xTool F1 Ultra czy F2 Ultra: który laser do metalu wybrać (2026)
xTool F1 Ultra wystarczy, jeśli grawerujesz i znakujesz metal: biżuterię, adresówki, tabliczki, kubki. F2 Ultra z laserem MOPA 60 W bierzesz wtedy, gdy Twoim produktem ma być kolor na stali, głęboki relief albo wycinanie z cienkiej blachy. F2 Ultra UV kupuje się tylko pod grawer wewnątrz szkła i kryształu.
F1 Ultra i F2 Ultra mają to samo pole 220 x 220 mm, ale pierwszy pracuje z prędkością do 10 000 mm/s, a drugi do 15 000 mm/s (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026). Kolor na stali robią obie, ale xTool sam ocenia, że żywszy daje F2 Ultra (FAKT: xtool.com, odczyt 23.09.2026).
Liczymy z danych producenta, cenników pracowni i relacji użytkowników.
wizualizacja
F1 Ultra czy F2 Ultra: werdykt dla pięciu typów kupujących
Do większości prac w metalu wystarczy F1 Ultra. F2 Ultra kupuje się pod konkretny produkt, którego F1 Ultra nie zrobi albo zrobi za wolno.
- Jubiler, grawer usługowy, adresówki: F1 Ultra. Jego fiber 20 W graweruje według producenta te same metale co MOPA w F2 Ultra.
- Kolor, relief i zawieszki wycinane z blachy: F2 Ultra z MOPA 60 W.
- Metal i drewno na jednym stole: F2 Ultra z diodą 40 W. Wersja Single ma sam laser MOPA.
- Szkło i kryształ ze zdjęciem w środku: F2 Ultra UV, osobna maszyna z laserem UV 5 W.
- Targi, nauka, mały budżet: zwykłe F1 albo F2, które xTool zalicza do modeli przenośnych (FAKT: xtool.com, odczyt 23.09.2026).
xTool F1 Ultra vs F2 Ultra: tabela parametrów
Najważniejsza różnica siedzi w źródle lasera, bo pole robocze i podajnik są w F1 Ultra i F2 Ultra takie same.
| Parametr | F1 Ultra | F2 Ultra (MOPA + dioda) | F2 Ultra Single (sam MOPA) | F2 Ultra UV |
|---|---|---|---|---|
| Lasery | fiber 20 W (1064 nm) + dioda 20 W (445 nm) | MOPA 60 W (1064 nm) + dioda 40 W (445 nm) | MOPA 60 W (1064 nm) | UV 5 W (355 nm) |
| Pole robocze | 220 x 220 mm | 220 x 220 mm | 220 x 220 mm | powierzchnia 200 x 200 mm, wnętrze szkła 70 x 70 mm |
| Pole z podajnikiem | 220 x 500 mm | 220 x 500 mm | 220 x 500 mm | 200 x 500 mm |
| Prędkość maksymalna | 10 000 mm/s | 15 000 mm/s | 15 000 mm/s | 15 000 mm/s |
| Kolor na stali nierdzewnej | tak, mniej żywy | tak, ponad 100 barw | tak, ponad 100 barw | bardzo ograniczony |
| Grawer wewnątrz szkła | nie | nie | nie | tak, bryła do 70 x 70 x 150 mm |
| Cięcie blachy | mosiądz 0,4 mm, stal 0,3 mm, aluminium 0,2 mm | mosiądz i stal 2 mm, aluminium 1 mm | mosiądz i stal 2 mm, aluminium 1 mm | nie tnie metalu |
| Cięcie drewna lipowego i nieprzezroczystego akrylu, wiele przejść | 15 i 12 mm | 23 i 20 mm | brak diody | 15 i 12 mm |
| Obrotnica | RA3, RA2 Pro | RA3 | RA3 | RA3, RA2 Pro, RA2 |
| LightBurn | tak, z ograniczeniami | nie | nie | nie |
| Waga | 14,7 kg | 21,6 kg | 20,8 kg | 22,5 kg |
| Maksymalny pobór mocy | 250-275 W | 400 W | 400 W | 348 W |
| Klasa lasera w polskim sklepie | 4 | 4 | 4 | 4 |
Źródła (FAKT, odczyt 23.09.2026): sklep xtool.eu/pl-pl xtool.eu, xtool.eu, xtool.eu; centrum pomocy support.xtool.com, support.xtool.com, support.xtool.com, support.xtool.com, support.xtool.com, support.xtool.com; liczba barw xtool.com; obrotnice xtool.com.
