Przejdź do treści

Biznes za 10 tysięcy złotych: warsztat laserowy policzony do złotówki

Za 10 tysięcy złotych uruchamiasz domowy warsztat grawerowania laserowego, policzony co do złotówki. Przy 20 zleceniach miesięcznie zostaje w kieszeni 530 do 960 zł, a cały kosztorys wraca w 8 do 16 miesięcy. Niżej masz kosztorys pozycja po pozycji, trzy produkty na start i pełną kalkulację zwrotu.

Wycięte elementy ze sklejki w skrzynce i paczka gotowa do wysyłkiwizualizacja
Warsztat za dziesięć tysięcy: co realnie stoi na stole.

Odpowiedź w 30 sekund: co dostajesz za 10 tysięcy

Za 10 tysięcy złotych można w 2026 roku uruchomić domowy warsztat grawerowania laserowego. Przykładowy kosztorys: xTool M2 Color Craft 20W w zestawie z modułem CMYK i obrotnicą kosztował 24.09.2026 6 290 zł w polskim sklepie Educarium i ok. 6 429 zł w sklepie xTool, formatka sklejki 3 mm pod laser to 4,24 do 6,09 zł netto, a zapas materiałów i opakowań na start zamyka się w 450 do 650 zł.

Do tego wyciąg za ok. 180 do 510 zł (SZACUNEK z cen w OBI, Castoramie i sklepie zar.pl z 24.09.2026) i rezerwa 700 do 900 zł na prowizje platform, próby i pierwsze wysyłki.

Skrót kosztorysu i realny horyzont: przy 20 zleceniach miesięcznie zwrot całego kosztorysu mieści się szacunkowo w 8-16 miesiącach (pełna tabela niżej). To rachunek, nie obietnica.

Tabela pokazuje wszystkie pozycje, które wchodzą do sumy, i podaje obie granice widełek zamiast jednej liczby pośrodku.

Pozycja Kwota
Maszyna (zestaw z obrotnicą i modułem CMYK) 6 290-6 429 zł (24.09.2026)
Wyciąg oparów ok. 180-510 zł (SZACUNEK z cen z 24.09.2026)
Materiały startowe ok. 300-400 zł
Opakowania ok. 150-250 zł
Rezerwa ok. 700-900 zł
Razem 7 620-8 489 zł

Z budżetu 10 tysięcy zostaje 1 511 zł przy górnych widełkach i 2 380 zł przy dolnych. Możesz je zostawić jako drugą rezerwę albo dołożyć jedną z dwóch rzeczy ze sklepu xTool (ceny z 24.09.2026): biurkowy oczyszczacz powietrza za 417,17 EUR, ok. 1 818 zł, gdy okno jest poza zasięgiem węża, albo moduł podczerwieni 3W do M2 za 511,47 EUR, ok. 2 229 zł, który otwiera adresówki i blaszki ze stali.

Przy dolnych widełkach mieści się każda z nich (9 438 i 9 849 zł), przy górnych żadna bez sięgania po rezerwę. 27.08.2026 ten sam zestaw kosztował w Educarium 8 190 zł, więc cenę sprawdź w dniu zakupu.

Dlaczego akurat laser, a nie 20 innych pomysłów

Trzy argumenty z liczbami, nie z przymiotnikami:

1. Popyt widać w wyszukiwarce. Grawerowania szuka się osobno niemal w każdym większym mieście: to 396 wariantów zapytań z nazwą miasta, od Katowic po Białystok (dane własne, sierpień 2026). Ludzie w każdym mieście szukają tej usługi codziennie, zanim jeszcze wystawisz pierwszą ofertę.

2. Personalizacja podwaja i potraja ceny. Bombka ze sklejki bez personalizacji kosztuje 3-7 zł, z imieniem 12-15 zł (FAKT: horostudio.pl i oferty Allegro, odczyt 27.08.2026). Laser dodaje imię w 2 minuty, a importowana masówka nie umie go dodać wcale.

3. Praca z domu, bez lokalu. Zamknięta maszyna klasy 1 stoi na biurku, sprzedaż idzie wysyłkowo, magazyn to półka ze sklejką. Czynsz za lokal, największy stały koszt małych biznesów, tu nie występuje.

