zestaw przeciwpożarowy xTool pasuje m.in. do S1, M2 i P2S (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026) i kosztował 167,07 EUR, ok. 721 zł (FAKT: feed xtool.eu, 08.09.2026; przeliczenie SZACUNEK).
Instrukcja producenta ma też wymiar prawny. Art. 82 § 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń przewiduje areszt, grzywnę albo naganę za używanie urządzeń „w sposób niezgodny z przeznaczeniem lub warunkami określonymi przez producenta, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania ognia” (FAKT: tekst jednolity Dz.U. 2025 poz. 734, api.sejm.gov.pl, odczyt 23.09.2026). To informacja, nie porada prawna.
Ile kosztuje laser w mieszkaniu poza samą maszyną
Poza maszyną i gaśnicą domowa pracownia kosztuje od ok. 100-300 zł przy oknie w zasięgu rury do ok. 5 300 zł z oczyszczaczem AP2 i zapasowym kompletem wkładów (SZACUNEK: ok. 4 468 zł + ok. 831 zł, ceny z 24.09.2026). Aktualną cenę maszyny i dostępność wersji pokazuje strona xTool S1.
| Pozycja | Cena | Źródło i data | Kiedy potrzebna |
|---|---|---|---|
| Rura wyciągowa | w zestawie S1 | instrukcja S1 (support.xtool.com), 23.09.2026 | zawsze |
| Przedłużenie rury i przejście okienne | ok. 100-300 zł | SZACUNEK: wąż aluminiowy 100 mm, 3 m, 19,00-52,99 zł i uszczelka albo panel okienny 79,00-119,00 zł (sklep.zar.pl, OBI, Castorama, odczyt 24.09.2026), górna granica z zapasem na dłuższy wąż, opaski i redukcję | okno blisko maszyny |
| Wentylator kanałowy SafetyPro IF2 2.0 | 204,18 EUR, ok. 890 zł | feed xtool.eu, 24.09.2026 | dłuższa trasa do okna |
| Oczyszczacz SafetyPro AP2 | 1 025,00 EUR, ok. 4 468 zł | feed xtool.eu, 24.09.2026 | brak okna w zasięgu rury |
| Oczyszczacz SafetyPro AP2 Max | 2 562,09 EUR, ok. 11 168 zł | feed xtool.eu, 24.09.2026 | duże maszyny tnące, praca seryjna |
| Komplet 5 wkładów do AP2 | 190,62 EUR, ok. 831 zł | feed xtool.eu, 24.09.2026; suma SZACUNEK | co 100-600 h pracy |
| Zestaw przeciwpożarowy xTool | 167,07 EUR, ok. 721 zł | feed xtool.eu, 08.09.2026 | opcja: gaszenie CO2 |
| Gaśnica proszkowa albo śniegowa | cena w sklepie BHP | wymóg z wytycznych Carnegie Mellon | zawsze |
| Prąd | najwyżej ok. 0,31 zł za godzinę | SZACUNEK: najwyżej ok. 0,3 kW (zasilacz S1 40W 25 V × 11 A, najwyżej 275 W, przez sprawność ok. 0,9; support.xtool.com/article/1106) × 1,04 zł/kWh | zawsze |
Pełny kosztorys startu z materiałami znajdziesz w zestawie startowym. Gdy zaczniesz sprzedawać wyroby, do 10 813,50 zł przychodu na kwartał w 2026 r. nie musisz zakładać firmy: działalność nierejestrowana.
xTool S1 40W
Lista kontrolna przed zakupem lasera do mieszkania
Przed zakupem odpowiedz na dziesięć pytań; każde „nie wiem” wyjdzie dopiero po dostawie.
1. Jak daleko jest okno? Przy oknie blisko wystarczy wentylator S1, dalej planuj kanałowy. Kratka wentylacyjna odpada.
2. Jaką klasę ma cała maszyna? Szukaj klasy 1 w instrukcji i na tabliczce. Otwarta rama to klasa 4 i okulary.
3. Ile wydasz na dym? Ok. 100-300 zł przy oknie albo ok. 4 468 zł za AP2 (cena z 24.09.2026) plus wkłady.
4. Co będziesz ciąć? Bez PVC i winylu; ekoskóra tylko ze sprawdzoną kartą charakterystyki.
5. Gdzie stoi gaśnica? Proszkowa albo śniegowa, w zasięgu ręki.
6. Kto pilnuje maszyny? Wychodzisz z pokoju, pauzujesz zadanie.
7. Moduł IR w planach? W S1 domyślnie wyłącza wykrywanie płomienia.
8. Podstawa Riser Base w planach? S1 pracuje wtedy jako klasa 4 i wymaga okularów co najmniej OD 3,67.
9. Co mówi regulamin budynku? Przeczytaj regulamin porządku domowego spółdzielni albo wspólnoty i pracuj przed 22:00.
10. Czy sąsiedzi wiedzą? Uprzedź ich, zanim poczują zapach palonej sklejki.
Dla kogo laser w mieszkaniu NIE jest
Laser w mieszkaniu nie jest dla osób bez możliwości odprowadzenia dymu, pracujących bez nadzoru albo planujących materiały i maszyny wyższego ryzyka.