Fiber, MOPA czy UV: czym różnią się źródła lasera
Fiber w F1 Ultra i MOPA w F2 Ultra świecą tą samą podczerwienią 1064 nm i różnią się kontrolą impulsu. UV 355 nm w F2 Ultra UV działa na innej zasadzie.
Kolor na stali to cienka warstwa tlenków, a barwę daje interferencja światła w tej warstwie (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026). Grubość warstwy zależy od tego, jak dokładnie sterujesz ciepłem. MOPA pozwala osobno ustawić szerokość impulsu od 2 do 500 ns i częstotliwość od 30 do 4000 kHz (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026).
Według producenta MOPA daje też głęboką czerń na metalu w mniejszej liczbie przejść i bez sprayu do znakowania (FAKT: xtool.com, odczyt 23.09.2026).
Pracę lasera UV xTool nazywa obróbką na zimno: bez przypalania, z obrazem zamkniętym w szkle pod nietkniętą powierzchnią (FAKT: xtool.com, odczyt 23.09.2026). Metalu nie tnie, a kolor na stali wychodzi na nim według centrum pomocy „bardzo ograniczony” (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026, w tłumaczeniu Lasernomii).
Producent zaznacza też, że F2 Ultra UV i F2 Ultra to dwie różne maszyny (FAKT: uk.xtool.com, odczyt 23.09.2026). Metale po kolei opisujemy w poradniku czym grawerować metal.
Co zrobisz tylko na F2 Ultra
Na F2 Ultra zrobisz cztery rzeczy, których F1 Ultra nie robi albo robi słabiej: żywy kolor, szybki relief, cięcie blachy do 2 mm i, w wersji UV, grawer wewnątrz szkła.
Kolor jako produkt. Producent deklaruje ponad 100 powtarzalnych barw na stali nierdzewnej i tytanie, w 7 zakresach (FAKT: xtool.com, odczyt 23.09.2026). F1 Ultra robi kolor tylko na stali nierdzewnej i tytanie (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026). Uczciwe zastrzeżenie xToola: przy tych samych ustawieniach barwa potrafi wyjść inna, zależnie od partii materiału, wilgotności i temperatury.
Każdą nową blachę zaczynasz więc od siatki prób (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026).
Relief. Wytłaczanie 3D w metalu robią w serii F tylko F1 Ultra i F2 Ultra, a różnią się mocą i wydajnością (FAKT: xtool.com, odczyt 23.09.2026). Według xToola MOPA 60 W robi monetę 3D pięć razy szybciej niż fiber 20 W (FAKT, deklaracja producenta: xtool.com, odczyt 23.09.2026).
To praca na godziny: użytkownik F2 Ultra wytłoczył kalendarz na mosiężnym krążku 50 x 3 mm w niecałe pięć godzin (luvmytoolz, Festool Owners Group, 10.11.2025, festoolownersgroup.com).
Cięcie blachy. F2 Ultra tnie według producenta mosiądz i stal do 2 mm, aluminium i srebro do 1 mm oraz złoto do 0,2 mm (FAKT: support.xtool.com, xtool.com, odczyt 23.09.2026). Zawieszkę z imieniem z blachy 1 mm wycina w 6 minut (FAKT, deklaracja producenta: xtool.com, odczyt 23.09.2026).
F1 Ultra kończy na 0,4 mm mosiądzu, 0,3 mm stali i 0,2 mm aluminium. Producent zastrzega, że dane uzyskał w optymalnych warunkach, a recenzent cytowany niżej nie przeciął stali 1,5 mm. Traktuj 2 mm jako górną granicę, nie normę.
Szkło od środka, tylko w wersji UV. F2 Ultra UV graweruje wewnątrz bryły do 70 x 70 x 150 mm (FAKT: support.xtool.com, odczyt 23.09.2026). Pozostałe maszyny serii F robią na szkle tylko grawer powierzchniowy, na przezroczystym szkle mniej czytelny (FAKT: xtool.com, odczyt 23.09.2026).
Kiedy F1 Ultra wystarczy
F1 Ultra wystarczy, gdy sprzedajesz znakowanie i płytki grawer na małych przedmiotach. Ma to samo pole, ten sam podajnik i tę samą plamkę lasera do metalu 0,03 x 0,03 mm co F2 Ultra (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026).