Uczciwie o wadach: maszyna hałasuje jak odkurzacz, każda praca wytwarza dym wymagający wyciągu, a nauka projektowania i parametrów zajmuje tygodnie. To rzemiosło, nie automat do pieniędzy.

Kosztorys startu: pozycja po pozycji

Wariant A: maszyna wszystko w jednym za ok. 6 300-6 400 zł

Kręgosłup budżetu: xTool M2 Color Craft 20W, zestaw z modułem druku CMYK i obrotnicą RA3 Lite, 24.09.2026 za 6 290 zł w polskim sklepie Educarium (FAKT: sklep.educarium.pl) i za 1 474,98 EUR, ok. 6 429 zł, jako zestaw Deluxe w sklepie xTool (FAKT: xtool.eu; przeliczenie po kursie NBP 4,3588 zł).

Dioda 20W w zamkniętej obudowie tnie sklejkę, graweruje drewno i barwiony akryl, obrotnica otwiera kubki i szklanki, a moduł CMYK dokłada kolor, którego konkurencja na samym grawerze nie ma.

Pozycja Cena Źródło ceny
xTool M2 Color Craft 20W, zestaw z CMYK i RA3 Lite 6 290-6 429 zł FAKT: sklep.educarium.pl i sklep xTool (Deluxe 1 474,98 EUR), 24.09.2026
Wyciąg oparów (wentylator kanałowy + wąż za okno) ok. 180-510 zł SZACUNEK: suma najtańszych i najdroższych ofert z 24.09.2026. Wąż aluminiowy 100 mm, 3 m: 19,00-52,99 zł (FAKT: sklep.zar.pl i obi.pl, odczyt 24.09.2026); uszczelka albo panel okienny: 79,00-119,00 zł (FAKT: castorama.pl i obi.pl, odczyt 24.09.2026); wentylator kanałowy 100 mm: 83,99-335,00 zł (FAKT: obi.pl, odczyt 24.09.2026). Biurkowy oczyszczacz powietrza producenta to opcja droższa (417,17 EUR, ok. 1 818 zł, sklep xTool, 24.09.2026), potrzebna tylko bez okna w zasięgu węża
Materiały startowe: 40 formatek sklejki 3 mm + kółka do breloków, magnesy, wstążki ok. 300-400 zł formatka 4,24-6,09 zł netto, FAKT: sklejka-krakow.pl, etra.plus; dodatki: SZACUNEK
Kartony, wypełniacz, taśma (na ok. 100 paczek) ok. 150-250 zł 1,50-3,50 zł/paczka, SZACUNEK z cen hurtowych
Rezerwa (poprawki, próby, pierwsze prowizje) ok. 700-900 zł SZACUNEK
Suma 7 620-8 489 zł suma dolnych i suma górnych widełek z wierszy wyżej

Suma dolna: 6 290 + 180 + 300 + 150 + 700 = 7 620 zł. Suma górna: 6 429 + 510 + 400 + 250 + 900 = 8 489 zł. Poza maszyną to 1 330 do 2 060 zł, z czego rezerwa jest jedyną pozycją, którą da się ściąć bez skutków dla pracy.

Sprawdź cenę zestawu M2 na xtool.eu

Link partnerski. Płacisz tyle samo.

Wariant B: tania dioda + większy zapas na materiały

Druga droga: budżetowa zamknięta dioda, na przykład Creality Falcon A1C, Sculpfun iCube albo Genmitsu Kiosk 10W. Realne ceny sensownych zamkniętych diod to SZACUNEK 1 500-4 000 zł. W budżecie zostaje wtedy 6-8 tys. zł na materiały, lepszy wyciąg, sesję zdjęciową produktów i pierwsze płatne promowanie ofert.

Uczciwie, czego tani laser nie zrobi: nie potnie metalu (adresówki i kubki termiczne wymagają lasera fiber albo modułu IR), ma mniejsze pole robocze i mniejszą moc, więc wolniej tnie: w presetach xTool dla S1 moduł 10W tnie sklejkę lipową 3 mm z prędkością 5 mm/s, a moduł 40W 15 mm/s.

Wariant B to niższy próg wejścia za cenę przepustowości.

