Spawarka laserowa 2026: ceny w Polsce, rodzaje i kiedy się opłaca
Ręczna spawarka laserowa światłowodowa kosztuje w polskich sklepach od 19 500 zł netto za model 1000 W do 58 500 zł netto za model 3000 W (FAKT: cormak.pl, lsc-laser.pl, odczyt 23.09.2026). Moc wyznacza grubość: według tabeli dystrybutora 1000 W spawa stal do 3 mm, a 3000 W do 8 mm (FAKT: lasersokol.pl, odczyt 23.09.2026).
Taka maszyna opłaca się warsztatowi, który regularnie spawa cienką stal: przy 40 godzinach pracy TIG-iem miesięcznie zestaw za 30 400 zł z osprzętem zwraca się w 13-14 miesięcy (SZACUNEK, metoda w rozdziale o opłacalności). Zebraliśmy osiem ofert z czterech polskich sklepów, a każda liczba ma źródło albo etykietę SZACUNEK.
wizualizacja
Ile kosztuje spawarka laserowa w Polsce: 8 ofert
Za ręczną spawarkę laserową zapłacisz w Polsce od 19 500 do 58 500 zł netto, a przy tej samej mocy ceny w sklepach różnią się o ponad 20 tysięcy złotych.
| Oferta | Moc | Cena | Zasilanie | Funkcje, podajnik drutu w zestawie | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| Cormak SL1000 3w1 (niedostępna 23.09.2026) | 1000 W | 19 500 zł netto / 23 985 zł brutto | 230 V | 3 w 1 i podajnik | cormak.pl |
| KPL-Laser 1000W 3w1 | 1000 W | 27 642,28 zł netto / 34 000 zł brutto | 230 V | 3 w 1 i podajnik | kpl-laser.pl |
| LSC ProWeld 1000W | 1000 W | 29 900 zł netto | 400 V | spawanie; o podajnik zapytaj sprzedawcę | lsc-laser.pl |
| Spartus Easy 1500, sklep ICD | 1500 W | 30 080,48 zł netto | 230 V | 3 w 1 i podajnik | icd.pl |
| KPL-Laser 1500W mobilna, chłodzona powietrzem | 1500 W | 30 894,31 zł netto / 38 000 zł brutto | 230 V | spawanie i podajnik | kpl-laser.pl |
| Cormak WL2000 3w1, promocja, dostępna | 2000 W | 24 900 zł netto / 30 627 zł brutto | 230 V | 3 w 1 i podajnik | cormak.pl |
| Cormak WL3000 3w1, promocja, ostatnie sztuki | 3000 W | 38 100 zł netto / 46 863 zł brutto | 400 V | 3 w 1 i podajnik | cormak.pl |
| LSC ProWeld 3000W | 3000 W | 58 500 zł netto | 400 V | spawanie; o podajnik zapytaj sprzedawcę | lsc-laser.pl |
„3 w 1” to spawanie, cięcie i czyszczenie. Poza KPL-Laser 1500W mobilną wszystkie mają chłodzenie cieczą; LSC podaje ceny „netto +23% VAT”, odczyt 23.09.2026.
Przy 2000 W Cormak chce w promocji 24 900 zł netto, a LSC 48 500 zł netto (FAKT: lsc-laser.pl, odczyt 23.09.2026). Część różnicy to usługa: przy ProWeld LSC wymienia montaż u klienta, szkolenie i 2 lata gwarancji z serwisem 24/7 (karta LSC z tabeli).
Podajnik drutu do spawarek Spartus Easy kupowany osobno kosztuje 3 479 zł brutto (FAKT: metaltech.sklep.pl, odczyt 23.09.2026).
Rodzaje spawarek laserowych: moc, chłodzenie, 3 w 1
Ręczne spawarki laserowe różnią się mocą, która wyznacza grubość spoiny, chłodzeniem, zasilaniem i liczbą funkcji.
