Przejdź do treści

Grawerowanie laserowe jako biznes: droga od zera do pierwszego zlecenia

Ten poradnik prowadzi Cię krok po kroku od zera do pierwszego płatnego zlecenia: droga, maszyna, budżet, formalności i pierwszy klient. Najtańszy zestaw na start to cena zamkniętego xTool M2 Color Craft, od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), plus ok. 280-520 zł na materiały, kartony i przedłużenie rury (SZACUNEK z kosztorysu zestawu startowego, ceny z 24.09.2026).

Przy 20 zleceniach miesięcznie zostaje w kieszeni 530 do 960 zł, więc każde 1 000 zł wydane na start wraca po 1,0 do 1,9 miesiąca (SZACUNEK). Dalej masz sześć kroków, konkretne kwoty i checklistę startu; pełny rachunek zarobku jest w przewodniku zarabiania na grawerowaniu.

Operator trzyma tablet z projektem, obok pracuje maszyna tnąca arkusz.zdjęcie stockowe
Zlecenie w toku: projekt na tablecie, maszyna tnie arkusz.

Czy to biznes dla Ciebie (i czy grawerowanie jest trudne)

Grawerowanie laserowe jako biznes można w Polsce zacząć bez zakładania firmy: od 1.01.2026 działalność nierejestrowana pozwala na 10 813,50 zł przychodu na kwartał kalendarzowy. Start wymaga zamkniętej maszyny, materiałów za kilkaset złotych i kanału sprzedaży: xTool M2 Color Craft kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a krok wyżej, do cięcia i serii, stoi xTool S1 z modułem 40W.

Popyt jest mierzalny: grawerowania szuka się w wyszukiwarce osobno niemal w każdym mieście, od Katowic po Białystok.

Czy grawerowanie jest trudne? Uczciwie: obsługa zamkniętej maszyny to godziny nauki, projektowanie i wycena to tygodnie, a biznes to miesiące. Najtrudniejsze nie jest wypalenie napisu na desce, tylko zdobycie dziesiątego klienta. Dlatego traktujemy tu sprzedaż i formalności tak samo poważnie jak sprzęt.

Krok 1: wybierz drogę: produkty własne czy usługa grawerowania

To rozróżnienie decyduje o formalnościach, więc stoi na początku, nie na końcu.

Droga A: sprzedajesz własne wyroby (breloki, deski, toppery, podziękowania ślubne). Mieści się w działalności nierejestrowanej bez pułapek: sprzedaż wyrobów nie rodzi obowiązków składkowych po żadnej stronie.

Droga B: świadczysz usługę grawerowania na powierzonych przedmiotach. Dla klientów indywidualnych: bez problemu. Dla firm: uwaga. Według stanowiska ZUS usługa wykonywana w ramach działalności nierejestrowanej na rzecz firmy może zostać potraktowana jak umowa zlecenia i wtedy to zamawiająca firma ma obowiązek zgłoszenia Cię do ubezpieczeń i opłacania składek (FAKT: ifirma.pl, getsix.pl; wyjątek m.in. studenci do 26 r.ż.).

Przy stałych usługach B2B szybciej opłaca się JDG. Tego rozróżnienia nie znajdziesz w typowych poradnikach, a od niego zależy, czy Twój klient firmowy nie dostanie niespodzianki z ZUS.

Większość zaczynających wybiera drogę A, a usługi dokłada później, gdy klienci sami zaczną pytać.

Krok 2: maszyna i budżet startu

Na start wystarczy zamknięta dioda klasy 1, a maszynę dobierasz do jednego z trzech progów budżetu. Ceny maszyn xTool podajemy ze sklepu producenta, do którego prowadzą nasze odnośniki, z datą odczytu przy kwocie. Najtańszym laserem w tym sklepie był 24.09.2026 xTool M2 Color Craft, a nowego S1 10W nie dało się w nim kupić w żadnym pakiecie (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026).