Czego NIE kupować na starcie

  • Zapasu materiałów na pół rokusklejka dojeżdża w 2-3 dni, a wzory, które się nie sprzedają, zamrażają gotówkę.
  • Drugiej maszyny „na zapas”najpierw zapełnij kalendarz pierwszej.
  • Plotera tnącego i prasy termicznejto osobne biznesy; dokładaj je, gdy klienci zaczną o nie pytać.

Na czym zarabiasz w pierwszym kwartale: trzy produkty na start

Trzy produkty o groszowym materiale i mierzalnym popycie (ceny sprzedaży: odczyt rynku 27.08.2026):

Produkt Koszt materiału / szt. Czas maszyny Cena sprzedaży Marża na materiale Gdzie sprzedawać
Brelok ze sklejki poniżej 1 zł (sklejka + kółko) 2-4 min 19-25 zł (FAKT: snippety Allegro) 18-24 zł Allegro, OLX, pakiety B2B dla firm
Topper na tort 3-5 zł (sklejka; przy plexi 7-15 zł) ok. 3-6 min (SZACUNEK z parametrów cięcia) 20-35 zł (FAKT: listingi Allegro, Pakamera) 15-30 zł Allegro, Etsy, Pakamera
Podziękowania ślubne (magnesy) poniżej 1,20 zł ok. 2 min/szt. 4,50 zł/szt. w partiach 50-150 szt. (FAKT: Studio MAYA) ok. 3,30 zł/szt., czyli 165-495 zł na jednym weselu zamówienia bezpośrednie, grupy ślubne, Etsy

Najtańszym produktem na start jest brelok ze sklejki: materiał kosztuje mniej niż 1 zł na sztukę, a ceny sprzedaży na Allegro zaczynają się od około 19 zł (odczyt cen 27.08.2026). Z jednej formatki sklejki 400×300 mm za około 5 zł wychodzi 20 do 30 breloków.

Drugim produktem wolumenowym są podziękowania ślubne: jedno wesele to zamówienie 50 do 150 sztuk po 4,50 zł.

Pełna lista 15 produktów: co produkować na tej maszynie.

Zestaw startowy rozłożony na biurku: arkusze sklejki, okulary ochronne, stół o strukturze plastra miodu, pędzelek i suwmiarka.wizualizacja
Co realnie wchodzi do koszyka przy budżecie dziesięciu tysięcy.

Kalkulacja zwrotu: kiedy 10 tysięcy wraca

Pracownie grawerskie w Polsce nie przyjmują zleceń poniżej 47,50 zł (mediana minimalnej wartości zlecenia z po jednym progu z ośmiu publicznych cenników, odczyt 27.08.2026), a rynkowa stawka pracy lasera to 2,00-3,30 zł za minutę (5 cenników ze stawką czasową, mediana 2,50 zł; liczymy po dolnej 2,00 zł z żywego cennika SamART).

Przy 20 zleceniach miesięcznie po 45 do 60 zł przychód wynosi 900 do 1 200 zł, więc zwrot samej maszyny za 6 290-6 429 zł mieści się w 7 do 12 miesiącach, a przy 40 zleceniach w 3 do 6. Poniższa tabela liczy zwrot całego kosztorysu, nie samej maszyny. To kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku.

Pełny rachunek z kosztami zmiennymi (materiał 5-10 zł na zlecenie, prowizja Allegro 10-11% albo Etsy 15-17%, pakowanie 2,50 zł; wysyłkę InPost 16,49 zł albo Orlen Paczka 11,99 zł zwykle dopłaca kupujący). Kalkulacja Lasernomii z cen rynkowych z dnia 27.08.2026, te same formuły co w naszym kalkulatorze opłacalności:

Scenariusz Przychód mies. Koszty zmienne mies. Składki ZUS Wynik mies. Miesiące do zwrotu kosztorysu (7 620-8 489 zł)
10 zleceń / mies. 450-600 zł ok. 120-185 zł brak, mieści się w limicie ok. 265-480 zł ok. 16-32 mies. (uczciwie: za wolno, to tempo hobby)
20 zleceń / mies. 900-1 200 zł ok. 240-370 zł brak, mieści się w limicie ok. 530-960 zł ok. 8-16 mies.
40 zleceń / mies. 1 800-2 400 zł ok. 480-740 zł brak, mieści się w limicie ok. 1 060-1 920 zł ok. 4-8 mies.

