Jak zarobić na rękodziele: policzone drogi od dodatkowego zarobku do firmy
Na rękodziele zarabia się od kilkuset złotych okazjonalnie po kilka tysięcy miesięcznie przy regularnej sprzedaży. Portret A4 sprzedajesz za 195 do 270 zł przy materiale za około 10 zł. Topper na tort idzie za 20 do 35 zł przy 3 do 5 zł materiału.
Do limitu 10 813,50 zł przychodu na kwartał sprzedajesz bez zakładania firmy, a niżej masz 15 produktów z realnymi cenami.
wizualizacja
Czy na rękodziele da się zarobić: odpowiedź z liczbami
Zarobek na rękodziele zależy od produktu i skali. Z danych polskiego rynku (odczyt cen 27.08.2026): topper na tort sprzedaje się za 20 do 35 zł przy koszcie materiału 3 do 5 zł, personalizowana lampka LED za 80 do 120 zł przy koszcie około 30 do 40 zł, a portret grawerowany w drewnie formatu A4 za 195 do 270 zł przy materiale za około 10 zł.
Od tych kwot trzeba odjąć prowizję platformy (Allegro około 10 do 11 procent, Etsy realnie 15 do 17 procent) oraz wysyłkę i czas pracy.
Marża siedzi w dwóch miejscach: w personalizacji i w czasie sztuki. W każdej z 15 badanych kategorii wersja z imieniem lub datą kosztuje 2-3 razy więcej niż goły produkt: bombka drewniana bez imienia 3,50 zł, z imieniem 10-15 zł (FAKT: horostudio.pl, Allegro).
Sezon też robi wynik: czwarty kwartał odpowiada za 29% rocznej sprzedaży rękodzieła w polskich sklepach internetowych (FAKT: raport Shopera, dlahandlu.pl). Motywacyjnej waty tu nie będzie; dalej są tabele.
Co się sprzedaje: 15 produktów z realnymi cenami z polskiego rynku
Skrót naszego badania cen 15 kategorii (pełne źródła przy każdym produkcie: 30 wyrobów z policzoną marżą; ceny FAKT z ofert, koszty materiału SZACUNEK z cen hurtowni, odczyt 27.08.2026). Marża na materiale = cena sprzedaży minus sam materiał, bez pracy, prowizji i wysyłki.
| Produkt | Cena typowa | Premium | Materiał | Marża na materiale | Technika |
|---|---|---|---|---|---|
| Deska do krojenia z grawerem | 45-90 zł | 100-450 zł | 20-30 zł | 30-60 zł (premium 100-200 zł) | laser na kupionym blanku |
| Lampka LED 3D z plexi | 80-120 zł | 130-145 zł | 30-40 zł | 45-85 zł | laser |
| Topper na tort | 20-35 zł | 60-65 zł | 3-5 zł | 15-30 zł | laser (papierowe: ręcznie) |
| Brelok z grawerem | 19-25 zł | 45-125 zł | poniżej 1 zł | 6-24 zł | laser |
| Szyld drewniany | 65-200 zł | 320-600 zł | 20-80 zł | 50-160 zł | obie |
| Pudełko ze sklejki | 45-80 zł | 100-130 zł | 10-30 zł | 30-70 zł | laser |
| Bombka / ozdoba świąteczna | 8-15 zł | 15-24 zł (zestawy) | ok. 1 zł | 2-13 zł | obie |
| Podziękowania ślubne dla gości | 4,5-8 zł/szt. | 13,5 zł/szt. | poniżej 1,20 zł | 70-85% ceny | laser |
| Zaproszenia ślubne drewniane | 6-12 zł/szt. | 14-15 zł/szt. | 3-5,50 zł | 3-10 zł/szt. | laser |
| Adresówka dla psa | 25-52 zł | 165-426 zł (srebro) | 2-5 zł | 18-48 zł | laser (fiber/IR) |
| Otwieracz z grawerem | 25-47 zł | 55-85 zł | 3-8 zł | 15-40 zł | laser |
| Kubek grawerowany (termiczny) | 45-70 zł | 130-199 zł | 20-40 zł | 15-35 zł | laser (fiber + obrotnica) |
| Zawieszka na klucze | 15-25 zł | 55 zł | poniżej 1 zł (drewno) | 10-24 zł | laser |
| Metryczka dziecka | 60-80 zł | 119 zł | 5-10 zł | 40-100 zł | laser |
| Portret wypalany w drewnie A4 | 195-270 zł | 296+ zł (A3) | 5-10 zł | 140-250 zł | laser lub pirografia ręczna |
Cztery pozycje z tej tabeli mają popyt policzalny w ogłoszeniach: topper na tort to 2 093 ogłoszenia na Allegro Lokalnie, lampka LED 3D 342, brelok z grawerem 208, adresówka dla psa 144 (FAKT: dane własne, odczyt 27.08.2026). Co konkretnie sprzedaje się najlepiej i gdzie: rękodzieło, które się sprzedaje: dane z targów i Etsy.