Próg budżetu Maszyna Cena Do czego
start i test rynku xTool M2 Color Craft, moduł 10W (dioda, zamknięta, klasa 1) od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu); moduł druku CMYK to dodatek za 173,22 EUR, ok. 755 zł toppery, breloki, naklejki i kolorowe ozdoby z cienkich materiałów; wolniej tnie niż moduł 40W
produkcja xTool S1 z modułem 40W (dioda, zamknięta, klasa 1) od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), pakiet podstawowy sklejka 3 mm w jednym przejściu, trzy razy szybciej niż moduł 10W, cięcie seryjne
metal xTool F2 (dioda + IR 1064 nm) albo fiber, np. F1 Ultra od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu); fiber innych marek w Polsce od ok. 10 994 zł (elektro-met.pl, 27.08.2026) wg konfiguracji adresówki, kubki termiczne, znakowanie

M2 ma według producenta certyfikat klasy 1 wydany przez TÜV SÜD, a jego moduł 10W nadaje się do cienkich arkuszy, nie do seryjnego cięcia grubszej sklejki (FAKT: specyfikacja na xtool.eu i ściągawka support.xtool.com, odczyt 24.09.2026). Kwota przy M2 dotyczy najtańszej wersji, 24.09.2026 z modułem 10W bez druku.

Cenę modułu CMYK odczytaliśmy tego dnia w tym samym feedzie i przeliczyliśmy po kursie NBP 4,3588 zł z 23.09.2026 (tabela 185/A/NBP/2026).

Porównania maszyn robimy osobno: jaka grawerka na początek: modele i ceny oraz S1 czy P2S: porównanie do produkcji. Pełny kosztorys startu z wentylacją i materiałami: zestaw na start: pełny kosztorys.

Tabela urywa się tam, gdzie kończy się start. Wyżej stoi CO2 do wolumenu i bezbarwnej plexi, a nad nim półka dla pracowni z pełnym obłożeniem, która bierze zlecenia wielkoformatowe i serie: dokąd prowadzi ta drabina, czyli xTool P3 80W. Na pierwszą maszynę to nie jest wybór. To kierunek, w którym rośnie taki warsztat.

Sprawdź cenę xTool S1 na xtool.eu

Link partnerski. Płacisz tyle samo.

Krok 3: pierwsze produkty i materiały

Na start wybierz produkty o groszowym materiale i krótkim czasie maszyny. Trzy sprawdzone pozycje z policzoną marżą (ceny sprzedaży: odczyt rynku 27.08.2026):

  • Brelokmateriał poniżej 1 zł (sklejka + kółko), sprzedaż 19-25 zł (FAKT: snippety Allegro). Z jednej formatki sklejki wychodzi 20-30 sztuk.
  • Topper na tortmateriał 3-5 zł, sprzedaż 20-35 zł (FAKT: listingi Allegro, Pakamera). Największa liczba ofert w kategorii, rynek całoroczny: urodziny, śluby, komunie.
  • Deska z grawerembaza bambusowa 10-30 zł, liczymy ok. 20 zł (IKEA APTITLIG 9,99-29,99 zł zależnie od rozmiaru, odczyt 27.08.2026), sprzedaż 45-90 zł (FAKT: grawer-ostrow.pl 59 zł).

Materiał podstawowy: sklejka brzozowa 3 mm „do lasera”, formatka 400×300 mm za 4,24-6,09 zł netto (FAKT: sklejka-krakow.pl, etra.plus). Dziesięć formatek wystarczy na naukę parametrów i pierwsze produkty. Pełna lista 15 produktów: katalog produktów z policzoną marżą.

Krok 4: sprzedawaj bez firmy: działalność nierejestrowana 2026

Od 1 stycznia 2026 limit działalności nierejestrowanej wynosi 10 813,50 zł przychodu na kwartał (225% minimalnego wynagrodzenia 4 806 zł) i zastąpił dawny limit miesięczny. Limit kwartalny sprzyja sezonowemu rękodziełu: można zarobić 9 000 zł w grudniu przed świętami i pozostać w limicie, jeśli cały kwartał nie przekroczy progu.

Po przekroczeniu jest 7 dni na wpis do CEIDG. Stan prawny: 27.08.2026, źródło: Biznes.gov.pl.

