Jak zarobić na grawerowaniu laserowym: przewodnik z liczbami
Na grawerowaniu laserowym zarobisz od kilkuset złotych miesięcznie przy hobby po godzinach do kilku tysięcy przy regularnej sprzedaży. Portret A4 sprzedajesz za około 199 zł przy 10 zł materiału, czyli niemal 190 zł zostaje przy Tobie. Najtańszy laser w sklepie xTool, zamknięty M2 Color Craft, kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a do limitu 10 813,50 zł przychodu na kwartał sprzedajesz bez zakładania firmy.
Niżej masz stawki z 16 polskich pracowni i pełny rachunek zarobku.
zdjęcie stockowe
Czy na grawerowaniu da się zarobić?
Tak, ale to rzemiosło z policzalną ekonomią, nie szybki zysk. Polskie pracownie wyceniają pracę lasera na 2,00-3,30 zł za minutę netto, a minimalna wartość zlecenia to mediana 47,50 zł (po jednym progu z ośmiu publicznych cenników, odczyt 27.08.2026). Na produktach własnych marża na materiale sięga od kilkunastu złotych na breloku do 140-250 zł na grawerowanym portrecie A4.
Start wymaga zamkniętej maszyny i regularnego kanału sprzedaży: xTool M2 Color Craft kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a krok wyżej, do cięcia i serii, stoi xTool S1 z modułem 40W.
Popyt widać w wyszukiwarce: usług grawerowania z nazwą miasta szuka się w 396 wariantach zapytań, od Katowic po Białystok (dane własne, sierpień 2026). Ludzie w całej Polsce codziennie szukają kogoś, kto im coś wygraweruje. Druga strona równania: większość pracowni ukrywa ceny za formularzem wyceny. Kto policzy i pokaże liczby, gra na pustym boisku.
Ile bierze pracownia: realne stawki z polskich cenników
Zebraliśmy publiczne cenniki 16 polskich pracowni grawerskich (odczyt 27.08.2026). Rozliczenie za minutę pracy lasera jest rzadkie, rynek częściej liczy za centymetr kwadratowy albo za sztukę. Najbardziej powtarzalne liczby: dopłata 0,20 zł za każdy cm2 powyżej 10 cm2 i minimalna wartość zlecenia 47,50 zł.
| Pozycja cennika | Stawka rynkowa | Źródło |
|---|---|---|
| Minuta pracy lasera | 2,00 zł netto (standard), 3,00 zł negatyw, 5,00 zł na obrotnicy | samart.pl |
| Minuta pracy lasera (cennik archiwalny, pracownia zamknięta) | 3,30 zł netto | laserkrakow.pl |
| Mały grawer za cm2 (detal okolicznościowy) | 0,70-4,00 zł/cm2 | mediany z 6 cenników, m.in. decormanufaktura.pl, morka.com.pl |
| Tabliczki z laminatu (produkcja B2B) | 0,22-0,27 zł/cm2 | jand.com.pl, grawer-olsztyn.pl |
| Minimalna wartość zlecenia | mediana 47,50 zł (widełki 15-60 zł) | po jednym progu z ośmiu cenników, dane własne 27.08.2026 |
| Przygotowanie maszyny | mediana 20 zł | 5 cenników |
| Grawer jednego długopisu | 13-15 zł/szt., seria 100-200 szt.: ok. 3,30 zł/szt. | copyzone.pl, cennik.kamelot.pl |
| Ekspres 24h / na poczekaniu | +50% / +100% | powtarza się w 4 cennikach, m.in. MORKA i Decor Manufaktura |
Dwie rzeczy z tej tabeli decydują o zarobku. Po pierwsze: klient indywidualny płaci znacznie więcej niż firma za tę samą minutę lasera. Laserotechnika ze Skórzewa pisze to wprost: cennik dla agencji, klienci indywidualni +100% (FAKT: laserotechnika.pl). Po drugie: minimum zlecenia to ukryta marża.
Grawer trwający 5 minut i tak kosztuje 47,50 zł (mediana minimum), bo pracownia nie włączy maszyny za mniej. Pełny benchmark 19 pracowni z cenami za obrączki, zegarki i pomniki publikujemy osobno: cennik rynkowy grawerowania.