Dwa wiersze mają w kolumnie „technika” dopisek, który kosztuje osobno. Kubek grawerowany wymaga obrotnicy, a adresówka dla psa modułu podczerwieni: bez tego osprzętu te pozycje są dla Ciebie zamknięte, niezależnie od tego, jaką maszynę kupisz.
| Osprzęt | Cena w xtool.eu | Które wiersze tabeli otwiera |
|---|---|---|
| Obrotnica: RA3 Lite do M2, RA3 do serii P i F, RA2 Pro do S1 | 265,47 EUR (ok. 1 157 zł), 398,52 EUR (ok. 1 737 zł), od 281,87 EUR (ok. 1 229 zł) | kubek grawerowany (termiczny): marża 15-35 zł na sztuce |
| Moduł podczerwieni 1064 nm do S1 | 678,54 EUR (ok. 2 958 zł) | adresówka dla psa: marża 18-48 zł, w srebrze więcej |
Ceny: FAKT, xtool.eu, odczyt 24.09.2026, kurs NBP 4,3588 zł/EUR z 23.09.2026. Osprzęt bierze się w tym samym zamówieniu co maszynę; dokupowany po miesiącu kosztuje drugą dostawę i miesiąc bez tych dwóch pozycji w ofercie.
Ile zostaje w kieszeni: anatomia marży rękodzielnika
Jaka marża na rękodzieło jest realna po odjęciu wszystkiego? Rozbierzmy dwie prawdziwe sprzedaże na czynniki: produkt ręczny za 299 zł (kalkulacja za blogiem kemico.pl, z atrybucją) i produkt laserowy za 45 zł (nasza kalkulacja z cen z 27.08.2026).
| Pozycja | Produkt ręczny 299 zł (za kemico.pl) | Deska z grawerem 45 zł (kalkulacja Lasernomii) |
|---|---|---|
| Cena sprzedaży | 299 zł | 45 zł (FAKT: naszapracownia.pl, deska z grawerem 45 zł) |
| Prowizja kanału | 30% platformy handmade | 4,50-4,95 zł (Allegro ok. 10-11%) |
| VAT i materiały | wg kalkulacji autora | materiał: deska bambusowa 9,99 zł (FAKT: IKEA APTITLIG) |
| Pakowanie | wg kalkulacji autora | ok. 2,50 zł |
| Prąd | nie dotyczy | najwyżej ok. 0,31 zł za godzinę pracy S1 40W |
| Zostaje na sztuce | ok. 110,53 zł (37% ceny) | ok. 17,50-18 zł (ok. 39% ceny) |
Źródło przykładu ręcznego: kemico.pl. Wniosek z zestawienia: w obu modelach do kieszeni trafia około 40% ceny, zanim policzysz własny czas. Różnica jest gdzie indziej: produkt ręczny za 299 zł powstaje godzinami, a monogram na bambusowej desce zajął maszynie xTool M1 10W ok. 45 minut (relacja z bloga).
Marża procentowa jest podobna, marża na godzinę pracy nie.
Ręcznie czy z maszyną: ta sama zawieszka, dwa różne rachunki
To nie jest tekst przeciwko szydełku. To dwa różne modele biznesowe i uczciwie je rozdzielimy. Zawieszka robiona ręcznie to sztuka: unikat, za który część klientów płaci właśnie dlatego, że jest ręczny. Zawieszka ze sklejki to seria: jeden plik graficzny, sto sztuk, personalizacja imieniem w minutę.