Moc a grubość spawanego metalu
Tabele sprzedawców różnią się, zwłaszcza przy aluminium: pierwsza liczba pochodzi od Laser Sokół, druga to górna granica zakresu z kart Cormak.
| Moc | Stal nierdzewna | Stal czarna | Aluminium | Mosiądz |
|---|---|---|---|---|
| 1000 W | 3 / 3,0 mm | 3 / 2,5 mm | 2 / 1,2 mm | 1 / 1,2 mm |
| 1500 W | 4 / 4,0 mm | 4 / 3,5 mm | 3 / 1,8 mm | 1 / 1,8 mm |
| 2000 W | 6 / 5,0 mm | 6 / 4,5 mm | 5 / 4,0 mm | 2,5 / 2,5 mm |
| 3000 W | 8 / 8,0 mm | 8 / 8,0 mm | 5 / 7,0 mm | 3 / 4,0 mm |
Źródła: tabela Laser Sokół (adres we wstępie), karty Cormak SL1000, WL2000 i WL3000 z tabeli cen oraz SL1500: cormak.pl (odczyt 23.09.2026).
Przy aluminium dla 1500 W to 3 mm albo 1,8 mm, więc licz na niższą wartość i poproś o potwierdzenie na piśmie. Mosiądz odbija więcej światła niż stal, dlatego przy 1500 W spawasz go do 1 mm, a stal do 4 mm.
Chłodzenie cieczą czy powietrzem
Agregat z cieczą widać po wadze: LSC ProWeld 1000W waży 131 kg, a ProWeld 3000W 180 kg. Chłodzony powietrzem LSC AirWeld 1500W waży 45 kg, prawie trzy razy mniej (FAKT: karty LSC z tabeli oraz lsc-laser.pl, odczyt 23.09.2026). O czas ciągłej pracy przy chłodzeniu powietrzem zapytaj przed zakupem, bo karty go nie podają.
Podajnik drutu i funkcje 3 w 1
Spawarka 3 w 1 spawa, tnie i czyści jednym urządzeniem; LSC ProWeld i KPL-Laser 1500W mobilna tylko spawają. Podajnik drutu ma znaczenie, bo laser ma bardzo małą plamkę: przy złączu doczołowym bez drutu toleruje szczelinę mniejszą niż 10% grubości, a z drutem około 100% grubości dla stali do 6 mm (FAKT: twi-global.com, odczyt 23.09.2026).
Przy blasze 2 mm to szczelina 0,2 mm zamiast 2 mm (SZACUNEK).
Spawanie laserowe a TIG i MIG: szybkość, ciepło, umiejętności
Spawanie laserowe jest szybsze od TIG i grzeje detal mniej, ale gorzej znosi niedokładne spasowanie i ma sufit grubości.
| Kryterium | Co podają źródła |
|---|---|
| Prędkość | do 4 razy szybciej niż TIG (IPG), do 8 razy według xTool; w rachunkach przyjmujemy 3 razy (SZACUNEK) |
| Ciepło i odkształcenia | mniej ciepła niż przy MIG i TIG, minimalne odkształcenia i przepalenia, mniej szlifowania (IPG) |
| Spasowanie złącza | bez drutu szczelina mniejsza niż 10% grubości; spawanie łukowe toleruje więcej (TWI) |
| Nauka | nowicjusz spawa po kilku godzinach szkolenia (IPG); recenzent Make: po kilku minutach kładł ładniejsze ściegi niż elektrodą |
Źródła (odczyt 23.09.2026): ipgphotonics.com, investor.ipgphotonics.com, makezine.com, TWI jak wyżej; deklaracja xTool za naszą stroną MetalFab (odczyt 27.08.2026).
Laser wygrywa na cienkiej nierdzewce i aluminium. TIG i MIG zostają przy przekrojach powyżej 8 mm, dużych szczelinach i na budowie, gdzie nie wydzielisz strefy lasera klasy 4.
Zasilanie: 230 V czy 400 V i ile kosztuje prąd
O tym, czy spawarka zmieści się na Twoim obwodzie, decyduje deklarowany pobór, a nie moc lasera. Cormak SL1000 deklaruje do 3 kW, czyli około 13 A przy 230 V, co mieści się na osobnym obwodzie 16 A. KPL-Laser 1000W 3w1 deklaruje 4,5 kW, około 20 A (FAKT: karty z tabeli cen; natężenie to SZACUNEK: moc przez napięcie).