Kolumna składek jest zerowa nie z uprzejmości, tylko z rachunku: najwyższy scenariusz w tabeli daje 7 200 zł przychodu na kwartał przy limicie działalności nierejestrowanej 10 813,50 zł (sekcja o formalnościach niżej). Żaden z tych trzech wierszy limitu nie przekracza, więc wynik miesięczny jest tu jednocześnie wynikiem po składkach.

Przy większej skali to przestaje być prawdą: scenariusze przekraczające limit, razem ze składkami, liczymy w biznesie za 20 tysięcy.

Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.

Dwa wnioski z tabeli. Po pierwsze: 10 zleceń miesięcznie nie utrzyma tego rachunku, więc plan sprzedaży jest ważniejszy niż wybór maszyny. Po drugie: sezon robi różnicę. Czwarty kwartał w rękodziele odpowiada za ok. 29% rocznej sprzedaży (FAKT: raport Shopera, 2025), więc start we wrześniu-październiku skraca drogę do scenariusza 40 zleceń.

Formalności: zaczynasz bez firmy

Do 10 813,50 zł przychodu na kwartał kalendarzowy (limit 2026, FAKT: biznes.gov.pl) sprzedajesz w ramach działalności nierejestrowanej: bez wpisu do CEIDG, bez składek ZUS, z uproszczoną ewidencją sprzedaży i rozliczeniem raz w roku w PIT-36. Po przekroczeniu limitu masz 7 dni na wpis do CEIDG.

Ile sprzedaży mieści się w limicie kwartalnym (przeliczenie SZACUNEK z cen rynkowych):

Sprzedajesz Cena Mieści się w 10 813,50 zł / kwartał
Breloki 22 zł ok. 490 szt.
Zlecenia drobne 45 zł ok. 240 zleceń (80 miesięcznie)
Deski z grawerem 60 zł ok. 180 szt.

Limit liczy się od przychodu, nie od zysku. Kwartalne rozliczenie sprzyja sezonowości: można zrobić 9 tys. zł w samym grudniu i zostać w limicie. Pełna ścieżka formalna, PKD i przejście na firmę: od hobby do firmy: formalności krok po kroku.

Kasa fiskalna zwykle nie wchodzi w grę przy tym modelu sprzedaży. Wysyłka z zapłatą w całości na rachunek bankowy jest z niej zwolniona niezależnie od obrotu, jeśli z ewidencji wynika, czego zapłata dotyczyła i od kogo (FAKT: rozporządzenie MF z 17.12.2024, Dz.U. 2024 poz. 1902).

Pobranie tego zwolnienia nie psuje: gotówka wpłacona kurierowi liczy się tak samo, o ile kurier przekazuje ją na Twój rachunek z opisem przesyłki (FAKT: interpretacja Dyrektora KIS z 24.03.2025, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.42.2025.2.ALN, za gazetaprawna.pl). Gotówka do ręki przy odbiorze osobistym to inna sytuacja: zostaje wtedy zwolnienie podstawowe do 20 000 zł obrotu rocznie.

Dwie rzeczy, które zaskakują dopiero po przekroczeniu limitu. Ulga na start ma warunki: to musi być pierwsza działalność albo 60 miesięcy przerwy, a nie dostaniesz jej, jeśli jako firma zrobisz dla byłego pracodawcy to, co w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym robiłeś u niego na etacie (art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców, tekst jednolity Dz.U. 2025 poz. 1480: api.sejm.gov.pl, odczyt 23.09.2026).

Drugi warunek trafia w scenariusz z tego kosztorysu tylko wtedy, gdy pierwsze zlecenie firmowe daje Ci zakład, w którym na etacie robiłeś te same grawery. Druga rzecz to e-faktury: KSeF obowiązuje od 1 kwietnia 2026 wszystkich pozostałych podatników, także zwolnionych z VAT, a do 31 grudnia 2026 fakturę wystawisz poza systemem, jeśli suma sprzedaży z VAT na fakturach nie przekracza w danym miesiącu 10 000 zł (FAKT: ksef.podatki.gov.pl, odczyt 24.09.2026).