Trzy modele zarabiania na laserze
Z cen sprzedaży na Allegro, Etsy i w sklepach specjalistycznych wynika, że laser zarabia na trzy sposoby: seriami z jednego projektu, pojedynczymi produktami premium albo usługą na powierzonych przedmiotach. Różnią się marżą, potrzebnym wolumenem i tym, ile czasu człowiek spędza przy jednym zleceniu. Większość pracowni łączy dwa z trzech modeli.
Model 1: seria z jednego projektu (marża 70-85%)
Jeden plik graficzny, sto sztuk produktu. Magnes-podziękowanie ślubne sprzedaje się po 4,50 zł za sztukę (FAKT: studiomaya.pl), a materiał, czyli sklejka, magnes i woreczek, kosztuje poniżej 1,20 zł (SZACUNEK z cen hurtowych: formatka sklejki 3 mm 400×300 mm za 4,24 zł, sklejka-krakow.pl).
Jedno wesele to zamówienie 50-150 sztuk, czyli 225-675 zł przychodu z jednego projektu. Podobnie działają bombki z logo firmy (od 3,49 zł/szt. przy wolumenie, FAKT: horostudio.pl) i zaproszenia drewniane.
Model 2: produkt premium (140-250 zł na sztuce)
Zakup emocjonalny, bez targowania. Portret grawerowany z fotografii w formacie A4 kosztuje klienta 195-199 zł (FAKT: drewnianamagia.pl), a sklejka pod niego 5-10 zł. Metryczka dziecka: sprzedaż 60-80 zł przy 5-10 zł materiału (FAKT: dekolandia.pl). Haczyk: portret A4 to na diodzie kilka godzin pracy maszyny, a na hobbystycznym laserze CO2 1-2 godziny (SZACUNEK z proporcji powierzchni i dwóch relacji użytkowników), plus obróbka zdjęcia, więc ten model wymaga cierpliwości, nie wolumenu.
Model 3: usługa dla klientów i firm (2-5 zł za minutę)
Klient przynosi przedmiot, Ty grawerujesz. Stawki z tabeli wyżej: 2,00-3,30 zł/min, minimum medianowo 47,50 zł, ekspres +50-100%. Zaleta: zero magazynu i zero kosztu materiału. Wada: potrzebujesz punktu, do którego klient trafi, albo firm zamawiających serie. Uwaga na usługi dla firm bez działalności gospodarczej: ZUS może potraktować taką usługę jak zlecenie i obciążyć składkami zamawiającego (FAKT: ifirma.pl). Sprzedaż własnych wyrobów tego problemu nie ma.
Na czym się zarabia: 5 produktów z policzoną marżą
Policzyliśmy marżę na materiale dla pięciu produktów, które mają realny, mierzalny popyt na polskich platformach. Marża na materiale to cena sprzedaży minus sam materiał, przed prowizją platformy, wysyłką i Twoją pracą. Ceny sprzedaży to FAKTY z ofert, koszty materiału to SZACUNKI z cen hurtowni z 27.08.2026.
| Produkt | Cena sprzedaży | Koszt materiału | Marża na materiale | Czas maszyny (dioda 40W) |
|---|---|---|---|---|
| Deska do krojenia z grawerem | 45-90 zł (FAKT: grawer-ostrow.pl 59 zł) | baza bambusowa 10-30 zł, liczymy ok. 20 zł (IKEA APTITLIG 9,99-29,99 zł zależnie od rozmiaru, odczyt 27.08.2026) | 30-60 zł | brak pomiaru; monogram na bambusowej desce na xTool M1 10W trwał ok. 45 min (FAKT, relacja z bloga: thatswhatchesaid.net) |
| Brelok z grawerem | 19-25 zł (FAKT: snippety Allegro) | poniżej 1 zł (sklejka + kółko) | 18-24 zł | 2-4 min |
| Magnes ślubny (podziękowanie), seria 100 szt. | 4,50 zł/szt. (FAKT: Studio MAYA) | ok. 1,20 zł/szt. | 3,30 zł/szt., 330 zł na weselu | ok. 2 min/szt. |
| Lampka LED 3D z plexi | 80-120 zł (lider rynku: 99,90 zł, FAKT: plexido.pl) | plexi + podstawka LED: 30-40 zł (SZACUNEK) | 45-85 zł | bez pomiaru |
| Portret grawerowany A4 | 195-270 zł (FAKT: drewnianamagia.pl, Allegro) | sklejka 5-10 zł | 140-250 zł | kilka godzin (SZACUNEK z proporcji powierzchni i dwóch relacji użytkowników) |
Wspólny mianownik tych pięciu pozycji: personalizacja. Bombka bez imienia kosztuje 3,50 zł, z imieniem 12-15 zł (FAKT: horostudio.pl). Imię i data potrajają cenę, a importowana masówka nie umie ich dodać. Wszystkie pięć produktów robi jedna zamknięta grawerka diodowa. Moc liczy się przy cięciu: według presetów xTool dla S1 moduł 40W tnie sklejkę 3 mm trzy razy szybciej niż 10W (15 wobec 5 mm/s), a do graweru oba moduły mają 200 mm/s (FAKT: machinesformakers.com).