Karta produktu podaje dla fibera w F1 Ultra tę samą listę metali co dla MOPA w F2 Ultra: stal nierdzewna, aluminium, mosiądz, srebro, złoto, platyna i tytan. Różnica dotyczy koloru, głębokości i cięcia, a nie tego, czy znak w ogóle wyjdzie. Obrączka, medalik, denko zegarka i adresówka to dla obu maszyn praca na sekundy i minuty.
F1 Ultra pobiera najwyżej 275 W zamiast 400 W i obsługuje obrotnicę RA3 oraz starszą RA2 Pro (FAKT: xtool.com, support.xtool.com, odczyt 23.09.2026). Więcej o obrotnicy: RA3 do grawerowania kubków.
F1 Ultra to też niższa klasa cenowa. W każdym typie zestawu, czyli bez dodatków, z podajnikiem i Deluxe, jest najtańszy z trzech maszyn, a najdroższy jest dwulaserowy F2 Ultra (FAKT: ceny zestawów na stronach produktów xtool.eu, odczyt 23.09.2026). Aktualna cena i dostępne zestawy: xTool F1 Ultra i xTool F2 Ultra.
wizualizacja
Ile zarobisz na F1 Ultra i F2 Ultra (SZACUNEK)
Na obu maszynach zarabiasz na zleceniu, a nie na minucie lasera: grawer pary obrączek kosztuje w pracowni 100 zł, a sam laser pracuje przy nim minuty.
Polskie pracownie liczą 2,00-3,30 zł netto za minutę pracy lasera, mediana 2,50 zł z pięciu cenników (dane własne, 27.08.2026; dolna stawka FAKT: samart.pl). To 120-198 zł za godzinę sprzedanej pracy (SZACUNEK: stawka razy 60). Praca na obrotnicy kosztuje u dwóch pracowni 5,00 zł za minutę (FAKT: samart.pl, gmgraw.pl, odczyt 27.08.2026).
Najmniejsze zlecenie to medianowo 47,50 zł z ośmiu cenników (dane własne, 27.08.2026). Pełne zestawienie: ile kosztuje grawerowanie.
Recenzent zmierzył na F1 Ultra zawieszkę w 37 sekund (Will Zoobkoff, 3DWithUs, 06.11.2024, 3dwithus.com). Na F2 Ultra MOPA 60W litera C na froncie pierścionka zajęła 30 sekund, a grawer na jego tyle 1 minutę 30 sekund, bo tempo ograniczała przystawka obrotowa (berniejohnsonjunk, Ganoksin Orchid, 11.08.2025, orchid.ganoksin.com). O przychodzie decyduje więc liczba zleceń, nie prędkość lasera.
| Zlecenie | Cena u klienta | Twój materiał | Maszyna |
|---|---|---|---|
| Para obrączek z imieniem i datą | 100 zł | 0 zł, przedmiot klienta | F1 Ultra lub F2 Ultra z obrotnicą |
| Medalik, bransoletka | 60 zł | 0 zł | F1 Ultra lub F2 Ultra |
| Zegarek z dedykacją | 100 zł | 0 zł | F1 Ultra lub F2 Ultra |
| Adresówka dla psa | 25-52 zł | blank 2-5 zł | F1 Ultra wystarczy |
| Kubek termiczny z grawerem | 45-70 zł | kubek 20-40 zł (DOMYSŁ) | obie, z obrotnicą RA3 |
| Kryształ 3D ze zdjęciem | 99-379 zł | bryła 31,79-75,93 zł netto | tylko F2 Ultra UV |
Źródła cen (odczyt 27.08.2026): zlotnik-lombard.pl, Ceneo, Allegro Lokalnie, krysztaly3d.pl, trofeasklep.pl. Blank to SZACUNEK z cen hurtowni.
Przykładowy miesiąc na F1 Ultra: 20 zleceń na biżuterii po 60-100 zł to 1 200-2 000 zł przychodu prawie bez materiału. Pięćdziesiąt adresówek dla psa po 25-52 zł to kolejne 1 250-2 600 zł przy 100-250 zł na blankach. Zostaje 2 200-4 500 zł przed prowizją Allegro od adresówek (10 procent), pakowaniem, podatkiem i Twoją pracą (SZACUNEK: sztuki razy widełki cen, skrajne kombinacje).
Kwartalnie to 7 350-13 800 zł przychodu, więc górna część widełek przekracza limit działalności nierejestrowanej 10 813,50 zł na kwartał (FAKT: biznes.gov.pl).