Warunki i obowiązki (FAKT: biznes.gov.pl, ustawa Dz.U. 2025 poz. 1168):

  • Tylko osoba fizyczna, która przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej.
  • Limit liczy się od przychodu należnego, czyli od kwot ze sprzedaży, nie od zysku; koszty nie mają znaczenia dla limitu.
  • Obowiązkowa uproszczona ewidencja sprzedaży: wystarczy zeszyt albo arkusz z datą, kwotą i sumą narastająco.
  • Podatek: rozliczenie raz w roku w PIT-36 według skali (12%/32%), bez zaliczek w trakcie roku; koszty (sklejka, kółka, opakowania) można odliczyć.
  • Rzecz najczęściej pomijana w poradnikach: wobec konsumentów masz obowiązki jak przedsiębiorca. Rękojmia, prawo odstąpienia od umowy na odległość w 14 dni, obowiązki informacyjne. „Nie mam firmy” nie zwalnia z praw konsumenta.

Etapy formalne w jednym rzucie oka:

Etap Limit / próg Podatek ZUS Kasa fiskalna Kiedy dalej
Hobby-test (pojedyncze sztuki dla siebie i znajomych) brak; granicą jest zorganizowana, ciągła sprzedaż ewentualny przychód: inne źródła, PIT-36 brak nie dotyczy gdy zaczynasz sprzedawać regularnie
Działalność nierejestrowana 10 813,50 zł przychodu / kwartał (2026) PIT-36, skala 12%/32%, raz w roku brak (uwaga: usługi dla firm, krok 1) zwolnienie do 20 000 zł; wysyłka z zapłatą na konto: bez limitu po przekroczeniu limitu: 7 dni na CEIDG; wcześniej dobrowolnie (B2B, amortyzacja, dotacja)
JDG bez limitu przychodu skala, liniowy albo ryczałt 5,5%/8,5% oś ulg: ulga na start 432,54 zł/mies., potem preferencyjny 456,18 zł + zdrowotna jak wyżej VAT po 240 000 zł sprzedaży rocznie

Ile produktów mieści się w limicie (kalkulacja)

Limit kwartalny przeliczony na konkretne produkty (ceny FAKT z naszego badania rynku 27.08.2026, przeliczenia SZACUNEK):

Produkt Cena sprzedaży Sztuk do limitu 10 813,50 zł / kwartał Realność (SZACUNEK)
Brelok 22 zł ok. 490 szt. ok. 5-6 sztuk dziennie; osiągalne przy dobrym kanale
Deska z grawerem 60 zł ok. 180 szt. 2 sztuki dziennie; realne w sezonie Q4
Lampka LED 3D 100 zł ok. 108 szt. nieco ponad 1 dziennie; limit robi się ciasny
Komplet ślubny (podziękowania + dodatki) 500 zł ok. 21 zamówień 7 wesel miesięcznie; w szczycie sezonu limit realnie ogranicza

Wniosek: przy drobnych produktach limit długo nie przeszkadza. Przy weselach i produktach premium potrafi się skończyć w jeden dobry kwartał.

Biurko warsztatowe z otwartym notesem, ołówkiem, kalkulatorem i trzema grawerowanymi wyrobami z drewna.wizualizacja
Zlecenie usługowe: klient przynosi przedmiot, Ty grawerujesz.

Krok 5: kiedy i jak przejść na firmę (JDG)

Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna i odbywa się online. Pierwsza firma kosztuje mniej, niż większość zakłada: przez pierwsze 6 miesięcy JDG na uldze na start płaci się tylko składkę zdrowotną, minimum 432,54 zł miesięcznie przy skali podatkowej (kwoty 2026). Dla sprzedających własne wyroby ryczałt wynosi zwykle 5,5% przychodu, a zwolnienie z VAT obejmuje sprzedaż do 240 000 zł rocznie.

Oś składek nowej firmy w 2026 (FAKTY, źródła: firmove.pl, zus.pl, lex.pl):

Etap Jak długo Co się płaci Ile w 2026
Ulga na start 6 mies. tylko składka zdrowotna min. 432,54 zł/mies. (skala)
ZUS preferencyjny kolejne 24 mies. społeczne od podstawy 30% minimalnego wynagrodzenia (1 441,80 zł) + zdrowotna społeczne 456,18 zł z chorobowym lub 420,86 zł bez + zdrowotna
Mały ZUS Plus max 36 mies. w ciągu 60 mies.; przychód poprzedniego roku do 120 000 zł społeczne od podstawy zależnej od dochodu + zdrowotna indywidualnie
Duży ZUS bezterminowo społeczne od podstawy 5 652 zł + zdrowotna społeczne 1 926,76 zł (z chorobowym i FP) + zdrowotna