Pełną listę 15 produktów z marżami publikujemy osobno: co grawerować i sprzedawać.
wizualizacja
Ile kosztuje start i kiedy maszyna się zwraca
Najtańsza zamknięta grawerka diodowa w sklepie xTool, M2 Color Craft, kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a przy planie z kalkulacji niżej każde 1 000 zł wydane na maszynę wraca po ok. 1,0 miesiąca (SZACUNEK). M2 był 24.09.2026 najtańszym laserem w polskiej wersji sklepu xTool, a nowego S1 10W nie dało się w nim kupić w żadnym pakiecie (FAKT: xtool.eu, odczyt 24.09.2026).
Kwota przy M2 dotyczy najtańszej wersji; 24.09.2026 była to wersja z modułem 10W bez druku.
M2 to zamknięta grawerka diodowa z certyfikatem klasy 1, wydanym według producenta przez TÜV SÜD (FAKT: specyfikacja na xtool.eu, odczyt 24.09.2026). Moduł druku CMYK xTool sprzedaje jako dodatek za 173,22 EUR, ok. 755 zł (FAKT: feed xtool.eu, odczyt 24.09.2026; przeliczenie SZACUNEK po kursie NBP 4,3588 zł z 23.09.2026, tabela 185/A/NBP/2026).
To maszyna do topperów, breloków, naklejek i kolorowych ozdób, nie do seryjnego cięcia grubszej sklejki.
Warsztatowa konfiguracja to xTool S1 z modułem 40W. W pakiecie podstawowym kosztuje w sklepie xTool od 8 052 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). CO2 klasy desktop to w tym sklepie xTool P2S 55W, który kosztuje od 13 422 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu). Fiber do metalu zaczyna się od 10 994 zł (FAKT: elektro-met.pl, Metallkraft P-LG 20).
Prąd jest marginesem kosztów: godzina pracy diody 40W to najwyżej ok. 0,3 kWh, czyli najwyżej ok. 0,31 zł przy średniej cenie 1,04 zł/kWh (FAKT: zasilacz S1 40W 25 V x 11 A, czyli najwyżej 275 W, support.xtool.com; SZACUNEK: z gniazdka najwyżej ok. 0,3 kW przy sprawności zasilacza ok. 0,9; cena prądu: rankomat.pl). Typowego poboru nikt wiarygodny nie zmierzył.
Kalkulacja zwrotu krok po kroku, na przykładzie miesiąca sprzedaży w modelu „dorabiam po godzinach”. Wszystkie założenia poniżej to SZACUNEK policzony z faktów wymienionych wyżej.
1. Załóż realny miesięczny plan produkcji. 8 desek z grawerem, jedno wesele (100 magnesów) i 2 portrety A4. To około 15-20 godzin pracy łącznie, z czego maszyna pracuje sama przez większość czasu.
2. Policz przychód. Deski: 8 x 70 zł = 560 zł. Magnesy: 100 x 4,50 zł = 450 zł. Portrety: 2 x 199 zł = 398 zł. Razem 1 408 zł.
3. Odejmij materiał. Deski: 8 x 20 zł = 160 zł. Magnesy: 100 x 1,20 zł = 120 zł. Portrety: 2 x 10 zł = 20 zł. Razem 300 zł.
4. Odejmij prowizje i pakowanie. Deski i portrety przez Allegro: prowizja ok. 10% (FAKT: blog.sky-shop.pl), czyli ok. 96 zł. Pakowanie 10 paczek po 2,50 zł = 25 zł (wysyłkę zwykle dopłaca klient). Magnesy oddane parze młodej osobiście, bez prowizji. Razem ok. 121 zł.