Przy 1500 W rozrzut jest ponad czterokrotny: od 1,9 kW w LSC AirWeld do 8 kW w Magnum UW1500 (FAKT: spawsc.pl, odczyt 23.09.2026), czyli od około 8 do 35 A. Cormak WL2000 pobiera do 6,05 kW, około 26 A (natężenia to SZACUNEK tą samą metodą).
Modele 3000 W z tabeli pracują na 400 V. Kartę z maksymalnym poborem pokaż elektrykowi przed zamówieniem.
Sam prąd kosztuje niewiele. Liczymy 1,15 zł/kWh netto, stawkę firmową z naszego zestawienia taryf C11 na 2026. Godzina z pełnym poborem to wtedy 3,45 zł przy 3 kW, 6,96 zł przy 6,05 kW i 12,65 zł przy 11 kW (SZACUNEK: kW × 1,15 zł).
Gaz osłonowy: argon czy azot i ile kosztuje godzina spawania
Spawarka laserowa spawa w osłonie azotu albo argonu, a godzina przepływu argonu kosztuje 19-29 zł, więcej niż prąd (SZACUNEK niżej).
Dystrybutor JetSystem zaleca azot do stali nierdzewnej i węglowej oraz argon do aluminium, tytanu, stopów niklu, miedzi i mosiądzu, przy przepływie co najmniej 12 l/min, optymalnie 15-18 l/min. Sprężone powietrze nie nadaje się na osłonę spoiny, bo zawiera około 21% tlenu (FAKT: jetsystem.pl, odczyt 23.09.2026).
AMGAZ podaje orientacyjne ceny wymiany butli argonu: 20 l (ok. 3,2 m³) od 100 zł, 40 l (ok. 6,4 m³) od 170 zł (FAKT: amgaz.pl, odczyt 23.09.2026). Butla 40 l to 26,56 zł za m³ (170 zł przez 6,4 m³). Przy 12-18 l/min godzina spawania zużywa 0,72-1,08 m³, czyli kosztuje około 19-29 zł, a butla starcza na 6-9 godzin samego spawania (SZACUNEK z cen „od”, więc realnie więcej).
To czas z wciśniętym spustem, nie godzina w warsztacie; azotu nie wyceniliśmy.
wizualizacja
BHP: spawarka laserowa to laser klasy 4
Ręczna spawarka laserowa to laser klasy 4: wiązka, także odbita od polerowanej stali, może natychmiast i trwale uszkodzić wzrok (FAKT: spawalnictwo24.pl, odczyt 23.09.2026).
Okulary i strefa. LSC dokłada okulary OD 6+, a xTool do MetalFab gogle OD6+ i rękawice. Według Spawalnictwa24 standardem dla spawarek 1000-3000 W jest ochrona LB5-LB7 z oznaczeniem długości fali, na przykład „1064 nm D LB7”, a gogle spawalnicze nie chronią przed tą wiązką.
To samo źródło opisuje strefę według EN 60825-1: znaki, zasłony pochłaniające, przycisk STOP spoza strefy, matowe ściany i odciąg najwyżej 100-150 mm od spoiny.
Przepisy. Jeśli zatrudniasz ludzi, obowiązuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 27 maja 2010 r. w sprawie BHP przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne (Dz.U. 2010 nr 100 poz. 643, zmiana Dz.U. 2012 poz. 787), wdrażające dyrektywę 2006/25/WE (FAKT: api.sejm.gov.pl, api.sejm.gov.pl, status „obowiązujący” odczytany 23.09.2026).
Pracodawca ustala poziom promieniowania pomiarem, z danych producenta albo z obliczeń i dokumentuje wynik (§ 3). Zwolnienie obejmuje laser klasy 3B lub 4 tylko wtedy, gdy osłony pozwalają zaliczyć urządzenie do klasy 1 (§ 3 ust. 4 pkt 4), a spawarka ręczna pracuje bez obudowy.