| Kryterium | Ręcznie (szydełko, makrama, żywica) | Laserem (sklejka, plexi) |
|---|---|---|
| Czas jednej sztuki | godziny (SZACUNEK; do podmiany na liczby z wywiadów z twórcami) | 1-3 min cięcia + grawer (FAKT: parametry maszyn, dane własne) |
| Koszt materiału | kilka zł (włóczka, żywica) | poniżej 1 zł (sklejka 3 mm: formatka 4,24-6,09 zł netto na 6-9 szt.) |
| Powtarzalność serii | każda sztuka od zera | seria z jednego pliku; jedno wesele = 50-150 szt. podziękowań |
| Próg wejścia | kilkadziesiąt do kilkuset zł | maszyna ok. 2-14 tys. zł |
| Postrzegana wartość | „ręcznie robione” jako argument ceny | personalizacja jako argument ceny |
Przykład serii: magnes-podziękowanie ślubne sprzedaje się po 4,50 zł przy materiale poniżej 1,20 zł (FAKT: studiomaya.pl), a jedno wesele to zamówienie 50-150 sztuk z jednego projektu. Ręcznie takiej serii nie opłaca się robić; maszyną nie opłaca się robić unikatowej rzeźby. Kto rozumie, po której stronie stoi jego produkt, przestaje konkurować ceną z niewłaściwym przeciwnikiem.
Jeśli rozważasz stronę maszynową: przewodnik po pierwszej maszynie: 7 modeli z cenami.
Konkret, jeżeli stoisz po prawej stronie tej tabeli. Wiersz „maszyna ok. 2-14 tys. zł” zaczyna się od xTool M2 Color Craft, która w sklepie xTool kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). 24.09.2026 była to wersja 10W bez modułu druku, a zestaw 10W z modułem druku CMYK kosztował 818,97 EUR, ok. 3 570 zł (FAKT: xtool.eu).
To jest zamknięta dioda, więc stoi w mieszkaniu, i najniższy próg wejścia w cały ten model pracy.
xTool M2 Color Craft. Przechodzisz z godzin na sztukę na minuty na sztukę, a to jest cała różnica między dwiema kolumnami tabeli wyżej
Link partnerski. Płacisz tyle samo.
Gdzie sprzedawać: kanały i ich prowizje
Wybór kanału to decyzja finansowa: prowizja potrafi zjeść więcej niż materiał. Stawki na 27.08.2026 (pełne porównanie: gdzie i jak sprzedawać rękodzieło: kanały i prowizje):
| Kanał | Prowizja | Opłata za wystawienie | Bez firmy? | Co tu działa |
|---|---|---|---|---|
| Allegro | ok. 10-11% + prowizja od dostawy | 0 zł (Kup Teraz) | tak | produkty z popytem masowym: toppery, deski, breloki |
| Allegro Lokalnie | 0% przy zwykłym ogłoszeniu | 0 zł | tak | start bez kosztów, odbiór lokalny |
| Etsy | efektywnie 15-17% (6,5% + 4% i 0,30 EUR payment + opłaty) | 0,20 USD za listing | tak | design i personalizacja na eksport; jak sprzedawać na Etsy z Polski |
| OLX | 0% zwykłe ogłoszenie; ok. 5-12% z Przesyłką OLX | limity darmowych ogłoszeń | tak | drobiazgi lokalne, stawki zmienne |
| Pakamera | 20-25% (SZACUNEK; stawka ustalana indywidualnie po akceptacji marki) | 0 zł | tak | handmade premium, wyższe ceny |
| Targi i jarmarki | 0% | opłata za stoisko (od 25 zł na jarmarkach gminnych) | tak | sezon Q4, kontakt z klientem; sprzedaż na targach: co sprzedaje się ze stoiska |
Rozstrzygnięcie zamiast wyliczanki: sprzedajesz pojedyncze personalizowane zamówienia w Polsce, zacznij od Allegro Lokalnie i OLX (zero prowizji), potem Allegro. Robisz serie i design z ambicją eksportu, licz Etsy mimo wyższej prowizji. Masz asortyment premium i cierpliwość do selekcji, zgłoś markę na Pakamerę. Sezon świąteczny domykaj targami, bo tam prowizji nie ma wcale.
wizualizacja
Sprzedaż bez firmy: ile wolno w 2026
W 2026 roku rękodzieło można legalnie sprzedawać bez zakładania firmy w ramach działalności nierejestrowanej do 10 813,50 zł przychodu na kwartał kalendarzowy, czyli 225 procent minimalnego wynagrodzenia 4 806 zł (FAKT: biznes.gov.pl; podstawa: art. 5 Prawa przedsiębiorców po nowelizacji z 2025 r., Dz.U. 2025 poz. 1168).
Limit kwartalny zamiast miesięcznego to nowość od 1.01.2026 i prezent dla sezonowego rękodzielnika: można zarobić 9 tysięcy w grudniu i 1,8 tysiąca przez resztę kwartału. Po przekroczeniu limitu jest 7 dni na wpis do CEIDG.