5. Dodaj prąd i drobne. Około 20 godzin maszyny x najwyżej 0,31 zł = najwyżej ok. 6,20 zł. Przyjmijmy z zapasem 10 zł na zużycie eksploatacyjne.
6. Wynik: około 977 zł zysku miesięcznie (1 408 – 300 – 121 – 10).
7. Podziel cenę maszyny przez miesięczny zysk. Każde 1 000 zł wydane na maszynę wraca przy tym planie po ok. 1,0 miesiąca (1 000 zł podzielone przez 977 zł). Swój zwrot w miesiącach dostaniesz, gdy cenę maszyny z karty sklepu, razem z osprzętem, podzielisz przez 977 zł. Czasu deski na M2 nie mamy z pomiaru; jedyna relacja, monogram na bambusowej desce na xTool M1 10W, to ok. 45 minut na sztukę. Na S1 z modułem 40W cięcie sklejki 3 mm idzie według presetów xTool trzy razy szybciej niż na module 10W, a grawer tym samym tempem, więc zwrot skraca się, jeśli szybsze cięcie pozwoli brać więcej zleceń.
Ta sama logika w wersji usługowej: 20 najmniejszych zleceń miesięcznie po medianowej stawce 47,50 zł to 950 zł przychodu prawie bez kosztu materiału, bo przedmiot przynosi klient. Różnica klasy maszyny to różnica przepustowości, nie kosztu prądu, i dotyczy głównie cięcia: moduł 40W tnie sklejkę 3 mm trzy razy szybciej niż 10W, a do graweru presety xTool dla S1 podają dla obu 200 mm/s.
Przy wycenie 2 zł za minutę to czas cięcia decyduje, czy droższa maszyna ma sens.
Pełny kosztorys zestawu startowego z filtracją dymu i pierwszym zapasem materiałów: zestaw na start. Pełny rachunek opłacalności z progiem rentowności: opłacalność grawerowania.
Ile można zarobić: 5 scenariuszy
Poniżej pięć scenariuszy policzonych z tych samych kotwic: stawka 2,00-3,30 zł/min, minimum zlecenia medianowo 47,50 zł, marże produktowe z tabeli wyżej. Wszystkie kwoty to SZACUNKI z założeniami podanymi w tabeli, nie obietnica. Portale płacowe podają przy okazji pensję grawera na etacie: 2 000-6 000 zł (FAKT: wynagrodzenia.pl). To inne pytanie; my liczymy własną działalność.
| Scenariusz | Założenia miesięczne | Przychód | Zysk (po materiałach i prowizjach) | Status prawny |
|---|---|---|---|---|
| 1. Hobby po godzinach | 15-20 drobnych sztuk (breloki, toppery, zawieszki), sprzedaż znajomym i na Allegro Lokalnie | ok. 500 zł | ok. 350-420 zł | działalność nierejestrowana |
| 2. Dorabianie regularne | plan z kalkulacji wyżej: 8 desek + wesele + 2 portrety | ok. 1 400 zł | ok. 950-1 000 zł | działalność nierejestrowana |
| 3. Sezon w pełni (Q4, śluby) | 3 wesela po 100 magnesów + 15 desek + produkty świąteczne | 3 000-3 600 zł | ok. 2 000-2 500 zł | nierejestrowana na granicy limitu kwartalnego |
| 4. JDG na niepełnych obrotach | stała oferta na Allegro i Etsy, 60-80 zamówień, klienci firmowi | 6 000-8 000 zł | 3 000-4 500 zł przed podatkiem i składkami | JDG (ulga na start: przez 6 mies. tylko zdrowotna, min. 432,54 zł/mies.) |
| 5. Pracownia na pełen etat | punkt usługowy lub mocny e-commerce, 40+ zleceń tygodniowo, serie B2B | 15 000-25 000 zł | 6 000-10 000 zł przed podatkiem i składkami | JDG, docelowo z pracownikiem |
Granica między scenariuszem 3 a 4 jest prawna, nie tylko biznesowa. Od 1.01.2026 limit działalności nierejestrowanej wynosi 10 813,50 zł przychodu na kwartał kalendarzowy, czyli 225% minimalnego wynagrodzenia 4 806 zł (FAKT: biznes.gov.pl). To zmiana korzystna dla rękodzieła: wcześniej limit był miesięczny, teraz można zarobić 9 tysięcy w grudniu przed świętami i 1,8 tysiąca przez resztę kwartału.