Do tego ocena ryzyka z klasą lasera według PN-EN 60825-1 (§ 4), przy ryzyku przekroczeń program działań z blokadami i osłonami (§ 5), oznakowanie stref (§ 6), szkolenie (§ 9) i opieka lekarska (§ 10). To ogólna informacja, nie porada prawna.
Kiedy spawarka laserowa się opłaca: rachunek wobec TIG
Spawarka laserowa zwraca się z godzin odzyskanych na szybszym spawaniu: warsztat spawający TIG-iem 40 godzin miesięcznie odzyska koszt zestawu za 30 400 zł w 13-14 miesięcy (SZACUNEK). Założenia:
1. Laser spawa 3 razy szybciej niż TIG. IPG i xTool deklarują więcej.
2. Odzyskana godzina jest warta 100 zł, czyli dolną granicę stawki 100-300 zł za godzinę spawania przerywanego (FAKT: spawam.pl, odczyt 23.09.2026), o ile wypełnisz ją płatną pracą.
3. Godzina spawania laserem kosztuje 19-29 zł gazu plus prąd przy maksymalnym poborze. Oszczędności argonu na TIG nie odejmujemy.
4. Osprzęt to 5 500 zł: butla z reduktorem, odciąg, zasłony, obwód i szkolenie (SZACUNEK z naszej strony xTool MetalFab); przy 400 V instalacja może kosztować więcej.
| TIG miesięcznie | Odzyskane godziny | Cormak WL2000 3w1 (30 400 zł) | LSC ProWeld 1000W (35 400 zł) | Cormak WL3000 3w1 (43 600 zł) | LSC ProWeld 3000W (64 000 zł) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 h | 13,3 h | 26-28 mies. | 30-32 mies. | 39-41 mies. | 57-61 mies. |
| 40 h | 26,7 h | 13-14 mies. | 15-16 mies. | 19-21 mies. | 29-30 mies. |
| 80 h | 53,3 h | ok. 7 mies. | ok. 8 mies. | ok. 10 mies. | 14-15 mies. |
Przykład: przy 40 godzinach TIG odzyskane 26,7 godziny dają z Cormakiem WL2000, po odjęciu gazu i prądu, 2 191-2 319 zł miesięcznie (SZACUNEK). Przy 20 godzinach miesięcznie nawet najtańszy zestaw zwraca się ponad dwa lata, więc to zakup dla warsztatu z portfelem zleceń.
Rynek wycenia samo spawanie balustrady na 185-260 zł/mb netto, a konstrukcji TIG-iem na 300-380 zł/mb netto (FAKT: kb.pl, odczyt 23.09.2026); publicznego polskiego cennika spawania laserowego nie znaleźliśmy.
Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.
Czyszczenie laserowe: co usuwa i ile kosztuje usługa
Czyszczenie laserowe to zdejmowanie rdzy, farby i lakieru z metalu wiązką lasera; spawarki 3 w 1 z tabeli mają do tego osobny tryb. LaserMoc z Legionowa wycenia usuwanie farby na 200-450 zł za m², czyszczenie maszyn i form na 300 zł za godzinę, a komplet czterech felg od 700 zł.
Minimalne zlecenie z dojazdem to 600 zł (FAKT: lasermoc.pl, odczyt 23.09.2026, cennik bez oznaczenia netto i brutto). To jeden cennik z okolic Warszawy, więc traktuj go jako punkt odniesienia.
xTool MetalFab: gdzie pasuje w tym zestawieniu
xTool MetalFab to ręczna spawarka laserowa 800 W albo 1200 W, która spawa, tnie i czyści metal. Zestaw 800W kosztuje mniej niż najtańsza spawarka w cenniku LSC Laser, na który powołuje się nasza strona produktu. Aktualną cenę, która 23.09.2026 była promocyjna, i rachunek zwrotu znajdziesz na stronie xTool MetalFab.