Ulga na start nie przysługuje automatycznie. Ma dwa warunki, a drugi łatwo przeczytać szerzej, niż stoi w ustawie (art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców, tekst jednolity Dz.U. 2025 poz. 1480: api.sejm.gov.pl, odczyt 23.09.2026):

1. Pierwsza działalność albo 60 miesięcy przerwy. Zakładasz firmę po raz pierwszy albo przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej.

2. Nie to samo dla byłego pracodawcy. Ulgi nie dostaniesz, jeśli jako firma zrobisz dla byłego pracodawcy to, co w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym robiłeś u niego na etacie.

Praktycznie: jeśli pierwszym klientem firmowym ma być zakład, w którym na etacie robiłeś te same grawery, ulgi nie dostaniesz i od pierwszego miesiąca płacisz także składki społeczne. Sprzedaż temu zakładowi czegoś innego niż Twoja praca na etacie tego warunku nie narusza. To informacja, nie porada prawna; swój przypadek potwierdź w ZUS albo u księgowej.

Kiedy JDG opłaca się PRZED wyczerpaniem limitu: (a) klienci firmowi chcą faktur i stałych usług (pułapka ZUS z kroku 1 znika), (b) chcesz odliczać koszty i amortyzować maszynę za 10-20 tys. zł, (c) starasz się o bezzwrotną dotację z urzędu pracy na start, która wymaga rejestracji firmy.

PKD, ryczałt 5,5% czy 8,5% i VAT

Stawka ryczałtu zależy od tego, co robisz (FAKT: ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, art. 12):

  • 5,5%: działalność wytwórczaSprzedaż wyrobów własnej produkcji z własnego materiału (breloki, deski, toppery) zwykle się tu kwalifikuje.
  • 8,5%: usługiGrawerowanie powierzonych przedmiotów klienta to usługa.
  • 3%: handelOdsprzedaż kupionych towarów bez przetworzenia.

Granica wytwórczość/usługa bywa sporna; przy wątpliwościach wniosek o interpretację indywidualną kosztuje 40 zł od stanu faktycznego. Na ryczałcie nie odliczysz kosztów, więc w pierwszym roku z drogą maszyną często lepiej wychodzi skala (koszty + kwota wolna 30 000 zł + amortyzacja). Kody PKD dla grawerowania i rękodzieła dobiera się według profilu: produkcja wyrobów z drewna, pozostała produkcja wyrobów, sprzedaż wysyłkowa.

Firma zakładana dzisiaj podaje kody z klasyfikacji PKD 2025, która od 1 stycznia 2025 zastąpiła PKD 2007 (FAKT: biznes.gov.pl). To ważne, bo wyszukiwarki kodów wciąż podpowiadają stare symbole: 90.03.Z, najczęściej polecany dla rękodzieła artystycznego, w PKD 2025 nie istnieje, a 25.61.Z oznacza dziś produkcję wyrobów nożowniczych, nie obróbkę metali (FAKT: klucz powiązań PKD 2007 i PKD 2025 z GUS, klasyfikacje.stat.gov.pl, odczyt 27.08.2026).

Kod sprawdź w wyszukiwarce PKD 2025 na biznes.gov.pl w dniu rejestracji, bo od klasyfikacji zależy też stawka ryczałtu: 5,5% albo 8,5%. Zwolnienie podmiotowe z VAT obejmuje od 1.01.2026 sprzedaż do 240 000 zł rocznie (FAKT: prawo.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl); rękodzieła i usług grawerowania wyłączenia nie obejmują, ale dosprzedaż elektroniki wpada w VAT od pierwszej złotówki.

Pełny klaster podatkowy rękodzielnika: podatki rękodzielnika: VAT, ryczałt, PKD.