Po przekroczeniu limitu masz 7 dni na wpis do CEIDG. Pięć scenariuszy rozpisanych szczegółowo, z kosztami składek i podatków: ile można zarobić na grawerowaniu.
Od czego zacząć: 7 kroków
Ścieżka startu w kolejności. Każdy krok ma u nas osobny poradnik, tu tylko kolejność i najważniejsza liczba. Cała droga od zakupu do pierwszego płatnego zlecenia to realnie tygodnie, nie dni.
1. Wybierz maszynę pod produkty, nie odwrotnie. Drewno i sklejka: dioda. Metal (adresówki, kubki termiczne): dioda IR lub fiber. Plexi bezbarwna: CO2. Zamknięta obudowa klasy 1 pozwala pracować w mieszkaniu bez okularów ochronnych przy zamkniętej pokrywie (FAKT: xtool.com). Przegląd: jaka grawerka na początek.
2. Kup pierwsze materiały za mniej niż 100 zł. Formatka sklejki 3 mm 400×300 mm kosztuje 4,24-6,09 zł netto (FAKT: sklejka-krakow.pl, etra.plus).10 formatek wystarczy na naukę i pierwsze produkty.
3. Ogarnij oprogramowanie po polsku. Program producenta (xTool Studio przy M2, xTool Creative Space albo LightBurn przy S1) prowadzi od projektu do cięcia; darmowe pliki SVG na start: skąd brać projekty.
4. Zrób 3 produkty testowe z tabeli marż. Brelok, topper, deska. Nie sprzedawaj wzorów z markami i postaciami z licencją (Stitch, BMW): to naruszenie znaków towarowych.
5. Wystaw pierwsze oferty tam, gdzie nie płacisz za wejście. Allegro Lokalnie i OLX bez prowizji przy zwykłym ogłoszeniu, potem Allegro i Etsy. Porównanie kanałów: gdzie sprzedawać wyroby z lasera.
6. Pilnuj limitu 10 813,50 zł na kwartał i prowadź uproszczoną ewidencję sprzedaży. Wystarczy zeszyt albo arkusz: data, kwota, suma narastająco (FAKT: biznes.gov.pl). Formalności krok po kroku: grawerowanie jako biznes.
7. Wyceniaj według rynku, nie według sumienia. Kotwice z tego artykułu: 2,00-3,30 zł/min, minimum medianowo 47,50 zł, ekspres +50-100%. Rynek już ustalił te liczby za Ciebie.
Gdzie sprzedawać: kanały i prowizje
Prowizja platformy potrafi zjeść więcej niż materiał, więc wybór kanału to decyzja finansowa, nie estetyczna. Policzyliśmy realne koszty czterech głównych kanałów dla rękodzieła (stan na 27.08.2026). Do każdej wysyłki doliczaj paczkomat: InPost od 16,49 zł, Orlen Paczka od 11,99 zł (FAKT: znajdzkuriera.pl).
| Kanał | Realny koszt sprzedaży | Czy działa bez firmy |
|---|---|---|
| Allegro | ok. 10-11% + prowizja od dostawy (FAKT: sky-shop.pl, marzomat.pl) | tak |
| Etsy | efektywnie ok. 15-17% (6,5% transakcja + 4% i 0,30 EUR payment + opłaty; SZACUNEK policzony z cennika help.etsy.com) | tak |
| Pakamera | 20-25% (SZACUNEK; ostatnia publiczna stawka 24,5% z 2019, obecnie ustalana indywidualnie) | tak |
| OLX / Allegro Lokalnie | 0% przy zwykłym ogłoszeniu, ok. 5-12% z Przesyłką OLX | tak |
Sprzedaż wysyłkowa z płatnością na konto jest przy tym zwolniona z kasy fiskalnej niezależnie od obrotu, jeśli ewidencja pokazuje, czego dotyczyła zapłata i od kogo (FAKT: rozporządzenie MF z 17.12.2024, Dz.U. 2024 poz. 1902, za poradnikprzedsiebiorcy.pl). Gotówka przy odbiorze osobistym tego zwolnienia nie ma.