Według producenta MetalFab spawa metal od 0,2 do 5 mm, tnie do 5 mm i ma automatyczny podajnik drutu, a w zestawie są gogle OD6+ i rękawice (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026). Wersja 800W pobiera około 13,5 A przy 3 000 W, więc wystarczy jej osobny obwód 230 V 16 A.
Pistolet waży około 550 g, a wiązka pracuje tylko przy kontakcie głowicy z metalem (nasza strona produktu, odczyt 27.08.2026).
Gdzie jest słabszy:
- Najmniejsza moc800 W wobec 1000-3000 W w tabeli; za 24 900 zł netto Cormak daje w promocji 2000 W, czyli 2,5 raza więcej.
- Grubości sprawdź przed zakupemsprzedawca podaje dla 800W 4 mm nierdzewki i 3 mm aluminium, więcej niż Cormak dla 1000 W; przy cięciu stali węglowej źródła podają 5 mm albo około 12 mm (1200W).
- Mało relacjijedna opinia właściciela i jedna recenzja redakcyjna (nasz przegląd z 27.08.2026).
- Serwiskupujesz w sklepie producenta w UE, bez montażu i szkolenia na miejscu; warunki serwisu w Polsce ustal przed zamówieniem.
Pasuje do małego warsztatu, który zaczyna od cienkiej nierdzewki i aluminium i ma obwód 230 V 16 A. Jedyny znaleziony właściciel robi na nim szyldy i tablice adresowe i pisze, że maszyna „tnie stal jak masło” (oryginał: „cuts through steel like butter”; Tim Binns, Trustpilot, 06.06.2026, uk.trustpilot.com, w tłumaczeniu Lasernomii).
MetalFab łączy i tnie metal, ale nie graweruje tabliczek. Do znakowania służą lasery światłowodowe z głowicą galvo, na przykład xTool F2 Ultra; różnice opisujemy w poradniku czym grawerować metal. Pełny katalog: maszyny do metalu.
Co mówią użytkownicy i spawacze
Publicznych relacji z pracy ręcznymi spawarkami laserowymi jest mało, a polskich w naszym przeglądzie z 27.08.2026 nie było żadnej. Najwięcej dają fora warsztatowe, bo piszą tam zawodowi spawacze, a ich zastrzeżenia dotyczą ceny i bezpieczeństwa, nie jednego egzemplarza.
„Trochę spawałem elektrodą otuloną, a tą spawarką laserową już po kilku minutach kładłem ładniejsze ściegi.”
(Sam Freeman, Make:, 28.01.2026, makezine.com, w tłumaczeniu Lasernomii)
„Po prostu nie uważam, żeby te ręczne lasery były już warte swojej ceny dla warsztatu domowego.”
Oryginał: „I just don’t think these handheld lasers are worth it yet for the home shop”
(dr_clyde, The Garage Journal, 30.03.2025, garagejournal.com, w tłumaczeniu Lasernomii)
Pierwszy głos potwierdza, że próg wejścia jest niski. Drugi dotyczy całej kategorii i zgadza się z naszym rachunkiem: przy 20 godzinach spawania miesięcznie zwrot trwa ponad dwa lata.
Dla kogo spawarka laserowa nie jest
Spawarka laserowa nie jest dla warsztatu bez stałych zleceń na cienki metal, bo przy małej liczbie godzin zwrot trwa latami.
- Hobby i zakup na zapasprzy 20 godzinach TIG miesięcznie najtańszy zestaw zwraca się w 26-28 miesięcy (SZACUNEK).
- Grube konstrukcjetabele sprzedawców kończą się na 8 mm stali.
- Złe spasowanie i praca w tereniebez drutu laser znosi szczelinę do 10% grubości, a na budowie trudno wydzielić strefę lasera klasy 4.
- Znakowanietabliczki znamionowe robi laser znakujący.
- Budżet tylko na maszynęosprzęt to około 5 500 zł (SZACUNEK), a 3000 W wymaga 400 V.