KSeF: e-faktury obowiązują od 2026, także bez VAT

To jest najświeższy obowiązek na tej liście i najłatwiej go przeoczyć. Krajowy System e-Faktur jest obowiązkowy od 1 lutego 2026 dla podatników z przychodem powyżej 200 mln zł za 2024 i od 1 kwietnia 2026 dla wszystkich pozostałych (FAKT: comarch.pl, infakt.pl). Zwolnienie podmiotowe z VAT z niego nie zwalnia: grawer na ryczałcie, bez VAT, też jest objęty.

Jest odroczenie dla najmniejszych. Do 31 grudnia 2026 fakturę wystawisz poza KSeF, papierowo albo elektronicznie, jeśli w danym miesiącu suma sprzedaży z VAT na takich fakturach nie przekracza 10 000 zł. Po przekroczeniu limitu KSeF obowiązuje od faktury, która go przekroczyła, a od 1 stycznia 2027 obejmuje każdego.

Faktury z kas fiskalnych, w tym paragony z NIP do 450 zł, zostają poza KSeF do końca 2026 i nie liczą się do tego limitu (FAKT: ksef.podatki.gov.pl, odczyt 24.09.2026).

Co to znaczy dla grawera zakładającego firmę. Z odroczenia wyprowadza cię suma faktur w miesiącu, a nie wartość jednej: Ministerstwo Finansów podaje przykład trzech faktur po 1 500 do 2 500 zł, które do końca 2026 mogą zostać poza KSeF (FAKT: ksef.podatki.gov.pl, pytanie 6, odczyt 24.09.2026).

Przy zleceniach B2B limit 10 000 zł potrafi jednak pęknąć w jednym dobrym miesiącu, więc program do fakturowania wybierz z obsługą KSeF od pierwszego dnia; zmiana narzędzia w trakcie roku kosztuje więcej niż wybór na starcie.

W działalności nierejestrowanej fakturę wystawia się na żądanie kupującego. Od kiedy taka faktura ma iść przez KSeF, źródła opisują rozbieżnie i część wskazuje 2027 (źródło poglądowe: gazetaprawna.pl). Ten fragment jest informacją, nie poradą prawną.

Kasa fiskalna: kiedy NIE jest potrzebna

Sprzedaż wysyłkowa z zapłatą w całości na rachunek bankowy jest zwolniona z kasy fiskalnej niezależnie od obrotu, jeśli z ewidencji jednoznacznie wynika, czego dotyczyła zapłata i od kogo (FAKT: rozporządzenie MF z 17.12.2024, Dz.U. 2024 poz. 1902, obowiązuje na lata 2025-2027). Gotówka przy odbiorze osobistym korzysta tylko ze zwolnienia podstawowego: do 20 000 zł obrotu rocznie na rzecz osób fizycznych.

Praktycznie: rękodzielnik sprzedający przez Allegro i Etsy z płatnościami elektronicznymi zwykle kasy nie potrzebuje wcale.

Osobno o pobraniu, bo to najczęstsze nieporozumienie w tej sekcji. Wysyłka za pobraniem również korzysta ze zwolnienia. To, że kupujący zapłacił kurierowi gotówką, niczego nie odbiera, o ile kurier przekazuje zainkasowaną kwotę na rachunek sprzedawcy z opisem przesyłki (FAKT: interpretacja Dyrektora KIS z 24.03.2025, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.42.2025.2.ALN, za gazetaprawna.pl).

Pobranie to nie to samo co gotówka do ręki na jarmarku: pierwsze zwolnienia nie psuje, drugie tak. To informacja, nie porada prawna; przy wątpliwościach zapytaj księgowej.

Krok 6: pierwsze zlecenie: skąd realnie przychodzi

Popyt na grawerowanie nie jest hipotezą: usług szuka się w internecie osobno niemal w każdym mieście, w 396 wariantach zapytań, od Katowic po Białystok (dane własne, sierpień 2026). Ludzie w każdym mieście szukają tej usługi codziennie. Pytanie brzmi tylko, którym kanałem ich przechwycisz.