Opłaty, podatki i rachunek jednej paczki do Niemiec: sprzedaż na Etsy z Polski.
Czego te liczby nie obiecują: ryzyka i pułapki
Uczciwy rachunek ma też stronę „minus”. Rynek graweru jest sezonowy, konkurencja cenowa w masówce ostra, a czas człowieka kosztuje więcej niż czas maszyny. Poniżej cztery rzeczy, które w kalkulacjach psują się najczęściej.
- SezonowośćSzczyt przychodu to czwarty kwartał i sezon ślubny od kwietnia do października. Zimowe miesiące poza grudniem potrafią być puste. Kwartalny limit działalności nierejestrowanej łagodzi ten problem, ale go nie usuwa.
- Pracownie też upadająPunkt Laser Kraków, którego cennik (3,30 zł/min) był jedną z kotwic tego rynku, został zamknięty na stałe, a domena jest na sprzedaż (FAKT: laserkrakow.pl, odczyt 27.08.2026). Stawka nie gwarantuje klientów.
- Czas człowieka to największy ukryty kosztProjektowanie, obróbka zdjęć, pakowanie i odpisywanie klientom zajmują więcej godzin niż grawerowanie. W kalkulacji zwrotu wyżej maszyna pracuje 20 godzin, ale Twój miesiąc pracy to realnie 2-3 razy tyle.
- Materiały zakazanePVC i wszystko z winylu niszczy drogi oczyszczania maszyny i uwalnia związki chloru groźne dla zdrowia; wentylacja tego nie rozwiązuje (FAKT: gwklaser.com). Bezpieczna baza: sklejka liściasta, drewno, akryl PMMA, papier, filc wełniany, anodowane aluminium.
Aktualizacja: 24.09.2026 · Dostępność wersji maszyn w sklepie xTool: odczyt 24.09.2026, ceny maszyn z automatu z datą przy kwocie; stawki pracowni, ceny wyrobów, materiałów i prowizji: odczyt 27.08.2026
Maszyny wymienione w tym tekście
- fot. xTool xTool M2 Color Craft od 2 457 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool P2S 55W CO2 od 13 422 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool S1 od 8 052 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
Częste pytania 5
Czy grawerowanie jest trudne?
Obsługa zamkniętej maszyny diodowej to godziny nauki, nie tygodnie. Trudniejsze od samego grawerowania jest projektowanie i regularna sprzedaż. Najwięcej czasu na starcie zjada dobór parametrów pod konkretny materiał, dlatego zaczyna się od sklejki: jest tania (4-6 zł za formatkę) i wybacza błędy.
Ile kosztuje grawerowanie u pracowni?
Stawka 2,00-3,30 zł za minutę pracy lasera netto, a minimalna wartość zlecenia to medianowo 47,50 zł (dane z publicznych cenników polskich pracowni, odczyt 27.08.2026). Ekspres 24h kosztuje zwykle +50%, realizacja na poczekaniu +100%.
Czy grawerowanie się opłaca?
Przy regularnej sprzedaży tak. Miesiąc, w którym sprzedasz 8 desek z grawerem, 100 magnesów na jedno wesele i 2 portrety A4, daje ok. 977 zł zysku, więc każde 1 000 zł wydane na maszynę wraca po ok. 1,0 miesiąca. Najtańszy laser w sklepie xTool, M2 Color Craft, kosztuje od 2 457 zł (cena sprawdzona 16.10.2026 w xtool.eu), a swój zwrot w miesiącach policzysz, dzieląc cenę maszyny przez 977 zł. To SZACUNEK z cen rynkowych z 27.08.2026, nie gwarancja.
Czy można grawerować w domu, w bloku?
Tak, zamkniętą maszyną z certyfikatem klasy 1 i wyciągiem oparów za okno albo filtrem z węglem aktywnym. Prawo nie zakazuje domowego grawerowania; realnym ogranicznikiem jest dym i sąsiedzi, nie przepisy.
Czy trzeba mieć firmę, żeby sprzedawać grawerowane produkty?
Nie. Do 10 813,50 zł przychodu na kwartał (stan prawny 2026) działa działalność nierejestrowana: bez wpisu do CEIDG, bez składek ZUS, z rozliczeniem raz w roku w PIT-36 (FAKT: biznes.gov.pl ). Po przekroczeniu limitu masz 7 dni na rejestrację firmy.