- Bez okna w zasięgu i bez budżetu na oczyszczacz. Instrukcja S1 nie przewiduje trzeciej drogi dla dymu.
- Do pracy bez nadzoru, na noc albo na czas zakupów.
- Do PVC, winylu i materiałów nieznanego składu. Tego nie zmieni żaden filtr.
- Do pracy głównie po 22:00, w godzinach spoczynku nocnego sąsiadów.
- Do seryjnego cięcia bezbarwnej plexi i grubej sklejki. To zadanie dla lasera CO2 w garażu albo pracowni.
- Do spawania metalu. Ręczna spawarka laserowa to klasa 4 i osobne stanowisko.
Skąd te liczby. To kalkulacje przykładowe z cen rynkowych, każda ze źródłem i datą odczytu. Nie są obietnicą zarobku. Jak liczymy i jak zarabiamy
Jak zarabia Lasernomia: utrzymujemy się z prowizji partnerskich, m.in. z programu partnerskiego xTool. Gdy kupisz maszynę lub materiały przez nasz link, sklep wypłaca nam prowizję od zamówienia. Nie podnosi to Twojej ceny. Prowizja nie wpływa na treść: kalkulacje opieramy na cenach rynkowych ze źródłami i datą, a wady sprzętu opisujemy tak samo chętnie jak zalety.
Aktualizacja: 24.09.2026 · Dokumentacja xTool, zasady bezpieczeństwa laserów i przepisy: odczyt 23.09.2026; ceny akcesoriów: odczyt 24.09.2026, zestaw przeciwpożarowy 08.09.2026
Maszyny wymienione w tym tekście
- fot. xTool xTool F2 Ultra UV 5W od 19 240 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool M2 Color Craft od 2 457 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool P2S 55W CO2 od 13 422 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool F1 Ultra 20W od 13 422 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
Częste pytania 8
Czy można mieć grawerkę laserową w bloku?
Tak, jeśli to zamknięta maszyna klasy 1, a dym wychodzi rurą za okno albo trafia do oczyszczacza; xTool dla S1 przewiduje właśnie te dwie drogi. Przepisy o hałasie, sąsiedztwie i ochronie przeciwpożarowej, które sprawdziliśmy, nie wymieniają lasera.
Czy grawerowanie laserowe w domu jest bezpieczne?
Przy zamkniętej maszynie klasy 1 wiązka w normalnej pracy zostaje w obudowie, dlatego do S1 w warunkach klasy 1 xTool zwykle nie wymaga okularów. Zostają opary do odprowadzenia i ryzyko ognia, przed którym chroni stały nadzór i gaśnica.
Czy dym z grawerki laserowej jest szkodliwy?
Tak. Według wytycznych Carnegie Mellon University z drewna i MDF uwalniają się m.in. formaldehyd i benzen, z akrylu metakrylan metylu, a z PVC chlorowodór. Dlatego dym odprowadza się na zewnątrz albo przez oczyszczacz z filtrem węglowym.
Czy grawerka laserowa jest głośna?
Zamknięta grawerka xTool S1 w pomiarze recenzenta The Technology Man dała 60 dB z odległości metra, a z wentylatorem kanałowym 62 dB. Przy laserach CO2 użytkownicy skarżą się na hałas maszyny albo wentylatora kanałowego.
Czy do lasera w mieszkaniu potrzebny jest oczyszczacz powietrza?
Nie, jeśli możesz wyprowadzić rurę za okno: to tańsze rozwiązanie, a rura jest w zestawie xTool S1. Oczyszczacz SafetyPro AP2 za 1 025,00 EUR, ok. 4 468 zł (cena z 24.09.2026), ma sens w pokoju bez okna w zasięgu rury.
Czy laserem można ciąć PVC albo ekoskórę?
PVC i winylu nie, żadnym laserem: powstaje żrący chlorowodór, a wentylacja tego nie zmienia. Ekoskórę tnij tylko wtedy, gdy karta charakterystyki wyklucza PVC i poliuretan, których cięcia zakazują wytyczne University of Florida.
Czy do lasera w obudowie potrzebne są okulary?
Przy xTool S1 w warunkach klasy 1, z zamkniętą pokrywą, producent pisze, że okulary zwykle nie są wymagane. Na podstawie Riser Base S1 pracuje jako laser klasy 4 i wymaga okularów co najmniej OD 3,67. Przy otwartej ramie okulary nosisz zawsze.
W jakich godzinach można używać lasera w bloku?
Policja opisuje spoczynek nocny jako czas od 22:00 do 6:00, ale zakłócanie spokoju hałasem może być wykroczeniem o każdej porze (art. 51 Kodeksu wykroczeń, grzywna od 20 do 5000 zł). Najbezpieczniej pracować w dzień; to informacja, nie porada prawna.