Dopłata do F2 Ultra zarabia tylko na produktach, których F1 Ultra nie zrobi albo robi godzinami: kolor, relief, wycinane zawieszki, a w wersji UV kryształy. W 19 zebranych przez nas polskich cennikach nie ma pozycji za kolor na stali (dane własne, 27.08.2026), więc tę cenę ustalasz sam.
Rachunek zrób tak: różnicę w cenie między tymi samymi typami zestawów podziel przez to, co zostaje Ci z jednego takiego zlecenia. Wynik to liczba zleceń, po której dopłata się zwraca.
Prąd nie gra roli. Godzina pracy F2 Ultra przy 400 W kosztuje najwyżej 0,42 zł, a F1 Ultra przy 275 W najwyżej 0,29 zł (SZACUNEK: moc z karty producenta razy 1,04 zł/kWh, rankomat.pl).
Kalkulacja przykładowa, nie obietnica zarobku: Twoje wyniki będą zależeć od popytu, cen i kosztów w Twojej okolicy.
Wady F1 Ultra i F2 Ultra według użytkowników
Użytkownicy chwalą obie maszyny za efekt w metalu, a narzekają na połączenie i serwis przy F1 Ultra oraz na cięcie blachy i pył przy F2 Ultra. Polskich opinii o tych modelach nie znaleźliśmy, a cytaty podajemy w tłumaczeniu Lasernomii.
F1 Ultra, pochwała. Jubiler uzyskał na krążku z 14-karatowego złota „niesamowicie drobne detale i czytelny tekst” (oryginał: „insanely fine details and clear legibility with text”, Javier Odom, Jewelers Benchpin, 01.05.2025, jewelersbenchpin.com).
F1 Ultra, zarzuty. Najczęstszy dotyczy połączenia z komputerem.
„Mniej więcej co miesiąc postanawia rozłączyć się z moim makiem na co najmniej dwa tygodnie.”
Oryginał: „About every month it decides to disconnect from my mac for at least 2 weeks”
(Jesse Rosa, Trustpilot, ocena 1/5, 17.05.2026, uk.trustpilot.com, w tłumaczeniu Lasernomii)
Na forum LightBurn kilka osób opisało przeskok grawerunku w trakcie pracy, „o 1 cm w lewo” (oryginał: „shifted 1 cm to the left”, gsmiata, forum LightBurn, 17.12.2024, forum.lightburnsoftware.com). Inny właściciel pisze, że od wykrycia słabnącego lasera fiber do wymiany maszyny minęły prawie trzy miesiące (David Davis, Trustpilot, ocena 3/5, 28.06.2026, uk.trustpilot.com).
F2 Ultra, pochwała. „Bez trudu udało mi się zejść na 1 mm w głąb i nie mam ustawień nawet blisko maksimum” (oryginał: „I was able to easily get 1mm deep and don’t have the settings anywhere near max”, berniejohnsonjunk, Ganoksin Orchid, 11.08.2025, orchid.ganoksin.com).
F2 Ultra, zarzuty. Najmocniejszy pochodzi od recenzenta, który ocenia maszynę bardzo dobrze i zostawia ją u siebie.
„Nie byłem w stanie przeciąć nawet stali nierdzewnej 1,5 mm, przy wysokiej mocy, niskiej prędkości, z oscylacją i wieloma przejściami.”
Oryginał: „I wasn’t even able to cut through 1.5mm stainless steel, using high power, slow speed, wobble, and many passes”
(Cameron Coward, Hackster.io, wrzesień 2025, hackster.io, w tłumaczeniu Lasernomii)
Ten sam autor odradza F2 Ultra komuś, kto chce głównie ciąć metal, a bibliotekę materiałów nazywa „niekompletną i niespójną” (oryginał: „incomplete and inconsistent”). Użytkownik pracujący w mosiądzu ostrzega przed pyłem, który „zdaje się wchodzić we wszystko w pobliżu maszyny” (oryginał: „it still seems to get into everything within the vicinity of the machine”, luvmytoolz, Festool Owners Group, 08.11.2025, festoolownersgroup.com).
Niemiecki test wersji UV wymienia w wadach „częściowo przesunięte grawerunki” (oryginał: „teilweise verschobene Gravuren”, Khiana Seyfried, connect.de, 05.03.2026, connect.de).
Jak czytać te głosy. Zebraliśmy około 18 opinii o F1 Ultra i 25 o F2 Ultra (dane własne, 27.08.2026). Ludzie z problemem piszą częściej, więc to nie jest statystyka awaryjności. Przy terminach klientów zaplanuj jednak zapas czasu na przestój.