Kanały pierwszego klienta, od najtańszych:

  • OLX i Allegro Lokalnie0 zł przy zwykłym ogłoszeniu. Najszybszy test, czy Twój produkt ktoś chce.
  • Allegroprowizja ok. 10-11% + prowizja od dostawy (odczyt 27.08.2026). Największy zasięg krajowy.
  • Etsyefektywnie ok. 15-17% opłat; sprzedaż za granicę i wyższe ceny; szczegóły: sprzedaż na Etsy z Polski: opłaty i podatki.
  • Zamówienia bezpośredniewesela (podziękowania po 4,50 zł/szt. w partiach 50-150), lokalne firmy, szkoły i parafie. Zero prowizji, najlepsza marża.
  • Targi i jarmarkinabory wystawców na jarmarki bożonarodzeniowe trwają we wrześniu i październiku.

Kalkulacja startu: przykład liczbowy od zera do zwrotu

Pierwsza firma kosztuje mniej, niż większość zakłada: przez pierwsze 6 miesięcy JDG na uldze na start płaci się tylko składkę zdrowotną, a start bez firmy nie kosztuje nic poza sprzętem i materiałem. Poniżej rachunek dla drogi A (własne wyroby), kalkulacja Lasernomii z cen rynkowych z 27.08.2026 i kosztorysu zestawu startowego z 24.09.2026.

Pozycja Kwota Status Źródło
Zestaw startowy, wariant A (xTool M2 Color Craft z rurą wyciągową w zestawie, przedłużenie rury, materiały na pierwsze produkty, kartony) cena maszyny plus ok. 280-520 zł; M2 kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu) SZACUNEK policzony, ceny z 24.09.2026 zobacz pełny zestaw na start
Materiały pierwszego miesiąca (sklejka, kółka, magnesy) 200-400 zł SZACUNEK formatka 3 mm: 4,24-6,09 zł netto, FAKT: sklejka-krakow.pl
Pakowanie 1,50-3,50 zł/paczka SZACUNEK ceny hurtowe kartonów i wypełniacza
Wysyłka (zwykle dopłaca kupujący) 11,99-16,49 zł/paczka FAKT cenniki Orlen Paczka i InPost 2026
Przychód scenariusza: 20 zleceń x 47,50-60 zł 950-1 200 zł/mies. SZACUNEK na kotwicach rynkowych mediana minimum 47,50 zł z po jednym progu z ośmiu cenników; stawka 2,00-3,30 zł/min z 5 cenników (mediana 2,50 zł), liczona po dolnej 2,00 zł: FAKT, SamART
Zysk miesięczny (po materiale 5-10 zł na zlecenie, prowizji Allegro 10%, pakowaniu) ok. 605-930 zł SZACUNEK policzony formuły naszego kalkulatora
Miesiące do zwrotu każdego 1 000 zł wydanego na zestaw ok. 1,1-1,7 mies. SZACUNEK policzony 1 000 zł podzielone przez zysk miesięczny 930 zł i 605 zł

Swój zwrot liczysz tak: cenę maszyny z karty sklepu plus osprzęt i materiały z kosztorysu dzielisz przez 1 000 i mnożysz przez 1,1-1,7. Te same kotwice (stawka liczona po dolnej 2,00 zł/min z widełek 2,00-3,30 zł, minimum 47,50 zł, zlecenia po 47,50-60 zł) stoją w naszym rachunku opłacalności.

Pełny rachunek z trzema scenariuszami zwrotu: rachunek opłacalności.

Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.

Ten artykuł ma charakter informacyjny i nie jest poradą prawną ani podatkową. Kwoty limitów i składek zmieniają się co roku. Przed decyzją potwierdź swoją sytuację u księgowej, doradcy podatkowego albo w bezpłatnym Centrum Pomocy Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl.

Bezpieczeństwo i dom: krótki niezbędnik

Maszyna zamknięta z certyfikatem klasy 1 (typu xTool S1) pozwala pracować w mieszkaniu bez okularów przy zamkniętej pokrywie; otwarta rama to klasa 4 z pełnym reżimem ochrony oczu (FAKT: norma PN-EN 60825-1, materiały producenta). Każda praca laserem wytwarza dym: standard to wyciąg za okno albo filtr z węglem aktywnym i maszyna pod nadzorem.

PVC i wszystko z winylu: nigdy. Uwalnia związki chloru groźne dla zdrowia i niszczy maszynę, a wentylacja tego nie rozwiązuje. Przepisy BHP dotyczą zatrudniania ludzi; dom reguluje zdrowy rozsądek i sąsiedzi. Szczegóły: laser w bloku: bezpieczeństwo i dym.