Obowiązki są trzy i wszystkie proste. Uproszczona ewidencja sprzedaży: data, kwota, suma narastająco. Rozliczenie raz w roku w PIT-36 według skali, z możliwością odliczenia kosztów materiałów. Oraz jeden obowiązek, o którym poradniki milczą: sprzedawca nierejestrowany ma wobec konsumentów obowiązki jak przedsiębiorca, w tym odpowiedzialność za zgodność towaru z umową i 14-dniowe prawo zwrotu przy sprzedaży na odległość (FAKT: biznes.gov.pl).
Klientka może odesłać spersonalizowaną deskę? Przy produktach robionych według specyfikacji klienta prawo odstąpienia jest wyłączone, ale trzeba o tym poinformować przed zakupem.
Czwarta rzecz, o którą pytają wszyscy wysyłający paczki: kasa fiskalna. Sprzedaż wysyłkowa z zapłatą w całości na rachunek bankowy jest z kasy zwolniona niezależnie od obrotu, jeśli z ewidencji jasno wynika, czego zapłata dotyczyła i od kogo (FAKT: rozporządzenie MF z 17.12.2024, Dz.U. 2024 poz. 1902).
Wysyłka za pobraniem korzysta z tego samego zwolnienia: to, że kupujący zapłacił kurierowi gotówką, niczego nie odbiera, o ile kurier przekazuje zainkasowaną kwotę na Twój rachunek z opisem przesyłki (FAKT: interpretacja Dyrektora KIS z 24.03.2025, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.42.2025.2.ALN, za gazetaprawna.pl). Co innego gotówka do ręki na jarmarku: ta zwolnienia wysyłkowego nie ma i liczy się do progu 20 000 zł obrotu rocznie.
Stan prawny na 27.08.2026. Ten artykuł ma charakter informacyjny i nie jest poradą prawną ani podatkową. Kwoty limitów i składek zmieniają się co roku. Przed decyzją potwierdź swoją sytuację u księgowej, doradcy podatkowego albo w bezpłatnym Centrum Pomocy Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl. Szczegóły podatkowe: rękodzieło a podatki.
Sezonowość rękodzieła: kalendarz sprzedaży
Czwarty kwartał to 29% rocznej sprzedaży rękodzieła (FAKT: Shoper), drugi garb robią komunie i Dzień Matki (kwiecień-maj), trzeci Dzień Babci i Dziadka (styczeń). Wniosek producencki: asortyment robi się 1-2 miesiące przed szczytem, świąteczny we wrześniu.
| Miesiąc | Okazje | Co produkować |
|---|---|---|
| Styczeń | Dzień Babci 21.01, Dzień Dziadka 22.01 | deski i kubki z dedykacją, ramki, breloki |
| Luty | Walentynki 14.02, start zamówień komunijnych | prezenty dla niego i dla niej, serca, lampki |
| Marzec | Dzień Kobiet 8.03, Wielkanoc (ruchoma) | kwiaty ze sklejki, dekoracje wielkanocne, dekoracje komunijne |
| Kwiecień | sezon chrztów i komunii się rozkręca | pamiątki komunijne, toppery, podziękowania |
| Maj | komunie (szczyt), Dzień Matki 26.05, start ślubów | prezenty komunijne premium, prezenty dla mamy |
| Czerwiec | Dzień Dziecka, Dzień Ojca 23.06, koniec roku szkolnego | prezenty dla nauczycieli, dyplomy, breloki |
| Lipiec | pełnia sezonu ślubnego | toppery ślubne, podziękowania, plany stołów |
| Sierpień | śluby, dożynki, wyprawka szkolna | dekoracje ślubne, zakładki i etykiety z imieniem |
| Wrzesień | śluby, nabory na jarmarki, Dzień Chłopaka | pierwsze partie asortymentu świątecznego |
| Październik | Dzień Nauczyciela 14.10, zamówienia B2B na święta | prezenty dla nauczycieli, bombki z logo dla firm |
| Listopad | Dzień Singla, Black Friday, start jarmarków 20-28.11 | sprzedaż asortymentu świątecznego |
| Grudzień | Mikołajki, święta, last minute | bombki z datą roczną, prezenty na ostatnią chwilę |
(Źródła dat i badań konsumenckich: nasz raport sezonowości; kalendarz jarmarków z terminami naborów: co sprzedawać na targach rękodzieła.) Produkcję świąteczną rozpisujemy krok po kroku w: ozdoby świąteczne ze sklejki: kalkulacja produkcji.