Dla kogo F1 Ultra i F2 Ultra nie są dobrym wyborem
F1 Ultra i F2 Ultra to maszyny do metalu i małych przedmiotów, więc nie kupuj ich pod sklejkę, spawanie ani do pokoju bez wyciągu.
- Sklejka i drewno jako główny produktPole 220 x 220 mm to format biżuterii i tabliczek, nie szyldów.
- Grubsza blacha i spawanieProducent deklaruje najwyżej 2 mm stali, a recenzent Hackster.io nie przeciął 1,5 mm. Łączenie i cięcie metalu to inna kategoria sprzętu: maszyny do metalu.
- Pokój bez odciąguDla F2 Ultra i F2 Ultra UV xTool wymaga wyprowadzenia dymu na zewnątrz albo do odpowiedniego oczyszczacza powietrza i zakazuje wypuszczania go do pomieszczenia (FAKT: support.xtool.com, support.xtool.com, odczyt 23.09.2026).
- Stanowisko bez zasad dla lasera klasy 4Dokumentacja F2 Ultra na UE i F2 Ultra UV klasy 4 przeznacza je wyłącznie do użytku profesjonalnego i wymaga wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo laserowe (FAKT: support.xtool.com, support.xtool.com, odczyt 23.09.2026).
- Hobby bez planu sprzedażyTest connect.de ocenił F2 Ultra UV jako „zdecydowanie za drogi i za złożony dla czystych hobbystów” (Khiana Seyfried, connect.de, 05.03.2026, connect.de, w tłumaczeniu Lasernomii).
xTool F1 czy F2: zwykłe modele bez dopisku Ultra
Zwykłe F1 i F2 to małe maszyny z diodą i podczerwienią 2 albo 5 W, które xTool zalicza do modeli przenośnych. To nie są tańsze wersje F1 Ultra i F2 Ultra.
F1 ma diodę 10 W i podczerwień 2 W, pole 115 x 115 mm, prędkość do 4 000 mm/s i waży 4,6 kg (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026). F2 ma diodę 15 W, podczerwień 5 W, pole 115 x 115 mm i prędkość do 6 000 mm/s (FAKT: support.xtool.com, xtool.com, odczyt 23.09.2026).
W szeregu producenta F2 daje słabszy kolor niż F2 Ultra i F1 Ultra, a metalu według xToola nie tnie. W metalu to maszyny do znakowania: użytkownik, który zaczynał od F1, nazwał go przy mosiądzu i miedzi „ledwie znośnym” (oryginał: „barely okay”, luvmytoolz, Festool Owners Group, 07.11.2025, festoolownersgroup.com, w tłumaczeniu Lasernomii).
Zakup w xtool.eu/pl-pl: magazyn w Niemczech, VAT i co sprawdzić
Sklep xtool.eu wysyła zamówienia do Polski z magazynu w Niemczech, a ceny zawierają VAT naliczony według kraju dostawy, więc przy odbiorze nic nie dopłacasz (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026).
- DostawaPrzygotowanie zamówienia trwa 1-3 dni robocze, a kurier DHL albo UPS dowozi je w 3-5 dni roboczych. Od 99 euro wysyłka jest darmowa, a cła za klientów z UE płaci xTool.
- Uszkodzenie w transporciezgłaszasz w dniu odbioru, ze zdjęciami albo filmem (FAKT: tamże).
- Zakup na firmęFirma z ważnym numerem VAT UE może po weryfikacji kupować po cenach bez VAT, a Polska jest na liście krajów programu (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026). Rozliczenie takiego zakupu ustal z księgowym.
- ZwrotMasz 14 dni na odstąpienie bez podania przyczyny i sam płacisz za odesłanie. Między 15. a 30. dniem sklep przyjmuje zwrot z opłatą: 10 procent za nieotwartą maszynę, 15 procent za otwartą i nieużywaną, 30 procent za używaną, liczone od całego zamówienia (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026).
- GwarancjaSeria F1 i seria F2 mają 24 miesiące na główne podzespoły. W F2 Ultra UV sam moduł lasera UV ma tylko 12 miesięcy (FAKT: xtool.eu, odczyt 23.09.2026).
- Numer modeluxTool dokumentuje F1 Ultra w wersji klasy 1 i klasy 4, a F2 Ultra UV dla UE opisuje jako klasę 4 (FAKT: support.xtool.com, support.xtool.com, odczyt 23.09.2026). Sprawdź numer modelu przed zamówieniem.