Checklista startu

1. Wybierz drogę: własne wyroby czy usługa (krok 1).

2. Wybierz maszynę pod produkty, nie odwrotnie (jaka grawerka na początek).

3. Zamów 10 formatek sklejki 3 mm (ok. 50 zł) i podstawowe okucia.

4. Opanuj program (xTool Studio przy M2, xTool Creative Space albo LightBurn przy S1) na 3 produktach testowych.

5. Nie graweruj cudzych marek i postaci z licencją (Stitch, BMW): to naruszenie znaków towarowych.

6. Załóż uproszczoną ewidencję sprzedaży: data, kwota, suma narastająco.

7. Wystaw pierwsze oferty na OLX i Allegro Lokalnie (0 zł wejścia).

8. Ustal ceny według rynku: minimum ok. 47,50 zł za zlecenie, ekspres +50-100%.

9. Przyjmuj zapłaty na konto: wysyłka + przelew = brak kasy fiskalnej.

10. Pilnuj limitu 10 813,50 zł na kwartał; po przekroczeniu masz 7 dni na CEIDG.

11. Zgłoś się na jesienne nabory jarmarków (wrzesień-październik), jeśli celujesz w Q4.

12. Przy stałych klientach firmowych policz przejście na JDG (krok 5).

Aktualizacja: 24.09.2026 · Dostępność wersji maszyn w sklepie xTool: odczyt 24.09.2026, ceny maszyn z automatu z datą przy kwocie; KSeF i ulga na start: odczyt 23 i 24.09.2026; pozostałe ceny rynkowe i stan prawny: odczyt 27.08.2026

Maszyny wymienione w tym tekście

Częste pytania 6

Czy trzeba rejestrować działalność, żeby sprzedawać grawerowane wyroby?

Nie. Do 10 813,50 zł przychodu na kwartał wystarczy działalność nierejestrowana z uproszczoną ewidencją sprzedaży (stan 2026, FAKT: biznes.gov.pl). Rejestracja staje się obowiązkowa w 7 dni po przekroczeniu limitu.

Do jakiej kwoty działalność nierejestrowana w 2026?

10 813,50 zł na kwartał kalendarzowy (225% minimalnego wynagrodzenia 4 806 zł). To limit przychodu, nie zysku: liczy się kwota ze sprzedaży, koszty nie pomniejszają limitu.

Jakie PKD dla grawerowania i rękodzieła?

Zależy od profilu: inaczej klasyfikuje się produkcję własnych wyrobów, inaczej usługę grawerowania powierzonych przedmiotów, a od tej różnicy zależy też stawka ryczałtu 5,5% vs 8,5%. Nowa firma podaje kody z klasyfikacji PKD 2025, obowiązującej od 1 stycznia 2025. Konkretne kody sprawdź w wyszukiwarce PKD 2025 na biznes.gov.pl, bo listy kodów krążące po internecie są jeszcze w starym PKD 2007.

Czy potrzebuję kasy fiskalnej przy sprzedaży przez internet?

Przy wysyłce i zapłacie w całości na konto: nie, niezależnie od obrotu (FAKT: Dz.U. 2024 poz. 1902). Przy gotówce (odbiór osobisty): dopiero po przekroczeniu 20 000 zł obrotu rocznie.

Czy grawerowanie jest trudne dla początkującego?

Obsługa zamkniętej maszyny to godziny, projektowanie i sprzedaż to realna nauka. Najtrudniejsze jest zdobycie pierwszych klientów, nie technika. Zaczyna się od taniej sklejki, bo wybacza błędy parametrów.

Ile kosztuje start w grawerowaniu?

Najtańszy laser w sklepie xTool, zamknięty M2 Color Craft, kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a materiały, kartony i przedłużenie rury dokładają ok. 280-520 zł (SZACUNEK z cen z 24.09.2026). Do cięcia i serii służy mocniejszy xTool S1 z modułem 40W: do ceny pakietu dochodzi ok. 680-980 zł na przedłużenie rury, materiały i kartony. Kompletny kosztorys pozycja po pozycji: zestaw na start.

Maszyny, na których to robisz

Cały katalog z filtrami

fot. xTool