Jak wycenić rękodzieło: prosty wzór zamiast zgadywania
Wzór: materiał + czas pracy x stawka + prowizja kanału + marża. Najtrudniejsza jest stawka za czas, więc weź kotwicę z rynku: pracownie grawerskie liczą 2,00-3,30 zł za minutę pracy maszyny, mediana 2,50 zł z 5 cenników ze stawką czasową (dolna 2,00 zł to FAKT: cennik SamART, samart.pl), a za ekspres doliczają +50% za 24h i +100% za realizację na poczekaniu (standard z 4 cenników pracowni, dane własne 27.08.2026).
Dwie zasady praktyczne. Po pierwsze: wyceniaj według rynku, nie według sumienia; ceny z tabeli 15 produktów to jest rynek. Po drugie: nie schodź poniżej progu, przy którym wysyłka zjada marżę; produkt za 12 zł sprzedawaj w zestawach, bo paczkomat kosztuje 11,99-16,49 zł (FAKT: Orlen Paczka S / InPost A, cenniki 2026).
Trzy realne ścieżki startu: hobby, dorabianie, firma
Hobby. Sprzedaż okazjonalna, znajomym i na Allegro Lokalnie. Bez formalności poza ewidencją, jeśli wchodzisz w działalność nierejestrowaną. Cel: sprawdzić, czy produkt w ogóle się sprzedaje, zanim zainwestujesz w narzędzia.
Dorabianie. Regularna sprzedaż w ramach działalności nierejestrowanej, do 10 813,50 zł przychodu na kwartał. Tu mieści się cały sezonowy model: Q4 na ozdobach, wiosna na komuniach i ślubach. Ile z tego wychodzi miesięcznie w różnych wariantach: ile daje grawerowanie miesięcznie.
Firma. Obowiązkowa po przekroczeniu limitu (7 dni na CEIDG), opłacalna wcześniej przy stałych klientach B2B i inwestycji w maszynę. Pierwsze półrocze JDG kosztuje głównie składkę zdrowotną: minimum 432,54 zł miesięcznie przy skali (FAKT: stawki 2026, ulga na start). Przy wytwarzaniu własnych wyrobów z własnego materiału ryczałt wynosi zwykle 5,5%; przy pracy na materiale klienta i przy pojedynczych pracach artystycznych na zamówienie fiskus stosuje 8,5%.
Kosztorys wejścia w warsztat: biznes za 10 tysięcy: warsztat laserowy z kosztorysem.
Dwie rzeczy do sprawdzenia, zanim policzysz ten wariant. Po pierwsze, ulga na start ma warunki: pierwsza działalność albo 60 miesięcy przerwy, a nie dostaniesz jej, jeśli jako firma zrobisz dla byłego pracodawcy to, co w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym robiłeś u niego na etacie (art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców, tekst jednolity Dz.U. 2025 poz. 1480: api.sejm.gov.pl, odczyt 23.09.2026).
Rękodzielniczka, która sprzedaje firmie wyroby, jakich na etacie tam nie robiła, tego warunku nie narusza; ta, która robi dla zakładu to samo co na etacie, płaci pełne składki od pierwszego miesiąca. Po drugie, e-faktury: KSeF jest obowiązkowy od 1 kwietnia 2026 dla wszystkich pozostałych podatników, także zwolnionych z VAT, a do 31 grudnia 2026 fakturę wystawisz poza systemem, jeśli suma sprzedaży z VAT na fakturach nie przekracza w danym miesiącu 10 000 zł; paragony z NIP do 450 zł to osobne wyłączenie (FAKT: ksef.podatki.gov.pl, odczyt 24.09.2026). To informacja, nie porada prawna.
Chcesz wejść w rękodzieło maszynowe: od czego zacząć
Jeżeli po tej lekturze liczysz serię zamiast pojedynczej sztuki, kolejność jest taka: najpierw przegląd maszyn pod Twoje produkty (wybór maszyny pod rękodzieło), potem kosztorys całego warsztatu (kosztorys warsztatu za 10 tysięcy), na koniec darmowe pliki na pierwsze projekty (gotowe wzory do cięcia i zasady licencji).