Program do faktur wybierz z obsługą KSeF od razu.

Stan prawny na 27.08.2026. Ten artykuł ma charakter informacyjny i nie jest poradą prawną ani podatkową. Kwoty limitów i składek zmieniają się co roku. Przed decyzją potwierdź swoją sytuację u księgowej, doradcy podatkowego albo w bezpłatnym Centrum Pomocy Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl.

Bezpieczeństwo i mieszkanie: o czym musisz wiedzieć zanim kupisz

Obie maszyny z tego kosztorysu mają zamkniętą obudowę: przy zamkniętej pokrywie pracują w warunkach klasy 1, bez okularów ochronnych. Otwarte ramy z marketplace’ów to klasa 4 i pełen reżim ochrony oczu; w mieszkaniu odradzamy. Każde cięcie wytwarza dym, więc wąż wyciągu wyprowadź za okno, a maszynę zostawiaj pod nadzorem.

PVC i wszystko z winylu: nigdy, w żadnej maszynie; uwalnia związki chloru i niszczy elektronikę. Pełny poradnik: laser w mieszkaniu: dym, hałas, bezpieczeństwo.

Następny krok: którą maszynę wybrać

Kosztorys w budżecie 10 tysięcy opiera się na xTool M2 Color Craft 20W w zestawie z modułem CMYK i obrotnicą (6 290-6 429 zł, odczyt 24.09.2026): zamknięta obudowa, kolor z modułu CMYK, kubki na obrotnicy. Pełna recenzja z kalkulacją zarobku: xTool M2 Color Craft: recenzja, cena i kalkulacja zarobku.

Przegląd innych maszyn na start: jaka maszyna na pierwszy zakup. Możesz dołożyć do budżetu? Policzony wariant wyżej: biznes za 20 tysięcy: kompletny warsztat laserowy. Kontekst całego modelu zarabiania: jak zarobić na grawerowaniu laserowym.

Data publikacji: wrzesień 2026 · Ceny: odczyt z 27.08.2026, jeśli przy kwocie nie stoi inna data

Maszyny wymienione w tym tekście

Częste pytania 6

Jaki biznes można otworzyć za 10 tysięcy złotych?

Warsztat laserowy to jedna z niewielu opcji produkcyjnych w tym budżecie: maszyna z modułem CMYK i obrotnicą 6 290-6 429 zł (odczyt 24.09.2026), wyciąg, materiały i opakowania 630-1 160 zł, rezerwa 700-900 zł, razem 7 620-8 489 zł. Większość pomysłów produkcyjnych zaczyna się od droższego parku maszyn albo od lokalu.

Czy muszę zakładać firmę od razu?

Nie. Działalność nierejestrowana pozwala sprzedawać do 10 813,50 zł przychodu na kwartał (2026, FAKT: biznes.gov.pl); po przekroczeniu limitu masz 7 dni na wpis do CEIDG.

Czy grawerowanie jest trudne?

Obsługa jest prostsza niż drukarki 3D: kładziesz materiał, ustawiasz parametry, maszyna prowadzi proces. Realną barierą jest projektowanie; na start ratują gotowe pliki: skąd brać wzory: pliki SVG i licencje.

Czy taka maszyna działa w bloku?

Tak, pod dwoma warunkami: obudowa zamknięta (klasa 1) i wyciąg oparów za okno. Hałas jest porównywalny z odkurzaczem i trwa tyle, co cięcie. Szczegóły: laser w mieszkaniu.

Co się najlepiej sprzedaje na początek?

Breloki (materiał poniżej 1 zł, sprzedaż 19-25 zł), toppery (3-5 zł materiału, sprzedaż 20-35 zł) i podziękowania ślubne (4,50 zł/szt. w partiach 50-150 szt.). Pełne liczby dla każdego z tych wyrobów rozpisujemy na tej stronie.

Ile można na tym zarobić?

W policzonych scenariuszach ok. 265-1 920 zł miesięcznie zależnie od liczby zleceń (SZACUNEK z tabeli zwrotu na tej stronie, nie obietnica). Pięć szczegółowych scenariuszy z założeniami: ile można zarobić na grawerowaniu: 5 scenariuszy.

Maszyny, na których to robisz

Cały katalog z filtrami

fot. xTool