Skąd te liczby. To kalkulacje przykładowe z cen rynkowych, każda ze źródłem i datą odczytu. Nie są obietnicą zarobku. Jak liczymy i jak zarabiamy
Jak zarabia Lasernomia: utrzymujemy się z prowizji partnerskich, m.in. z programu partnerskiego xTool. Gdy kupisz maszynę lub materiały przez nasz link, sklep wypłaca nam prowizję od zamówienia. Nie podnosi to Twojej ceny. Prowizja nie wpływa na treść: kalkulacje opieramy na cenach rynkowych ze źródłami i datą, a wady sprzętu opisujemy tak samo chętnie jak zalety.
Aktualizacja: 23.09.2026 · Specyfikacje i warunki sklepu xTool: odczyt 23.09.2026, stawki pracowni i ceny wyrobów: odczyt 27.08.2026
Maszyny wymienione w tym tekście
- fot. xTool xTool F2 Ultra UV 5W od 19 240 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool xTool F1 Ultra 20W od 13 422 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
- fot. xTool Obrotnica xTool RA3 / RA3 Lite od 1 160 zł Nasza kalkulacja Sprawdź cenę w sklepie
Częste pytania 8
Czym różni się xTool F1 Ultra od F2 Ultra?
F1 Ultra ma laser fiber 20 W i diodę 20 W, a F2 Ultra laser MOPA 60 W i diodę 40 W albo, w wersji Single, sam MOPA. Obie mają pole 220 x 220 mm. F2 Ultra pracuje z prędkością do 15 000 mm/s zamiast 10 000 mm/s, daje żywszy kolor na stali i tnie mosiądz oraz stal do 2 mm zamiast 0,3-0,4 mm (dane producenta, odczyt 23.09.2026).
Czy xTool F1 Ultra robi kolor na stali nierdzewnej?
Tak. Według centrum pomocy xTool kolor na F1 Ultra wychodzi na stali nierdzewnej i tytanie, ale nie na aluminium ani srebrze. Żywsze barwy producent przypisuje F2 Ultra z laserem MOPA, dla którego deklaruje ponad 100 kolorów.
Czy xTool F2 Ultra graweruje wewnątrz szkła?
Wersja z laserem MOPA nie, na szkle robi tylko grawer powierzchniowy po nałożeniu czarnej farby albo papieru zdrapywanego. Wewnątrz szkła i kryształu graweruje F2 Ultra UV z laserem 5 W o długości fali 355 nm, w bryle do 70 x 70 x 150 mm. To osobna maszyna.
F2 Ultra z diodą czy wersja Single z samym MOPA?
Wersję z diodą 40 W wybierz, jeśli obok metalu tniesz drewno i nieprzezroczysty akryl: producent podaje do 23 i 20 mm w wielu przejściach. Wersja Single ma tę samą prędkość 15 000 mm/s i to samo cięcie metalu, ale nie ma diody.
Czy xTool F2 Ultra działa z LightBurnem?
Nie. Według xToola F2 Ultra i F2 Ultra Single nie są już zgodne z LightBurnem ze względu na bezpieczeństwo transmisji danych, a F2 Ultra UV go nie obsługuje. F1 Ultra działa z LightBurnem od wersji 1.6.00 przez USB, bez wytłaczania, podajnika i podglądu z kamery.
Czy xTool F2 Ultra przetnie blachę 2 mm?
Producent deklaruje cięcie mosiądzu i stali nierdzewnej do 2 mm oraz aluminium do 1 mm, w optymalnych warunkach. Recenzent serwisu Hackster.io nie przeciął stali nierdzewnej 1,5 mm mimo wysokiej mocy i wielu przejść. Do cięcia metalu jako głównej pracy potrzebujesz innej kategorii maszyn.
Jaka obrotnica pasuje do xTool F1 Ultra i F2 Ultra?
Do F1 Ultra pasuje RA3 i starsza RA2 Pro, do F2 Ultra RA3, a do F2 Ultra UV RA3, RA2 Pro i RA2. RA3 obsługuje przedmioty o średnicy do 130 mm i nie pasuje do zwykłego F1 ani F1 Lite.
xTool F1 czy F2: czym różnią się małe modele?
F1 ma diodę 10 W, podczerwień 2 W i prędkość do 4 000 mm/s, a F2 diodę 15 W, podczerwień 5 W i prędkość do 6 000 mm/s. Oba mają pole 115 x 115 mm i xTool zalicza je do modeli przenośnych. F2 według producenta nie tnie metalu, a kolor na stali robi słabiej niż F1 Ultra i F2 Ultra.