Nasza rekomendacja na start jest jedna, żeby nie zostawiać Cię z listą siedmiu modeli: xTool M2 Color Craft. Producent pozycjonuje ją wprost pod dorabianie na Etsy, jest zamknięta, więc stoi w mieszkaniu, a w sklepie xTool kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Nasza recenzja z kalkulacją zarobku: xTool M2 Color Craft: recenzja i kalkulacja zarobku.
xTool M2 Color Craft. Najniższy próg wejścia w produkcję seryjną w gamie xTool
Kiedy od razu dopłacić do mocniejszej maszyny
M2 wystarcza do drobiazgów i prób. Dopłata ma sens od razu w jednym przypadku: gdy Twoim planem są serie ze sklejki, czyli podziękowania ślubne po 50-150 sztuk i ozdoby na Q4. Tam liczy się przepustowość, bo moduł 40W tnie sklejkę 3 mm w jednym przejściu, a słabsza dioda potrzebuje dwóch lub trzech.
Wejście: xTool S1 40W; model S1 zaczyna się w sklepie xTool od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Pełna kalkulacja: xTool S1 40W: opinie i recenzja.
xTool S1 40W. Bierz od razu, jeżeli planujesz serie ze sklejki: jedno wesele to 50-150 podziękowań z jednego pliku, a przepustowość decyduje, ile takich zleceń przyjmiesz w sezonie
Pobierz paczkę darmowych plików SVG na start. Zapis na newsletter, cel: /pl/poradnik/pliki-svg-do-lasera/.
Data publikacji: wrzesień 2026 · Ceny i stawki: odczyt z 27.08.2026
Maszyny wymienione w tym tekście
- fot. xTool xTool M2 Color Craft od 2 457 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool Obrotnica xTool RA3 / RA3 Lite od 1 160 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool S1 od 8 052 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
Częste pytania 6
Ile można zarobić na rękodziele?
Od kilkudziesięciu złotych marży na pojedynczej desce (30-60 zł na materiale) po 140-250 zł na portrecie grawerowanym; miesięczny wynik zależy od skali i sezonu, a Q4 robi 29% rocznej sprzedaży. Policzone scenariusze miesięczne: ile można zarobić na grawerowaniu: 5 scenariuszy.
Co się najlepiej sprzedaje w rękodziele?
Produkty personalizowane na okazje. W naszych danych największy mierzalny popyt mają toppery na tort (2 093 ogłoszenia na Allegro Lokalnie), lampki LED 3D (342 ogłoszenia) i breloki z grawerem (208 ogłoszeń); ceny i marże każdej z tych pozycji rozpisujemy na tej stronie.
Czy rękodzieło trzeba rejestrować?
Nie, dopóki przychód nie przekroczy 10 813,50 zł na kwartał (stan 2026) i spełniasz warunki działalności nierejestrowanej (m.in. brak firmy w ostatnich 60 miesiącach). Po przekroczeniu limitu masz 7 dni na wpis do CEIDG.
Jaki podatek płaci się od rękodzieła?
W działalności nierejestrowanej: PIT-36 według skali, raz w roku, z odliczeniem kosztów. W firmie: ryczałt 5,5% przy sprzedaży wyrobów własnej produkcji (8,5% przy usługach) albo skala. VAT nie dotyczy większości małych sprzedawców: zwolnienie podmiotowe sięga 240 000 zł sprzedaży rocznie (stan 2026). Szczegóły: rękodzieło a podatki: ryczałt, VAT i limity.
Gdzie sprzedawać rękodzieło?
Bez kosztów startu: Allegro Lokalnie i OLX. Z prowizją, ale z zasięgiem: Allegro (ok. 10-11%) i Etsy (realnie 15-17%). Premium: Pakamera (20-25%). Bez żadnej prowizji: targi i jarmarki. Pełne porównanie: gdzie sprzedawać rękodzieło: kanały i prowizje.
Czy rękodzieło można sprzedawać na Vinted?
Regulamin Vinted przewiduje sprzedaż rzeczy używanych, a sprzedaż komercyjna z kont prywatnych jest zabroniona; okazjonalna sprzedaż niewielkiej liczby ręcznie wykonanych, niepowtarzalnych przedmiotów bywa tolerowana, ale systematyczna produkcja seryjna grozi blokadą konta (na podstawie omówień regulaminu, m.in. fashionbiznes.pl , odczyt 27.08.2026; przed wystawieniem sprawdź aktualny regulamin Vinted). Do sprzedaży seryjnej wybierz kanał przeznaczony do handlu, a nie serwis ogłoszeń z rzeczami używanymi.