Skąd te liczby. To kalkulacje przykładowe z cen rynkowych, każda ze źródłem i datą odczytu. Nie są obietnicą zarobku. Jak liczymy i jak zarabiamy
Jak zarabia Lasernomia: utrzymujemy się z prowizji partnerskich, m.in. z programu partnerskiego xTool. Gdy kupisz maszynę lub materiały przez nasz link, sklep wypłaca nam prowizję od zamówienia. Nie podnosi to Twojej ceny. Prowizja nie wpływa na treść: kalkulacje opieramy na cenach rynkowych ze źródłami i datą, a wady sprzętu opisujemy tak samo chętnie jak zalety.
Aktualizacja: 23.09.2026 · ceny spawarek, gazu i usług oraz tekst przepisów odczytane 23.09.2026
Maszyny wymienione w tym tekście
- fot. xTool xTool MetalFab od 23 625 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool F2 Ultra UV 5W od 19 240 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
Częste pytania 7
Ile kosztuje spawarka laserowa w Polsce?
23.09.2026 ręczne spawarki laserowe kosztowały od 19 500 zł netto (Cormak SL1000 3w1, 1000 W, w dniu odczytu niedostępna) do 58 500 zł netto (LSC ProWeld 3000W). Najtańsza dostępna 2000 W, jaką znaleźliśmy, to Cormak WL2000 3w1 w promocji za 24 900 zł netto. Do tego około 5 500 zł osprzętu (SZACUNEK).
Czy spawarkę laserową można podłączyć do 230 V?
Zależy od deklarowanego poboru, nie od mocy lasera. Cormak SL1000 pobiera do 3 kW, czyli około 13 A, i mieści się na osobnym obwodzie 230 V 16 A, a KPL-Laser 1000W 3w1 do 4,5 kW, czyli około 20 A. Modele 3000 W Cormaka i LSC pracują na 400 V.
Jaki gaz do spawarki laserowej?
Dystrybutor JetSystem zaleca azot do stali nierdzewnej i węglowej, a argon do aluminium, tytanu, miedzi i mosiądzu, przy przepływie co najmniej 12 l/min (odczyt 23.09.2026). Godzina przepływu argonu z butli 40 l kosztuje około 19-29 zł (SZACUNEK z cen AMGAZ).
Czy spawanie laserowe jest lepsze od TIG?
Na cienkiej stali i aluminium jest szybsze: IPG deklaruje do 4 razy szybszą pracę niż TIG przy niskim wprowadzaniu ciepła. TIG i MIG lepiej znoszą niedokładne spasowanie, bo laser bez drutu toleruje szczelinę mniejszą niż 10% grubości materiału (TWI). Stali grubszej niż 8 mm nie obejmują nawet tabele grubości sprzedawców dla spawarek 3000 W.
Czy do spawarki laserowej potrzebne są specjalne okulary?
Tak. To laser klasy 4, a gogle spawalnicze nie chronią przed jego wiązką; przy 1000-3000 W stosuje się okulary o ochronie LB5-LB7 (spawalnictwo24.pl, odczyt 23.09.2026). Pracodawca musi według rozporządzenia z 27.05.2010 (Dz.U. 2010 nr 100 poz. 643) ocenić ryzyko, oznakować strefę i przeszkolić pracowników.
Ile kosztuje czyszczenie laserowe?
Cennik LaserMoc z Legionowa podaje 200-450 zł za m² usuwania farby, 300 zł za godzinę czyszczenia maszyn i form oraz od 700 zł za komplet czterech felg, przy minimalnym zleceniu z dojazdem 600 zł (odczyt 23.09.2026). To jeden cennik, bez oznaczenia netto i brutto.
Czy xTool MetalFab to dobra spawarka laserowa na start?
Zestaw 800W kosztuje mniej niż najtańsza spawarka w cenniku LSC Laser, spawa, tnie i czyści, a wystarcza mu osobny obwód 230 V 16 A. Ma za to najmniejszą moc spośród porównanych przez nas spawarek, 800 W wobec 1000-3000 W, i mało publicznych relacji użytkowników. Aktualna cena i rachunek zwrotu: xTool MetalFab.